[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
amazon 105000l...  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

enjoy....http://www.youtube.com/watch?v=sq_8tV3tbRk&feature=related

Vezi ca este un buton, URL scrie pe el. Selectezi lincul si apoi apesi butonul. In felul acesta ne usurezi noua viata. Alber

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2011 22:58:16


.....
[Email] aim icon
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

M-a spart neamtu cu piscina aia. Foarte tare. Care stiti nemteasca, ala e acvariul lui de acasa?
Dar nu m-as fi axat pe specii asa mari, deh, chestie de gust

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

pe linga faptul ca da de mincare ca la porci, ma gindesc ca daca intra cineva sa dea cu matura prin bazin il maninca balaurii aia din interior
una peste alta, foarte tare omu'
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alber wrote:Dar nu m-as fi axat pe specii asa mari

Dar iti poti imagina cum ar arata ditamai "monstrul" de acvariu plin de niste mormoloci ca boraras, de exemplu?
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Cateva zeci de scalari, cu cateva sute (sau mii) de Rodhostomusi ar fi fost altceva. Asezonat totul cu um banc de Corydoras si o galeata de Ancistrusi.
Parerea mea. Este adevarat, nu se vedeau pestii atat de mari si asa mai departe, dar ar fi fost altceva. Desigur, asta implica alta lumina, apa un pic mai limpede, diverse...

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

oare cum razuieste sticla de alge? cu magnetul?

Acvariul meu
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca tot suntem in tema.....

http://www.youtube.com/watch?v=KWHSbu6kLwk

.
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragut, dar tot primul se apropie de biotop. Ultimul film nu este decat o masa mare de apa plina de pesti... De fapt si un francez spune cam acelasi lucru prin comentarii acolo.

Dar dragut de stiut ca sunt o gramada de "nebuni" care tin mici lacuri prin preajma.
Asta ma face sa ma simt mai relaxat si sa imi doresc un acvariu nu de 600 de litri ci unul de 1-2 tone, lejer

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2011 21:12:17


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

Per ansamblu acvariul este extraordinar, probabil e visul oricarui acvarist si mi+as dori foarte mult sa am si eu asa ceva.
Legat de pesti, imi place doar arowana, restul mi se par prea fiorosi, mult mai bune ideiile voastre cu scalari, pesti de banc si cory.
Ce frumos ar fi sa ai cateva zeci de perechi de scalari, ai vedea zilnic depuneri si lupte pentru teritoriu.
Sa mai ai vre-o 3 bancuri de cateva sute de pesti de diferite specii(neoni, rasbora, rummy nose) si pe jos un banc urias de cory panda.
In timp ce urmaream filmul mi-au trecut prin cap o multime de idei si inca un posibil proiect pentru viitorul foarte indepartat =))
Oricum, avantajul major pentru un astfel de acvariu este faptul ca tot timpul il poti transforma in piscina, daca te saturi de acvaristica
[WWW] [Yahoo!]
otto.harry
Junior member

Joined: 04/01/2011 13:21:10
Messages: 11
Location: bistrita
IP:
Offline

buna baieti , avand in vedere ca ati vazut ce specii sunt in bazinele alea,nu cumva ati vazut pe la voi in judetz cichla monoculus la vanzare"adica bibanii aceia verziu" ,daca da va rog sa-mi lasati si mie un mesaj.... intr-adevar sunt superbe bazinele dar mai intai trebuie proiectata casa in asa fel sa supote atata amar de apa
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Hai sa stric putin unele imagini....
Cum ar arata o asemenea imensitate.... reef ?

.
[Email] [Yahoo!]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

reef ... crad ca costurile ptr aparate si intretinere ar fi astronomice... nu ca asa nu ar fi ... mie mai mult mi-ar place un mic colt de Malawi sau Tanganyika

Don't force it ... Get a larger hammer.
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Sigur e ban"k"er tipu ala, s-au a dat cel putin o spargere pe undeva.(nu va recomand ) Acvariul e mai mult decat "beton", dar si mie imi surade mai mult ideea propusa de albert. Pestii mici au si ei farmecul lor, mai ales cand te poti gandi la cateva sute, poate chiar mii, in loc de cateva zeci. Acuma sa nu judecam gusturile omului, mai ales ca a realizat asa ceva si vorba unui coleg de mai sus, oricand poti apela la acvariu ca la o piscina interioara.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Nene nene , da undita , undita unde e nene , ce as sta si as pescui acolo in fiecare zi )

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

La noi un pui de arowana se da cam cu 300-400 ron ... daca ai avea tu "lacul" ala in casa... te-ar lasa inima sa "dai la peste" in conditiile astea ?

.
[Email] [Yahoo!]
Ancistrus
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2009 04:30:58
Messages: 102
Location: Bucuresti, Ozana
IP:
Offline

alber wrote:M-a spart neamtu cu piscina aia. Foarte tare. Care stiti nemteasca, ala e acvariul lui de acasa?

Stiam de mult acvariul ala, cica ar fi al lui, cel mai mare acvariu personal din europa, mie imi plac de acolo Myleus si Red Tail catfish (Phractocephalus hemioliopterus)
PS: Aici se vad mai bine pestii (proaspat cumparati), avea si oscari (Astronotus ocellatus) http://www.youtube.com/watch?v=b6rUyDHWH2o

This message was edited 4 times. Last update was at 24/01/2011 02:23:21

[Yahoo!]
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Aoleu da cu cata placere dadeam acolo ). Si dupa ii aruncam la loc ) si a doua zi o luam de la inceput =)). nu imi mai trebuia delta

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
otto.harry
Junior member

Joined: 04/01/2011 13:21:10
Messages: 11
Location: bistrita
IP:
Offline

intr-adevar superb nu te saturi de privit......
Apropo Andrei nu merita sa spargi gura cu ancore sau te miri alceva la asemenea pesti
[Email] [Yahoo!]
Ancistrus
Member
[Avatar]

Joined: 26/11/2009 04:30:58
Messages: 102
Location: Bucuresti, Ozana
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:Aoleu da cu cata placere dadeam acolo

otto.harry wrote:Apropo Andrei nu merita sa spargi gura cu ancore sau te miri alceva la asemenea pesti
Nooo... cu dinamita direct sa dai acolo, atunci sa vezi delta, amazon si alte rauri d-ale noastre flooded living room
[Yahoo!]
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Dupa ce a dat atatia bani pe pesti si acvariu, nu cred ca i-au mai ramas bani si de undite.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com