[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu Dennerle  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

merci @porcu , chiar nu mi -am dat seama ca imi stric estetica, acuma ca mi-ai zis, imi dau si eu seama.
@sergiu, cred ca @val are dreptate. Eu ofer plantelor mele toata atentia si aproape cel mai bun fertilizant de pe piata.
Stii prea bine cum arata pogostemonul meu in stanga, subtire si lunguiet. de asta am si bagat un power head sub reactor , sa am o circulatie mai buna de nutrienti pana in partea opusa a reactorului.
@val, intr-adevar, iti dau dreptate. De ce? pentru ca eu facem niste fluxatii enorme de ph fara controler, dar solutia din testerul jbl tindea enorm spre galben, acum, cu ph setat la 6.5 e verzui deschis. Si prealingul era mai puternic cand nu aveam controlerul.
am testat cateva zile in urma un ph de 6.3 / totul era normal, pestii nu sufereau. dar intr-o dimineata inainte de a se aprinde lumina, vad un otto care statea oblic , sprijinit pe pietris doar cu ajutorul cozii. atunci m-am speriat, dar acum ma gandesc: Oare asa se odihnea el ?
Am scris asa de mult, pentru a se intelege prin ce experienta am trecut.
Inca ceva, Eu am duritatea undeva la 11-14. Ma gandesc acum, dupa tabelul kh-ph nu fac o prostie sa aduc iarasi ph la 6.3 sau chiar mai putin ? sau sa astept sa-mi ajunga osmozatorul si sa scad treptat ambele valori.
multumesc celor care au avut rabdarea de a citi/raspunde
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Domnule Faraon Tonina initial, avea 2 pui minusculi, abia ii vazusem. Dar , odata ce am pus o capsula de plantagold7 la radacina, au dat ochi, acesti pui micuti si dragalasi :-)
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

se lauda lumea, am zis sa ma laud si eu putin :-), dar mai am de munca la el
image
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

pe mijloc e blixa? e prinsa pe mai multe nivele?!

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

intr-adevar este blyxia, dar nu este pe mai multe nivele.
A crescut asa, deoarece inainte, aveam partea din spate mai umbrita, si ea s-a inaltat asa
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Iar ai fire care urca pina la suprafata :slap: , daca reusesti sa rezolvi problema asta si sa faci o poza o sa fie de 10 ori mei estetic . Cele mai inalte virfuri mi-ar place sa fie la vreo 4-5 cm sub nivelu' apei, una maxim 2 specii sa ajunga la inaltimea asta, restu' mei jos.

Imi place Blyxa, planta din spatele ei ar arat amai bine dac-ar fi cu citiva cm (nu multi) mai inalta. In stinga ai o ruptura intre Pogostemon si Eusteralis (sau aromatica). Parca ar merge niste Blyxa intre ele.

Un pic de ruptura se vede si-n dreapta, da' nu asa evidenta ca-n stinga. In dreapta deranjanta mi se pare tufa rosie. Ar trebui sa fie mai joasa si mult mai deasa. Daca-mi spui c-o lasi sa se intinda, sa ajunga la suprafata, sa se ramifice ca s-o inmultesti, te iert . Si Anubiasu' pare un pic nelalocu' lui, poate ar fi bine sa-l pui undeva in midground (in stinga sau in dreapta) sa elimini rupturile de care vorbeam.


Ai plante sanatoase, acvariu are potential, poti realiza mult mai mult in el ....... asa ca nu te astepta la laude prea consistente , nu asta-i rostu' forumului. N-are sens ca unu' sa bage poze cu un acvariu decent si un intreg forum sa-l laude intr-un topic de 10 pagini fara sa vada lipsurile sau fara sa vrea sa le vada, cred c-am depasit nivelu' asta . Si daca intr-adevar l-am depasit o sa fim prezenti la AGA mai consistent.

Poze: smilie ... Poze cu plante
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Super tufa de Blyxa Japonica.
Daca o sa te induri sa mai tai din blocurile alea turn o sa arate si mai bine acvariul tau.
Si pogostemonul din stanga trebuie sa se mai indeseasca.

Apropo de partea stanga. Beau berea sau nu?

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Multam de sfaturi. Nu ma asteptam sa fiu laudat pentru ca nici mie nu-mi place cum arata acum. Poza am pus-o deoarece facusem poze la improvizatia mea de racitor :-) stiu ca am rupturele, si astept sa mi se inmulteasca plantele, Modificarile vor fi la urmatorul schimb de apa. Rotala, nu va mai avea nevoie sa o las pana la suprafata pentru a se inmulti, decand am folia tip oglinda la reflectoare, a capatat un rosu aprins superb. Este neingrijit momentan, deoarece ma ocup de alge, si curatarea aparatelor :-) abia astept sa-i schimb estetica duminica sau luni si nu voi uita de sfaturile date.
Sergiu ai berea de la mine chiar daca in urmatoarele poze, s-ar putea sa nu mai vezi pogostemonul in partea stanga
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

explicati-mi si mie va rog, cum e cu " Golden Ratio"
am facut un desen dupa : http://my-aquatic-world.blogspot.com/2008/05/understand-golden-ratio-in-your-planted.html
dar tot ce am inteles este ca punctul 2 ar fi subiectul principal... dar in rest, nu stiu.
image
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Acolo ar trebui sa fie punctu' focal, cel care atrage atentia din prima. Poate fi o buturuga, piatra, grup de pietre, o planta solitara (Barclaya, sa zicem), o tufa rosie .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

Exact. Iar restul liniilor te ajuta sa plantezi, sa tunzi, sa aranjezi plantele si elementele de decor asa incat sa creeze profunzime si un aspect care sa capteze ochiul.

Si ce ai de gand sa pui in locul Pogostemonului din stanga.

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

cibserg wrote:
Si ce ai de gand sa pui in locul Pogostemonului din stanga.

urticularia graminifolia.... again
poate daca aprind o lumanare duminica se prinde
foarte tare acest "raport de aur" chiar in punctul 2 am pietre si lemne, fara sa trasez liniile imaginare. de acum voi veni cu update cand e ingrijit acvariul.
sper sa fie mai bine :-)
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

cum vi se pare?


image


lasand golul de apa , mai am de completat putin in partea de background. Inca nu am toate plantele necesare si nici dezvoltate indeajuns.
(Acea rotala machandra are circa 25 cm inaltime, Inaltimea bazinului are 50 - Se vede asa din cauza unghiului cum am fotografiat- )
Ma lupt cu Thread algae: pana acum ph 6,3 nu ii defavoriza deloc situatia.
H2o2 50 mll la 100 l apa a miscat putin, cam 50 % a jumulit alga.
Easylife carbon doza injectata local funcioneaza destul de bine, La dosajul de 2 mll la 50 l apa arde circa 80 % din locul in care am administrat, fara ca plantele sa sufere.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Gasca
image
Vedetele
image
image

Per total
image

6 h / 24 1.35 w per litru
kh 7 gh 5 (in sfarsit valori mai mici )
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

da domne...bravos,imi place :banuiesc ca in coltul din dreapta va fi plin de rotala? stanga jos? ce se intampla acolo? de ce gol? sau e spatiu destinat pt ceva anume?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

am uitat sa zic:
da, in dreapta am mult de asteptat. Daca imi merge ammania va completa coltul din dreapta alaturi de rotala.
Iar in stanga, unde e gol, nu se vede bine dar e plantat urticularia
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Black Molly Pui din femela mea perversa
Nu am suportat sa nu-l blituiesc putin, mai ales cand eu umblu la acvariu si el venea sa ma ciuguleasca de mana (defapt is mai multi ) In mana era apa , dar nu se vede
image
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Dupa ce mai umbli in acvariu sa iti numeri degetele! S-ar putea sa ai o surpriza cu Black Molly.

DIY addicted
Valea Plangerii
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

eu am continuat saptamana asta cu ceva experimente de macro:
am ajung la aprox 50 ppm no3 si 0.8 po4(blyxia a izbucnit intr-o crestere nebuna, dar rotala machandra a suferit la aceste valori) se vor observa in poze.
Acum am adus no3 la 20 ppm ca atata apa am putut schimba si po4 la 1ppm, deja se observa frunze noi frumoase la rotala machandra si puternic colorate.
Am replantat coltul din dreapta asa ca e la inceput....
in urma schimbului am kh 8 gh 7 desi nu stiu de ce , ca am schimbat doar cu apa osmozata, (teste inainte nu am facut sa vad daca imi crescuse duritatea in timp)
Plantele inca sunt lasate in frau sa creasca , deoarece mai am pana ajung la tufele dorite.

Poze

image

image

image

image

Firele de eusralis sunt acolo pentru a ma orienta dupa valorile apei si sa vad ce le convine si ce nu
cibserg
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/02/2009 17:54:34
Messages: 500
Location: Iasi
IP:
Offline

In sfarsit ai replnatat in dreapta.
Mi se pare mie sau ai mai adaugat pietris?

Tufa aia de Blyxa e tot mai spectaculoasa. Eu iti dau o odee:
Continua tufa pana apropape de marginea din dreapta.
Lasa in fata ei Pogostemon, Hemianthus si ce plante de gazon mai vrei, renunta la plantele din spate, adauga cateva crengute subtiri si neregulate care sa iasa pe ici colo din tufa de blyxa, un banc de characide si o sa ai unul din cele mai frumoase acvarii de pe la noi.

Succes !

^Made in Iasi^ sau ^Buturuga si fluturi^ sau ^Terra fructuarius^ sau ^Pe urmele primaverii^ sau ^Hai la munte!^ sau ^Cycle of life!^
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com