[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Copilasii mei...draci impielitati  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Dupa cum zice si titlul, acest topic va fi dedicat tuturor "copilasilor" mei care sunt de origine terestra.
Ca sa nu credeti ca sunt complet nebun la cap, vreau sa mentionez ca lucrez part-time intr-un petshop si de aceea am fost acaparat de aceste vietuitoare exotice. Plus faptul ca discountul la produse este fenomenal, numai arunca jar peste focul deja aprins.
Voi incepe pur si simplu cu insirarea puradeilor mei, pentru ca mai tarziu sa adaug cate un post cu pozele si descriptiile necesare pentru fiecare in parte.
In ordine cronologica:

1) Chilean Rose Tarantula (Grammostola rosea) - 2 ani jumate
2) Corn Snake (Elaphe guttata) - 2 ani si cateva luni
3) Emperor Scorpion (Pandinus imperator) - 1 an jumate
4) Leopard Gecko - normal (Eublepharis macularius) - 1 an jumate. si recent am luat inca un pui (de sex opus) care are doar 2 luni.
5) Pac-Man sau Horned Ornate Frog (Ceratophrys sp.) - aprox 6 luni
5) Brazilian Red and White Bird Eater Tarantula (Nhandu chromatus ) - aprox 6 luni
*) Praying Mantis (Mantis religiosa) - dupa cateva luni de vara, a murit cand a venit toamna. RIP
*) Usambara Orange Baboon Tarantula (Pterinochilus murinus) - a murit spontan, dupa vreo 3 luni. banuiesc ca a avut probleme la molting (schimbarea pielii/exoscheletului)
*) Hypomelanistic Honduran Milk Snake (Lampropeltis triangulum hondurensis) - 1 an si jumate. Este sarpele prietenei mele, dar locuim impreuna si eu ma ocup de ingrijirea sa.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2011 22:09:22


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

M-ai omorat cu tarantulele. Superbe vietati, dar ce sa-i faci, probabil voi avea si eu parte intr-o viata viitoare, in asta n-am voie de la Herr General

ozi wrote:Este sarpele prietenei mele, dar locuim impreuna si eu ma ocup de ingrijirea sa.

Pe cine ingrijesti, si cu cine locuiesti, ca nu pricep? Glumesc, desigur


This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2011 22:20:03


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce de dragalasenii! Una mai gingasa ca alta!

Sa-ti traiasca!
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Hehehehe...locuiesc cu sarpele si o ingrijesc pe prietena
Am uitat sa mentionez ca toti copilasii sunt cuminti si sunt obisnuiti cu mine (adica nu musca), in afara de broscan care este un gurmand nesimtit si incearca sa mance orice misca in fata lui

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

bine bine....da niste poze cu familia nu ne pui si noua ca mor de curiozitate cum cresti broastele

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Daca vrei sa vezi unde traieste broscanul - Rambo - uite aici am un clip. Este si un vas cu apa care ocupa cam 1/4 din suprafata acvariului, dar l-am scos afara atunci.

Continutul videoclipului urmator poate fii considerat de unii ca fiind neapropriat personelor sub :18:
ATENTIE, nu este pentru cei slabi de inima sau iubitorilor de soricei.
Recomand sa dati volumul la zero, pentru ca pe fundal se aud niste conversatii stupide (we were stoned)



This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2011 23:36:12


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

rambo eats miky mouse ...by andrei porcmort

ce`i drept e sadic ....dar acum nah tre sa traiasca si broscuta ta cu ceva . Hai mai incanta`ne cu ce mai ai :-d

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

1) Chilean Rose Tarantula (Grammostola rosea) - 2 ani jumate
image
Il cheama Mr. T si este fiul cel mare. Nu bag mana in foc ca e fiu (sau fica) deocamdata, pentru ca inca nu stiu sigur, dar dupa picioarele lungane tind ca cred ca mascul. Va ajunge la maturitate abia pe la 4-5 ani, iar daca este mascul nu va mai trai prea mult apoi, pe cand o femela traieste pana pe la 20 ani.
Tarantulele sunt probabil cele mai usor de intretinut animale de casa. Au nevoie de 1 greier (sau orice alt gandac, vierme, etc) cam o data pe saptamana, un mic vas cu apa umput o data pe sapt. Depinde daca este de origine tropicala sau arida, poate fi nevoie de un pic de spray cu apa pentru a ridica umiditatea.
image

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

superba tarantula, chiar imi place

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu m-am lasat momentan de terraristica in urma unor pierderi care m-au demoralizat complet.
Iguana de ~1 an jumate care a fost rapusa de un deficit grav de calciu. Alimentatie proasta, fara suplimente de calciu, fara UV - vina mi-o asum in totalitate. (terrariul inca il mai am, si asteapta un Phelsuma madagascariensis cand moralul imi va permite)

Pantherophis guttatus (corn snake) wild - mort in circumstante misterioase - am plecat de acasa pentru 3 zile, si l-am gasit mort. Nu a dat semne de apatie, mancase cu o zi inainte, avea apa, lumina si caldura au funtionat cu priza programabila.

.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

2) Corn Snake (Elaphe guttata) - 2 ani si cateva luni
image
Poza e ceva mai veche, dar se pare ca alta mai noua nu gasesc acum.
Il cheama pur si simplu V (for Vendetta ) pentru ca are un V pe cap, iar cand era pui nu ii stiam sexul. Dupa coada destul de lunga si subtire cred ca este mascul, ceea ce ma bucura pentru ca am un prieten care are o femela matura, iar prin primavara-vara vom incerca sa-i imperechem.
Este un animal minunat, si extrem de usor de intretinut, un pic mai agitat cand e pui, dar foarte calm apoi. Sunt serpi ce pot fi tinuti impreuna daca terariul este destul de mare si au ascunzatori. Al meu nu a muscat niciodata pe nimeni. Manca un soarece/sobolan la fiecare 1-2 saptamani.

@ djphazer

Imi pare rau sa aud de sarpele tau Se mai intampla si la mine la petshop sa moara cate un sarpe pe an in cauze misterioase.
Iar de iguana mai bine tineai secret faptul acela. smilie

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2011 07:05:51


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Mi-e rusine de fapta mea, dar am scris-o ca poate invata altii din ea. Cum exista un inceput in acvaristica, la fel exista si in terraristica. Deocamdata ma delectez cu serpii din facultate . Printre care enumeram in ordinea crescatoare a puterii veninului : Vipera ammodytes, Agkistrodon contortrix, Crotalus atrox . Avem si soparle : Eublepharis macularius, Pogona viticeps, Holodactylus africanus.

.
[Email] [Yahoo!]
big M
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/01/2011 18:43:46
Messages: 45
Location: Resita
IP:
Offline

Resitene vad ca le ai si cu alte vietiuitoare in afara de pestisori.Parca ca e Arca lu Noe la tine acasa cu atatea animalute pe langa tine.E bine ca familia iti accepta pasiunea asta.Eu abia m am inteles cu ai mei pentru o broscutza .Succes si viata lunga animalutelor tale
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

3) Emperor Scorpion (Pandinus imperator) - 1 an jumate
image
Il cheama Darth Vader si este alt copilas de-al meu tare usor de intretinut. Ca mancare ar avea nevoie de un 1-2 greieri pe saptmana, dar din pacate eu nu ii pot da greieri pentru ca se catara pe fundalul interior al acvariului si apoi scapa in apartament. Asa ca ii dau cate un silkworm sau alt vierme mare, cam o data la 3-4 saptamani. Fiind un scorpion ce provine din paduri tropicale, are nevoie de umiditare ridicata, asa ca spray-ez apa de vreo 2 ori pe saptamana, si ii adaug apa curat intr-un vas cam 1 data pe saptamana.
E destul de relaxat odata ce il scot afara, dar pana atunci e un pic mai agitat. Mai incearca el sa ma inpunga cu coada, dar e destul de lent si nu are precizie mare. Oricum veninul sau este comparabil cu cel al unei albine. O singura data m-a ciupit cu clestii de un deget, dar nu a durut.
In poza asta o speriam pe mama ca o sa-l musc de coada
image

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Nu va plac scorpionii???
Continui cu urmatorul puradel de pe lista:
4) Leopard Gecko - normal (Eublepharis macularius) - 1 an jumate. si recent am luat inca un pui (de sex opus) care are doar 2 luni.
Il cheama Bozzo si era extrem de dragut cand l-am cumparat:
image
Ca pui se poate tine intr-un acvariu de aprox 20L. Apoi de-a lungul lunilor, dungiile au inceput sa dispara si in final va avea doar puncte negre pe un fundal galben. Un adult sau chiar o pereche se poate tine intr-un acvariu de 70L.
image
Si o poza cu cel mic, care inca nu are nume fiindca nu-i stiu sexul...eu sper ca-i femela, dar trebuie sa mai creasca un pic.
image
Abia astept sa vad cum va arata cand creste.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/02/2011 03:42:49


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Am un prieten care s-a apucat sa inmulteasca Eublepharis... Eu tot cu gandul la Phelsuma am ramas, dar mi-e cam peste mana sa tin o specie insectivora, ca sunt mai mancaciosi si trebuie sa aibe hrana cam in permanenta... Pana la urma tot cu un sarpe o sa ma aleg, sunt convins. Vreau sa incerc sa vad cum se comporta ca pet Vipera ammodytes (vipera cu corn) <<<<NU recomand nimanui care nu a avut de a face cu astfel de reptile pana acum. Consecintele pot fi dintre cele mai neplacute !!!>>>>. Targetul meu absolut este Dendroaspis angusticeps (eastern green mamba) dar asta peste muuuulti ani.

.
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

imi place despre gecko asta, sa`ti traiasca si ala micu si sa iti faci pereche

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

@ djphazer - amice, sa stii ca ai ambitii cam periculoase
eu recomand ca uiti de acei serpi si sa te indrepti catre ceva mai calm cu care sa te poti juca, si nu ceva de la care vei avea cosmaruri ca a scapat...
urmatorul porcusor din familie, singurul doar ornamental (ca si pestii), este unul din favoritii mei - Rambo - pentru ca nu iarta pe nimeni si e killer nesimtit.
5) Pac-Man sau Horned Ornate Frog (Ceratophrys sp.) - aprox 6 luni
image
Aceste broaste sunt cunoscute sub numele de Pac-Man pentru ca au o gura foarte mare. Sunt atat de agresive, incat daca sunt tinute impreuna eventual una va incerca sa o mance pe cealalta...si intr-un final amandoua vor muri. Rambo al meu mananca orice, de la greieri si viermi, pana la soareci, carasi aurii (feeder fish) si preferatele sale -> degete:
image
Ala e frate-miu, la cateva secunde dupa ce m-a intrebat daca poate sa-mi atinga broasca Cred ca a durat vreo 5 minute sa-si extraga degetul din clestii mortii...nu stiu cat de serios a fost, dar apoi mi-a zis ca ii simtea anusul cu varful degetului

This message was edited 2 times. Last update was at 04/02/2011 18:24:06


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

@ozi La Vipera ammodytes doar 2% din muscaturi sunt fatale... si alea la copiii, batrani, persoane slabite.... Eu sunt ditamai mistretul de 110kg si 1.87m ... cred ca nu sunt cuprins in cei 2% . Cu mamba insa, e poveste lunga... E cel mai rapid sarpe, si printre cei mai veninosi, dar nu este prea agresiv... pe langa asta, axista ser antiviperin pentru ei "la tot pasul"... stoc sa ai . Oricum, e unul din targeturile vietii mele ca iubitor de animale exotice, deci mai am destui ani la dispozitie sa il ating...

.
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Mistret sau nemistret, eu tot nu m-as risca cu animale veninoase desi imi plac toate animalele, mai ales cele exotice.
5) Brazilian Red and White Bird Eater Tarantula (Nhandu chromatus ) - aprox 9 luni
Pe princhinelu asta micu l-am pescuit la sfarsitul lui martie pe numai 20 parai de la cineva care se muta pe coasta de vest si era nevoit sa-si rareasca colectia impresiva de tarantule si reptile:
image
Il(O) cheama Beetlejuice si este o tarantula cu agresivitate medie, ceva mai sperioasa ca cealalta si ceva mai inclinata sa arunce cu peri urticanti, dar desi nu e recomandat eu o mai scot pe afara si ma joc cu ea din cand in cand.
Am incercat sa o iau afara azi pentru o poza, dar ea a avut alta parere si a inceput sa arunce cu peri din nou, asa ca am lasat-o in pace.
image

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com