[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sanitari vs Scalari  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Salut,

Vreau sa-mi fac un upgrade la acvariu si as avea nevoie de o parere privind compatibilitatea speciilor. Intr-un spatiu de 260L vreau sa coexiste 3 Corydoras (doi albi si unul panda), doi Ancistrusi (deja sunt marisori, cam 10 cm fiecare) si 4 Scalari. Credeti ca vor fi probleme de acomodare intre sanitari si Scalari? Sau ca vor fi probleme mai tarziu cand scalarii vor creste? Si inca ceva: ma gandesc sa introduc si cativa creveti (Red Cherry) in acvariu. Credeti ca-i vor deranja pe cei cinci sanitari?

Multumesc.

http://picasaweb.google.com/varacosmin/AcvariuMartie2008
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scalarii nu au nimic de impartit cu ancistrusii sau cu cory. In schimb se vor delecta cu crevetii. Daca bazinul va fi foarte bine plantat, poate vor scapa adultii, dar pui de creveti nu o sa vezi.
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Am inteles.

In conditiile astea ce anume imi recomandati in locul Scalarilor? In asa fel incat sa nu fie probleme cu sanitarii si cu crevetii? As vrea cativa pesti mari care sa intregeasca imaginea acvariului.

Va multumesc pentru orice sugestie.

http://picasaweb.google.com/varacosmin/AcvariuMartie2008
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Corydoras sunt pesti de banc. E recomandat sa fie tinuti macar 10 din aceeasi specie.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
flyer01
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/10/2010 13:56:48
Messages: 359
Location: Targoviste
IP:
Offline

nu ai ce alti pesti mari sa pui,pentru ca dispar imediat crevetii.
in 260 de litrii sa vezi doar niste corydoras,ancistrusi si niste creveti e pacat.
renunta la creveti si pune acolo scalari daca vrei ceva frumos.
scalari+cory+ ancistrus da nota de biotop amazonian.daca ai putea pune si niste plante specific amazoniene ar fii ok.
pomi are dreptate,dar sa stii ca nu e obligatoriu neaparat
totusi incearca sa bagi 4 sau 6 corydoras.
varacosmin
Member

Joined: 31/12/2007 19:25:56
Messages: 101
Location: Bucuresti - Militari
IP:
Offline

Ok, Multumesc mult pentru sugestii. Cred ca o sa renunt la creveti. Scalarii Imi plac f. mult si cred ca merita sa renunt la creveti in favoarea lor.

Dupa ce fac updateul o sa postez poze.

Numai bine.

http://picasaweb.google.com/varacosmin/AcvariuMartie2008
flyer01
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/10/2010 13:56:48
Messages: 359
Location: Targoviste
IP:
Offline

merita,merita,de 3 ori merita
ma bucur ca te-am ``convertit``
florin27
Member

Joined: 26/09/2004 15:39:44
Messages: 107
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

tocmai am cumparat un botia macracabtha si l-am introdus in acvariul de 100L cu cei 4 scalari si un aimonieri (Gyrinocheilus aimonieri). am luat doar unul pentru ca m-am gandit ca este un peste teritorial ca aimonieri, dar acum ma documentez si vad ca e peste de card si ar fi trebui sa iau mai multi... am dat 12 lei pe el, si sincer nu prea am chef sa mai iau altii, dar si pentru ca n-as vrea sa raman fara melanoides.

ce parere aveti, e vreo problema daca sta singur fara alti botia?

"Birocratia sufoca miracolul vietii. Proliferarea cotropitoare a birocraþiei e un efect al luarii totdeauna in serios a lucrurilor importante si niciodata a celor cu adevarat importante." (Alexandru Paleologu - DESPRE LUCRURILE CU ADEV|RAT IMPORTANTE)
[Email] [WWW] [Yahoo!]
dixus
Unripe member

Joined: 10/07/2011 21:22:56
Messages: 3
Location: bucuresti
IP:
Offline

florin27 wrote:tocmai am cumparat un botia macracabtha si l-am introdus in acvariul de 100L cu cei 4 scalari si un aimonieri (Gyrinocheilus aimonieri). am luat doar unul pentru ca m-am gandit ca este un peste teritorial ca aimonieri, dar acum ma documentez si vad ca e peste de card si ar fi trebui sa iau mai multi... am dat 12 lei pe el, si sincer nu prea am chef sa mai iau altii, dar si pentru ca n-as vrea sa raman fara melanoides.

ce parere aveti, e vreo problema daca sta singur fara alti botia?


Am 3 botia si mai vreau vreo 3-5. Asta intr-un acvariu de 260L, in care mai am 9 cory, cativa serpae tetra si vreo 18 puiuti de discus. Vreau sa iti spun ca botia nu se comporta teritorial, cum se spune. Cel putin nu in cazul setup-ului meu. Nu se baga in seama deloc cu cory. Initial am avut unul singur, si n-am vazut nimic spectaculos la specie. Din momentul in care i-am introdus co-nationalii, a inceput show-ul. Dansuri, ture prin bazin, i-au pervertit la joaca si pe discusi. Se joaca impreuna de nu iti vine a crede. Concluzia--ia-i companie, neaparat. Nu o sa te plictisesti de ei, au un super-temperment cand sunt in gashca. (Nevasta-mea zice ca e singurul peste pe care l-a vazut care se bucura precum un cocker spaniel). Ii poti tine si cu specii mai mari, scalari/discusi fara probleme. Succes
[Yahoo!]
Cristi88
Junior member
[Avatar]

Joined: 05/09/2013 08:49:14
Messages: 83
Location: Plenita,pe langa Craiova
IP:
Offline

nu sunt probleme intre scalari si sanitari

Ape limpezi tuturor!!!
sebyup
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2012 11:07:55
Messages: 33
Location: Botosani
IP:
Offline

La mine vietuiesc 20 de corrydoras si 5 ancistrusi impreuna cu scalari. Fiecare e cu treaba lui si se impaca foarte bine.
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Voi vedeti ca topicul e din 2011?

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com