[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Care e hrana cea mai indicata pentru scalari?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

Voi cu ce va hraniti scalarii?
Ce imi recomandati hrana vie sau fulgi?
[WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scalarii sunt omnivori. Asa ca e bine sa le dai o hrana variata, si vie si uscata.
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

recomand mixtura de inima de vaca...
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

hmm..
recomand mixtura de inima de vaca...

se gaseste de cumparat?sau e o reteta personala?
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

attilio wrote:
se gaseste de cumparat?sau e o reteta personala?

Sunt retete homemade. Se gasesc pe vechiul forum.
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

10x ma duc sa ma documentez pe vechiul forum
[WWW] [Yahoo!]
adrian_2oo5
Junior member

Joined: 28/12/2004 21:14:59
Messages: 82
Location: Bacau
IP:
Offline

Daca ai sa le dai tubi e super bine!! cresc repede ... si grasuti
[Email] [Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

adrian_2oo5 wrote:Daca ai sa le dai tubi e super bine!! cresc repede ... si grasuti


Si ai sanse sa le introduci boli. Ma rog.... parerile sunt impartite.

Cel mai bine este sa le dai o hrana cat mai varitata, combinand fulgi cu hrana vie. Exista multe tipuri de hrana vie usor de obtinut si fara riscuri patologice: grindal, dafnii, rame (la scalarii adulti merg foarte bine).
Daca ai posibilitatea, le poti oferi si hrana congelata: Artemia, dafnii, larve etc.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Sunt retete homemade. Se gasesc pe vechiul forum.


multam dolly

Daca ai sa le dai tubi e super bine!! cresc repede ... si grasuti


cand le am dat tubi am avut intotdeauna probleme..cresc repede, ok, dar mare grija..sa nu ti para rau
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

attilio wrote:cand le am dat tubi am avut intotdeauna probleme..cresc repede, ok, dar mare grija..sa nu ti para rau

Din pacate, exista anumite riscuri cu tubi. Trebuie sa le aplici un anumit "tratament" inainte de a fi dati pestilor.
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am avut grija..sau cel putin asa cred..ii spalam bine in apa rece, 2 3 zile pana hraneam pestii, pusi in frigider(ascunsi sa nu i vada cineva ca e de rau), dar tot probleme..asa ca am trecut pe larve..dar nu sunt asa bune ca tubii, pestii nu cresc asa repede..dar mult mai sigure.cel putin pt. mine care nu vreau sa mai risc..am pierdut cativa pesti la care tineam(valoare sentimenala) si nu mai risc
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Eu sunt de parere ca cea mai buna mancare pentru scalari e tubifexul, dat de doua ori pe saptamana. Insa tubifex tratat... termic, dupa metoda descrisa pe vechiul forum. Eu o folosesc de aproape doi ani ( de cand am aflat-o) si n-am avut absolut nici o problema in acvariu.
In restul zilelor saptamanii e bine sa li se dea, alternativ, cateva mancaruri vitaminizate: TetraDiskus, TetraPro (niste fulgi interesanti, ca niste discuri), TetraMin, SeraGranuMeat, Spirulina&Chlorella si SeraShrimp (cuburi de artemia liofilizata). Asta e meniul scalarilor mei, pe langa tubifex.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
adrian_2oo5
Junior member

Joined: 28/12/2004 21:14:59
Messages: 82
Location: Bacau
IP:
Offline

Era o vorba pe aici !! nu mai stiu exact unde.....
Nimic nu va face sa creasca discusul mai repede ca tubii, dar tot asa de repede poti sa-l omori .... cam asa ceva!! merge si in cazul scalarilor !!
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Mda. Subliniez inca o data: e vorba de tubifex oparit. Sanse de imbolnavire sunt sub 1%.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
adrian_2oo5
Junior member

Joined: 28/12/2004 21:14:59
Messages: 82
Location: Bacau
IP:
Offline

Pai daca il oparesti este la fel de consistent ca cel viu (proaspat ... neoparit ) ?? poate am sa incerc si eu
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

E un skepsis aici: apa in care arunci viermii nu trebuie sa depaseasca 60ºC. Stiu de la un chimist ca, peste 60ºC, tesuturile se polimerizeaza sau - cu alte cuvinte - carnea capata gust de fiertura si pestii nu prea se vor omora dupa ea. Sub 60ºC isi pastreaza gustul de carne cruda si ramane comestibila (in acceptiunea pestilor).
Temperatura optima e de 55 de grade. Iti trebuie un termometru cu mercur, ca sa fie mai precis.

Consistenta de care vorbesti tu se duce numai daca fierbi carnea cu nadejde, zeci de minute. In cazul de fata, viermii nu trebuie expusi mai mult de un minut la respectiva temperatura. E suficient ca sa moara toti parazitii periculosi, dar tubifexul sa nu-si piarda calitatile apetisante.
Hrana sigura si plina de proteine!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
adrian_2oo5
Junior member

Joined: 28/12/2004 21:14:59
Messages: 82
Location: Bacau
IP:
Offline

Nu stiam de chestia asta!! deci un minut in 55 grade ... nu am termometru da dad yo ....... macar nu e risc de imbolnavire ca si asa ii indop cu tubi
[Email] [Yahoo!]
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

cum i ai luat ii fierbi?sau ii tii cateva zile sa elimine mizeria aia din ei si ii fierbi?merita.. pacat ca nu am dat de voi mai devreme..multe am de invatat.
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Ii tii cateva zile ca sa elimine mizeriile.
Dupa ce ii sterilizezi (nu pe toti, ci doar portia pentru o masa), ii toci pe o placa de sticla sau de faianta cu un cutit cu lama curba (ca sa poti taia prin balansare) si ii speli sub jet de apa intr-un minciog fin (facut din voal fin, din care se gaseste la orice magazin de textile).

@adrian_2oo5: atentie cum te descurci fara termometru, pentru ca trebuie sa "jonglezi" intr-o plaja foarte ingusta. Sub 50ºC risti sa nu moara toti parazitii, iar peste 60ºC risti sa strici viermii. Nu cred ca poti aprecia 55ºC cu mana.

De asemenea, atentie si la indopatul cu tubi. Ar fi bine sa nu le dai mai des de 2 ori pe saptamana (hai, de 3 ori cand e cate o sarbatoare legala ). In rest... hrana vitaminizata si liofilizata.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Am vazut in comert tubifex uscati,in forma de cubulete.
Se merita? E bun produsul? Daca da..si pentru alte specii de pesti inafara de scalari?

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com