[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
neon gravid?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

cum as putea sa imi dau seama daca neonul meu este gravid? am 9 neoni. 1 dintre ei este exagerat de gras... chiar daca nu le dau sa manance...(adik nu e de la mancare) am citit cate ceva pe aici pe site...si am vazut ca e foarte dificil sa inmultesti neoni..deoarece trebuie sa ai un anumit ph al apei... o anumita temperatura si luminozitate...
dar cine stie...poate sunt norocos. asa ca vreau sa imi spuneti si mie ce sa fac exact si cum sa imi dau seama daca este sau nu. comportamentul lui este normal.

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

neonul ala, mai mult ca sigur e bolnav.

insa, dupa atita timp pe forum, nu sti ca neonii nu nasc pui vi???????
modalitatea aceea de inmultire, este specifica viviparilor, neonii se inmultesc prin depunere de icre

daca ai pus insa intrebarea "in gluma" cred ca ai procedat inteligent...
daca nu ma insel, abea ai fost debanat, s-ar putea sa te reintorci la starea dinainte. smilie
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

nu inteleg...stiu foarte bine... care e diferentza dintre vivpari si ceilalti pesti...nu imi dau seama de unde reiese ca eu am zis ca ei fac pui vi?... chiar am scris ...ca stiu ca e greu de imnultit...(adik sa depuna icre..si dupa aceea sa iasa pui)... chiar asa aiurea vi se pare ceea ce am intrebat??? eu am crezut ca e gravid... ca un incepator ce sunt.. ma interesez... daca voi imi spuneti ca e bolnav....ok...spuneti si mie ce ar putea sa aiba...de la ce...si cum sa il tratez... MERCI MULT. si scuze inca o data daca am zis ceva care v`a deranjat

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

soare wrote:cum as putea sa imi dau seama daca neonul meu este gravid? am 9 neoni. 1 dintre ei este exagerat de gras... chiar daca nu le dau sa manancelui...

Razvan a inteles din spusele tale ,ca daca e neonul umflat e gravid ,si de asta te-a intrebat daca sti ca neoni nu nasc pui vi

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Nu cred ca a vrut sa fie ironic , presupun ca pentru un incepator nu e o gafa asa mare , asa ca trebuie iertat.
Daca tot suntem la capitolul asta, femelele de neoni nu au burta mai mare decat masculii?Din cate stiu asta e cel mai simplu mod de a-ti da seama care e femele si care nu, am dreptate?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

domnilor, un mic rationament..

gravid = pui in burta
soare = nu e chiar incepator
soare = proaspat "debanat" = "glumetz" un pic cam mult....

toate aceste egalitati, m-au facut sa scriu ceeace am scris mai sus
a! daca spunea ca are un neon (femela) cu burta plina de icre, era cu totul altceva.

de ce aveti pretentii de la admin-mozi, sa gindeasca si sa inteleaga "printre rinduri" ce ati gindit voi??? nimeni nu-i mafalda.....
ceeace intrebati asta se raspunde ( ca la calculatoare Gi-GO )
problema s-a discutat de nenumarate ori
DETALII CIT MAI COMPLETE = RASPUNS PE MASURA.

DE CE TREBUIE DE FIECARE DATA TRASE DETALIILE CU CLESTELE DIN GURA INTREBATORULUI ????

...spuneti ca e bolnav....ok...spuneti si mie ce ar putea sa aiba...de la ce...si cum sa il tratez....

da detalii despre comportament, sai/si cum arata umflatura, vezi ce-i scris cu caps, mai sus....
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

umflatura este exagerata... nu stiu exact ce cuvinte sa folosesc pt a descrie exact.. o sa incer sa fac niste poze si o sa le pun aici, cred ca ar fi mai bine asa. cert este ca burta nu a devenit asa peste noapte... ci s`a ingrasat in timp...la inceput am zis ca am niste neoni sanatosi si grasi...dupa aceea doar unu acesta despre care este vb) si`a continuat ingrasarea. Comportamentul este absolut normal si mananca ca toti ceilalti. o sa il urmaresc mai cu atentie...si sper sa reusesc zilele astea sa pun si pozele.

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

incearca sa-l prinzi si palpeaza-i umflatura, daca e moale..... seara-l de restul neonilor, destul de curind, se va duce.
cauta pe net de hidrophizie, asta s-ar putea sa fie boala... cel putin dupa manifestari....
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

razvan wrote:hidrophizie, asta s-ar putea sa fie boala... cel putin dupa manifestari....


Nu prea cred ca e hidropizie. M-am lovit si eu de "dropsy" de cateva ori. Pestele refuza mancarea, si comportamentul general numai normal nu poate fi numit. Pestele e apatic si are greutati la inot. In plus solzii sunt evident zburliti la multe specii (oricum, la neoni sigur), si mai prezinta si o exoftalmie vizibila. Pestele nu solzii . In plus, in particular, in cazul lui Paracheirodon Innesi daca nu-i convine ceva, dunga rosie devine abia vizibila. Arata decolorat.

Nu cred ca ar fi autorul topicului ar fi dat ca normala starea neonului. Daca termenul de comparatie pentru a zice ca neonul e "gras" or fi niste masculi, si pestii sunt la maturitate sexuala, atunci probabil ca pur si simplu grasul e de fapt o grasa.

Val.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... io as zice ca neonu' ala e o femela plina de icre ... in mod normal, ar trebui sa "le verse" spontan ... in cazurile nefericite, icrele "se pietrifica" inside ... nu prea ai ce face in cazul asta ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com