[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pomacea  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

as vrea sa stiu cam in cat timp ajung pomacea la maturitate, si dupa ce depun, din icre cam in cat timp ies puii?

am incercat sa accesez vechiul forum ca acolo cred ca sigur este dar fara succes.
vad ca nici situl http://www.ccg.ro/articole/melci.htm nu mere
iar

http://perso.infonie.be/pomacea/ampullaridae_uk.htm

si nici


http://www.applesnail.net/

nu ofera informatiile astea
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca ai fi cautat si pe site, ai fi gasit cu siguranta -Despre melcii de acvariu.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

numai acolo nu am mai cautat ... 10x
acum mai vin cu o intrebare, puii de pomacea pot fi mancati de guppy? am citit ca sunt categorii de pesti care mananca puii, dar parca nu am vazut niq de guppy
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:numai acolo nu am mai cautat ... 10x
acum mai vin cu o intrebare, puii de pomacea pot fi mancati de guppy? am citit ca sunt categorii de pesti care mananca puii, dar parca nu am vazut niq de guppy

Exista si categorii de pesti care mananca melci maturi (carasei), dar guppy nu ii mananca,adica eu cand am avut guppy si melci mici nu am avut probleme

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

mai am o intrebare am inteles ca are ciclul de viata intre 1 si 4 ani, in functie de teperatura din acvariu. acum, cam in cat timp dupa nastere ajunge la maturitate? exista posibilitatea, ca daca il tin intr-o "conserva" sa ramana pitic?
10x
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote: exista posibilitatea, ca daca il tin intr-o "conserva" sa ramana pitic?

Uite ca imi sta si mie o intrebare desteapta foc pe virful limbutei si mor daca n-o spun - mai ai multe asemenea chestii interesante de intrebat?

Daca vrei sa stii cit creste intr-o "conserva" baga-l intr-una si zi-ne si noua rezultatul, ca la asta nu cred ca s-a gindit nimeni pina acum. Sunt destui care maltrateaza pestii si ii tin in conditii improprii, dar de melci eu una n-am mai auzit.
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Se referea la un acvariu mic dolly, cel putin asa cred . Nu la o conserva, nu ashavodaz ?
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

attilio wrote:Se referea la un acvariu mic dolly, cel putin asa cred ?

Eu am presupus ca daca pomaceea se inmultesc, inseamna ca are totusi un acvariu, unde nu vad de ce nu s-ar putea dezvolta normal. Si atunci de unde ideea cu conserva? M-a dus gindul la vreun experiment....
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

daca o sa-i tina intr-o "conserva" o sa aibe surpriza ca o sa creasca asa de mici, incit n-o sa-i mai vada acolo, in schimb o sa-i gaseasca prin toate locurile imaginabile si inimaginabile din ...... CASA!!!!!!

o spun din proprie experienta, ca am calcat pe citiva dintre ei ... si mai ales noaptea, in timpul unor "urgente" ) ;)
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Acvariu 25l = coserva .
[Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

scuze dolly pentru intrebarile "stupide" si multzam razvan pentru raspunsul la ele.
in documente spune chestii generale despre subiectele dezbatute. un document nu pot sa il intreb despre experientele pe care el le-a avut cu respectivii subiecti. aici intervine forumul, nu?
nu de mult am aflat ca pestii tinuti intr-un recipient sub 50 litri care = "conserva" , nu prea se dezvolta (bineteles daca sunt multi si maltratati, etc). sincer am fost curios daca e valabil si pentru melci. eu am mai multi pomaceea in acvariul meu (scuze "conserva"
). ei sunt de mai multe dimensiuni (presupun ca din cauza varstei). din cate am citit se poate afla daca este mascul sau femela dupa dimensiunile pe care le are. pentru a afla raspunsul la intrebarea : e mascul sau femela? pentru asta am pus eu intrebarile "stupide".
am aflat ca ciclul de viata este intre 1 si 4 ani, in functie de temperatura, insa din pacate inca nu am aflat in ce interval atinge perioada de maturite (cand incepe el sa se inmulteasca). plus ca daca in "conserva" mea, pomacea raman pitici, atunci cu siguranta nu o sa ii mai determin care e mascul si care e femela dupa dimensiuni. (o sa trebuiasca sa ii urmaresc sa vad care si cum depune, asta in speranta ca din 4 melci, nu or fi toti masculi sau toti femele, ce draq, oare sa fiu chiar atat de ghinionist? )
acum plzzz cine poate sa imi spuna totusi cam in cat timp ajunge la maturitate un pomacea?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote: ei sunt de mai multe dimensiuni (presupun ca din cauza varstei). din cate am citit se poate afla daca este mascul sau femela dupa dimensiunile pe care le are.

Vazusi ce scrie aici :"Reproducerea: Reproducerea cu succes a melcilor de acvariu depinde de multe lucruri. In primul rand, este nevoie de un mascul si de o femela, si aceasta este prima problema care apare: cum stim daca-i avem pe amandoi? Din pacate, nu este usor sa vedem diferenta fara exercitiu. Pentru a fi siguri, este cel mai bine sa tinem cativa melci impreuna pentru a creste sansele de avea ambele sexe.... "

Daca ai mai multi melci si conditii pentru cresterea si inmultirea lor, atunci cu siguranta vei obtine si pui.

Si las-o mai usor cu ironiile ca nu da bine.
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dolly wrote:...este nevoie de un mascul si de o femela
io stiam ca melcii sunt hermafroditi... pomacea sunt pe sexe ???
[Email]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

Si las-o mai usor cu ironiile ca nu da bine.


kk, sorry


io stiam ca melcii sunt hermafroditi... pomacea sunt pe sexe ???

yap pomacea sunt pe sexe.
din pacate eu inca nu stiu cam in cat timp ajunge la maturitate un astfel de melc...
unul
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2004 21:37:56
Messages: 32
Location: Baia Mare
IP:
Offline

din pacate eu inca nu stiu cam in cat timp ajunge la maturitate un astfel de melc...


Fara un studiu de specialitate, doar in baza experientei proprii, iti spun ca pomacea mei variau semnificativ in crestere in functie de hrana pe care o aveau la dispozitie. O parte i-am cumparat cand erau foarte mici, cam 3-4 luni, si mi-au depus cam in 6-8 luni....

believer...
[Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

10x
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

pomacea au depus stiu care e femela pt ca am prins actul de punerii, care a avut loc in noaptea asta, incepand cam cu ora 12. Din pacate nu stiu niq care e masculul (s-ar putea ca masculul sa fie totzi ceilaltzi 3 melci de la mine din acvariu )
i am happy
sunt curios cam ce o sa se intample peste vro 2-4 saptamani. vreau sa ii vad pe micutzi!!!
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Am si eu o intrebare despre pomacea ,daca nu va e cu suparare .Am citiva melci intr-un acvariu comunitar si ieri am gasit pe capac ,adica afara din apa, o chestie ca un fagure ,oua de melci ,altceva nu are ce sa fie.Intrebarea mea este ,ca sa iasa ceva din fagurele ala ,trebuie sa ramana afara din apa sau ar trebui sa-l bag in apa?Fagurele e uscat ,cel putin la suprafata.Ma gandesc sa-l bag in apa intr-un vas separat ,sa nu-l manance pestii.

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

citeste aicihttp://www.acvariu.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=86&Itemid=29 te va lamuri
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

pe data de 23XII pomacea a depus la mine in acvariu. cam de o saptamana, am remarcat ca pe oua au aparut puncte inchise la culoare (defapt punctele nu sunt pe oua, ci in oua... cred...). acuma, nu toate punctele sunt la acceleasi dimensiuni. este un singur ou care are punctul ala cam jumatate din diametrul oului. acum ce recomadati? sa mai astept ca inca nu ies puii acum, sau sa iau oalele si sa le pun pe ceva plutitor in maternitatea mea cu puii de guppy?
ps, in acvariul in care sunt oalele de pomacea, am numai carasi... acestia mananca puii de pomaceea?
10x
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com