[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pete verzi pe sticla acvariului.  XML
Forum Index » Alge
Author Message
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Dupa cum spune si titlu topicului, de vreo 4-5 zile mi-au aparut pe interiorul acvariului pe sticla mai multe pete mici de un verde deschis (cam 2-3 mm diametru / pata). La inceput nu le-am bagat in seama ca am crezut ca is urmele de la o carpa cu care am sters acvariul pe dinafara (s-a stropit putin la ultima schimbare de apa). Azi dimineata mi-am dat seama ca-s pe interior si ca is verzi. :o Cred ca-s alge si n-am nevoie de asa ceva in acvariu .

Acvariul e plantat mediu ca sa zic asa, nici nu e plin de plante, dar nici nu e desertic peisajul.

Acuma eu va intreb cum pot sa scap de algele de pe sticla? (mentionez ca algele is doar pe sticla din fata, pe celelalte geamuri nu este deloc).

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

inseamna ca acolo ai lumina mai puternica, si/sau un curent de apa "substantial" ( cum zicea vintu) ... da sunt alge.
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

arathemis wrote:
Acuma eu va intreb cum pot sa scap de algele de pe sticla? .

Cu o racleta sau cu un magnet - se gasesc la pet-shopuri.
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Merci de raspunsuri.

Ok, deci sa cumpar o racleta sau magnet. Dar ce rad de pe geam, se prinde de racleta aia? sau de magnet? sa nu imi ramana in apa algele. Ca de golit acvariu ca sa fiu sigur ca (virgula) ce rad nu ramane in apa .... smilie nu prea ii convenabil...

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

arathemis wrote:Dar ce rad de pe geam, se prinde de racleta aia? sau de magnet? sa nu imi ramana in apa algele. Ca de golit acvariu ca sa fiu sigur ca (virgula) ce rad nu ramane in apa .... smilie nu prea ii convenabil...

Curetenia asta se face cind schimbi o parte din apa. Mai intii razuiesti peretele si apoi aspiri substratul. Si nici sa nu te gindesti sa golesti acvariul, ca va trebui sa o iei de la capat cu ciclarea.
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

asa ma gandeam si eu sa fac, mai ales ca pe deseara ii planificata o schimbare de apa.

Mersi.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

arathemis wrote:

Ok, deci sa cumpar o racleta sau magnet. Dar ce rad de pe geam, se prinde de racleta aia? sau de magnet? sa nu imi ramana in apa algele. Ca de golit acvariu ca sa fiu sigur ca (virgula) ce rad nu ramane in apa .... smilie nu prea ii convenabil...

Ar merge si ceva melci , dar poate-s mai buni la pret 3-4 pui de ancistrus decat racleta :sicAsta daca nu ai cumva acces la vreo 2-3 otto) ... Si scapi si de grija la ceea ce-ar ramane in apa pe urma . Inclusiv de razuit la trei-patru zile... Metoda strict 'bio natural' e cea mai buna .
[Email]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Algele acestea "green spot" daca nu apar masiv se zice ca ar fi inevitabile si de fapt arata un acvariu relativ echilibrat. Se curata greu cu magnetul, fiind dure si aderente. Nici ancistrusii nu rezolva (cel putin la mine). Eu le curat cu o carpa abraziva la schimbarea apei. Sunt o problema cand apar masiv, inclusiv pe plante, cand suna goarna pentru alte alge mai rele care vin dupa ele pe aceleasi plante patate initial. Se zice ca invaziile masive ar aparea la schimbarea rapida a conditiilor din acvariu (de obicei pH/CO2, lumina, mai putin restul , adica temperatura, duritate).

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Mersi, deci acvariul meu se pare ca o duce bine. Si totusi de cateva saptamani de cand a aparut a inceput sa se inmulteasca, cu toate ca m-am chinuit sa le rad cat de cat (nu prea se desprind cu magnetu`, mai mult le intind pe geam). Si ancistrusi nu se gasesc in CLuj :aaa:

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

arathemis wrote: cu toate ca m-am chinuit sa le rad cat de cat (nu prea se desprind cu magnetu`, mai mult le intind pe geam).


Eu obisnuiesc sa le "razuiesc" cu o cartela de tipul celor de telefon. Si atunci se duc foarte bine
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Magda wrote:
arathemis wrote: cu toate ca m-am chinuit sa le rad cat de cat (nu prea se desprind cu magnetu`, mai mult le intind pe geam).


Eu obisnuiesc sa le "razuiesc" cu o cartela de tipul celor de telefon. Si atunci se duc foarte bine

Iar cu o racleta care are o lama de ras. La mine apar in partea acvariului unde bate putin soarele. Si se duc foarte bine, iar geamul nu se zgirie.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Cam riscant, totusi, Dolly, cu lama de ras. Nu stii cand te apuca odata sarguinta si-ti aluneca lama mai tare pe geam. Cu cartela zic ca e mai sigur. Are duritate, dar in acelasi timp, nu e nici o sansa sa-ti afecteze geamul

PS. Cand citesc denumirea topicului astuia intotdeauna ma duce cu gandul la : "stele verzi pe pereti" :-)
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Magda wrote: Cam riscant, totusi, Dolly, cu lama de ras. Nu stii cand te apuca odata sarguinta si-ti aluneca lama mai tare pe geam.

Pai asa e facuta racleta din fabricatie, nu i-am pus eu lama...
Magda wrote: Cand citesc denumirea topicului astuia intotdeauna ma duce cu gandul la : "stele verzi pe pereti" :-)

arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Mersi mult de indicatii, o sa incerc si cu un card sau cartela telefonica.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
viocris
Junior member

Joined: 08/02/2004 20:23:55
Messages: 69
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

merge sa le cureti extraordinar de bine cu un buret de sirma pentru spalat vase. Din cel recomandat pentru vase acoperite cu teflon, e putin mai scump decit o lama de ras dar nu mai imprastii algele. Dai o tura apoi clatesti buretele in galeata si merge repede si bine. la mine merge de citiva ani buni si nu am reusit sa zgirii nici macar unul.

doar noi si pestii nostri
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Deja au trecut 4 zile de cand am ras geamu cu un card, iar apoi am schimbat 30% din apa. GEAMU STRALUCESTE. Deocamdata s-au dat batute nemernicele astea de alge. Mai mare dragu sa ma uit acu la acvariu cu apa cristal, dupa ce vreo 2 sapamani ma uitam printre verzituri. I`m happy.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Ma bucur ca ai avut succese
Acum ideal ar fi sa stergi geamul asa in fiecare saptamana, odata cu schimbul de apa si cu sifonarea substratului
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Pai o sa fac in fiecare saptamana, daca am de ce sa fac. Ca daca nu e nimica verde pe gream, la ce bun sa-l mai racai cu cartela? Inainte sa aflu de cartela am racait (de fapt am intins) cu magnetu. Nu-i bun de nimica. L-am cumparat dejaba.

Oricum, bine ca am scapat de alge.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Nu sunt vizibile, dar daca dai cu mana pe geamul interior ai sa simti ca totusi se formeaza un fel de mazga..
Deci preventiv, ca sa nu ajungi la situatia de a fi vizibile, le poti curata la schimburile de apa. E una asa procedez. E mai multa munca, dar....
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Ei bine asta n-o stiam. Atunci o sa racai de fiecare data.

Apropo.. nu cumpara cineva magneti de curatat acvariul? Foarte buni, aproape noi, ffff putin folositi. :sic:

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com