[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ce substrat se recomanda la acvariile cu carasi?  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

Am o cunostiinta care are un acvariu cu carasi, cu un substrat din ala oribil kitchos cu pietre maricele si colorate...am vazut si unele albastre printre ele smilie...ma rog, horror de-a dreptul. Si m-am oferit sa ii fac un rescape mai de doamne-ajuta......dar cum nu ma pricep f bine, prefer sa intreb intai si pe urma sa fac. Deci ce fel de substrat sa pun? Nisip din ala fin ca la ciclide? Ca sunt comparabili ca si mizerie.....

Deci? Daca ii pun o buturuga ar fi ok? adica nu se poate rani in ea? Ca la cat sunt ei de mari si grasi nu m-ar mira....Sa aiba ceva in acvariu ala ca e prea gol....

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2011 14:56:10

Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cel mai bun si ieftin ar fii nisipul de constructii spalat calumea. Buturugi ar fii bine sa nu pui, mai ales ca sunt maricei deci de preferat sa aiba cat mai mult spatiu.
Pune un strat mai maricel de nisip, 5cm in fata si circa 8 cm in spate incat sa poti planta niste cryptocoryne ponderifolia. Iti garantez ca o sa reziste daca o sa introduca in dieta niste salata verde de 2-3 ori pe saptamana.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2011 15:59:07

[Yahoo!] [ICQ]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

Nu am de unde sa iau nisip de constructii, si tipul imi deconteaza oricum materialele folosite asa ca prefer sa iau dintr-un magazin. Deci granulatie mica din cate inteleg.

Am inteles cu buturuga, renunt, o sa vad ce fac cu planta probabil la un moment dat o sa ii aduc si planta dar nu garantez ca o sa ii mearga bine, de asta as fi preferat fara alte chestii vii in afara de pesti.

Si aerul trebuie sa mearga mereu nu daca nu exista plante care sa elibereze oxigen nu? ca in momentul asta are un corocodil cu o piatra de aer in gura..... si vreau sa stiu daca sa i-l pastrez sau nu...oricum crocodilul se va arunca, dar sa stiu daca pastrez aerarea.
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nisipul de constructii il poti achizitiona la orice magazin de constructii. Pretul fata de cele dedicate este unul infim, undeva la 4-6 lei un sac de 25 kg.

Poti sa lasi aerarea.
[Yahoo!] [ICQ]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

ah da nu m-am gandit la magazinele de constructii

ok, multumesc mult pt sfaturi, le voi pune in aplicare. Sunt sanse mari sa deciclez acvariul cand schimb nisipul nu? O sa pastrez toata apa si evident filtrul....nu am cum sa fac altfel, sper sa nu se lase cu pierderi.....
Ancistrus
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2009 04:30:58
Messages: 102
Location: Bucuresti, Ozana
IP:
Offline

Nu ai spus ce marime are acvariul, si ce marime si culori au carasii, daca sunt carasei colorati cu rosu sau auriu atunci ar merge un substrat inchis la culoare chiar negru, daca sunt carasei negri... invers (adica nisip deschis la culoare )oricum substratul trebuie sa fie macar de 6-7 cm grosime, ca sa se poata dezvolta bacteriile in el, cu granulatie normala 1-3 mm. La carasi din pacate cele mai bune acvarii sunt sterilele, iar ca oxigenare banuiesc ca se descurca si filtru acvariului (apropo ce filtru este?) deci poti scoate crocodilul
[Yahoo!]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

Din pacate nu pot sa fac nimic privitor la dimensiune, total nepotrivita si nici la filtru care este ceva ce nu am mai vazut in viata mea, adica o cutie neagra lipita de spatele acvariului in care sunt 3 compartimente: unul pt dispozitivul de aerare, unul pt incalzitor si in mijloc, cel mai mare, pt un suport in care sunt 4 casetute, 2 cu burete negru, unul cu bile ceramice micute si cel de deasupra pare sa aiba un fel de pasla. Din pacate nu se poate desface nici una din casetutze.....si sapalatul lor este foarte complicat....

Acvariul are 60l brut, si are doi carasi, unul alb si unul portocaliu, in mijloc are o imensa planta din plastic care ocupa 30% din suprafata, un imens crocodil din plastic din gura caruia ies bule, tot pe mijloc, si un fel de bila tot din plastic, nus ce vrea sa imite...si evident, nu putea sa lipseasca cireasa, un scafandru din plastic.

M-am oripilat si m-am oferit sa ajut cu cat pot, adica sa arunc plasticele si sa rearanjez substratul si l-am convins sa nu le mai dea mancare ca la porci....

Dar din pacate mai mult de atat nu pot face. Poate la un moment dat sa il conving sa dea pestii si sa ia altceva dar o iau si eu incetisor nu?
Ancistrus
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2009 04:30:58
Messages: 102
Location: Bucuresti, Ozana
IP:
Offline

Ca sa iasa un acvariu cat de cat placut ochiului ar trebui scos tot din el (plasticele de care vorbeai), lipit autocolant negru pe geamul din spate al acvariului (lipit pe exterior), si bagat un substrat colorat (macar manado), intr-un strat gros de 6-7 cm. Asta fiind ceva temporar, stii foarte bine cam la ce dimensiuni ajung carasii. Problema ar putea fi si filtrul, daca sunt bani poti lua si un filtru interior sau hang-on second-hand macar. Succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 20/01/2011 17:50:39

[Yahoo!]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

da, din pacate stiu foarte bine ce presupun carasii...incerc sa salvez ce pot si cum pot. Problema cu filtrul ala e ca e lipit in totalitate de acvariu, nu stiu cum ar putea fi scos, nu cu pestii in el oricum.....O sa mai vad pe parcurs, daca o sa ii placa primele schimbari sper ca o sa ma asculte si pe mai departe.

oricum multumesc pt promptitudine, incep schimbarile saptamana viitoare, o sa incerc sa fac si poze, poate modific ceva la materialele filtrante....
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

am gasit modelul de filtru: http://www.animal-vet.ro/pesti/filtre-si-pompe/filtru-biobox-1_P3082

Problema e ca nu gasesc nicaieri nici o informatie despre cum se curata materialele filtrante si de unde sa iau de schimb cand e cazul, pt ca daca nu le pot curata, avand carasi, probabil ca se vor umple de mizerie, deja arata groaznic pt ca pestii au fost mai mult decat supra alimentati.........

deci daca stie cineva ceva despre tipul asta de filtru as fi profund recunoscatoare.
Ancistrus
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2009 04:30:58
Messages: 102
Location: Bucuresti, Ozana
IP:
Offline

E prea mult ce arati tu acolo, uite aici un filtru bun http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/Resun_Filtru_Titan_SP_1100 , la care doar speli buretele din interior in apa pe care o scoti la schimbul de apa. Jetul de apa care iese din filtru il indrepti catre suprafata apei ca sa "valureasca" dar sa nu faci tsunami , valurile oxigeneaza apa.
[Yahoo!]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

Nuuu, asta e filtrul pe care il are acum in acvariu si ma intrebam daca e bun sau nu si ce ma fac cu cartusele alea capsulate.....
Ancistrus
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2009 04:30:58
Messages: 102
Location: Bucuresti, Ozana
IP:
Offline

asa deci, vezi aici http://www.aquatlantis.com/uk-frame-produtos.php?id_produto=71 cam din ce este compus. Eu ti-as recomanda ca sa scoti tot din el si sa bagi bureti albastri pentru filtre de acvariu, se pare ca are si carbon in el si vata de perlon cred... materialele astea nu mai sunt bune dupa o anumita perioada.
PS: Pare usor de umblat la materialele filtrante, are doar un capac deasupra, il dai la o parte si... succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2011 17:40:28

[Yahoo!]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

asta e biobox 1.... Asa ma gandeam si eu, sa scot capsulele cu buretii si cu vata aia, sa pastrez numai capsula cu bilele ceramice si sa bag burete albastru. Intrebarea era daca macar asta ar fi ok ca si debit pt acvariul cu carasi. Ca daca e ok, nu-l mai schimb, iau doar buretii. Oricum l-am dezlipit si l-am pus pe o parte ca sa nu mai fie ca o pleasca fix pe mijloc si arata si el mai omeneste acum, toata lumea se minuneaza....

Si totusi ati fi uimiti sa stiti cati regreta ca am scos plantele din plastic si mai ales crocodilul......acvariul fiind la mine la servici, in biroul unuia dintre sefi si la rescape asistand toti colegii mei care insistau sa bag la loc macar o biluta din plastic sa aiba si ei cu ce sa se joace smilie

This message was edited 1 time. Last update was at 21/01/2011 17:47:45

Ancistrus
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2009 04:30:58
Messages: 102
Location: Bucuresti, Ozana
IP:
Offline

coana_andreea wrote: Intrebarea era daca macar asta ar fi ok ca si debit pt acvariul cu carasi. Ca daca e ok, nu-l mai schimb, iau doar buretii. Oricum l-am dezlipit si l-am pus pe o parte ca sa nu mai fie ca o pleasca fix pe mijloc si arata si el mai omeneste acum, toata lumea se minuneaza....

Acvariul inseamna ca a fost kit Aquatlantis, deci eu zic ca este de ajuns pentru acvariul ala, doar sa schimbi materialele filtrante (eu as scoate si ceramicele si as pune tot burete), dar vezi ca asezarea lui pe mijlocul geamului din spate cred ca era calculata de cei de la Aquatlantis ca sa filtreze cat mai bine, pe o laterala mica cred ca-i intrerupi circuitul de apa care-l facea initial pentru o filtrare optima.
PS: Pentru joaca caraseilor incearca cu o minge de basket

This message was edited 2 times. Last update was at 21/01/2011 17:58:28

[Yahoo!]
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

Asta este, acolo il las si o sa refac buretii si o sa fac eu curat in permanenta si sper sa fie ok.

Multumesc pt lamuriri.
Oana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 18/05/2009 13:42:44
Messages: 370
Location: Bucuresti, Sos. Giurgiului
IP:
Offline

Revin cu un update: totul pare sa fie foarte bine, carasii sunt extrem de fericiti, fac tumbe, este clar ca le e mult mai bine in conditiile noi. Multumesc inca o data pentru ajutor. Stapanul se minuneaza....vai nu mai miroase apa, mamaaa ce frumos inoata pestii.....
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com