[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tratament Cyanobacteria  XML
Forum Index » Alge
Author Message
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Cred ca astazi fac primul tratament. Pana acum am folosit un ozonificator 2 h pe zi / 7 zile. Lam lasat o saptamana, si a aparut din nou.
Astazi incep cu Chemiclean. Am lasato sa se intinda putin sa vad si cum reactioneaza ea la tratament.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

apropo, vreau sa spun ca mai nou am ciano in acvariul marin, fara fosfati fara nitrati si cu lumina de toata jena



dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Acum tinzi sa crezi ca este adusa, sau ca se face ?
Ai pus toate accesoriile noi ?
Intreb pentru ca totusi este un bazin proaspat.
Culmea ar fi ca tocmai lipsa fosfatilor si a nitratilor sa creeze conditii pentru aparitia ei.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Humbert wrote:apropo, vreau sa spun ca mai nou am ciano in acvariul marin, fara fosfati fara nitrati si cu lumina de toata jena


Asa iti trebuie . Ti-a trebuit marin .

La mine cred ca principala cauza a fost lumina prea puternica . Cind am avut cele 2 tuburi Dennerle s-a declansat . Probabil plantele au consumat mai multi nutrienti si a aparut un dezechilibru .
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

pai eu cam tot timpul am inclinat sa cred ca ciano este adusa, nu ca se face.

in afara de vietuitoare, totul in acvariul asta a fost nou nout; piatra a fost uscata si a stat o saptamana in domestos, de exemplu, deci nu se pune problema.

algele (ca mai am si hair algae) au venit pe fragurile de la corali si pe melci.

ce voiam sa spun e ca nu am fosfati si nitrati detectabili in acvariu (cu siguranta sunt, doar ca nu detectabili), deci cred ca asta infirma teoriile ca ciano ar avea vreo legatura cu niveluri prea mari de fosfat si nitrat sau cu lumina.

am mai zis: eu cred ca ciano se poate adapta la o multime de conditii, ceea ce face discutia despre cat nitrat ce lumina etc inutila.

oricum cu siguranta sunt mai multe feluri de ciano, de ex. in acvariul marin ciano are o culoare maronie-rosiatica, pe cand in apa dulce este verde/albastra.


@GabiC eu de ciano nu ma sperii, am mai scris acum cateva pagini
deocamdata este oricum putina si prin spatele pietrelor (cu siguranta are legatura cu flow-ul, ca acolo unde a aparut ea am cel mai mic flow in acvariu)

oricum, am eritromicina la indemana, dar deocamdata nu e cazul.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/03/2018 10:56:40




varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Ma bag si eu in seama, ca ma lupt cu ciano intr-un acvariu de mi-au sarit ochii. Eu pana acum am tras urmatoarele concluzii:

- se si face, se si aduce. Principalul motiv pentru care apare si se dezvolta, cel putin la mine, au fost silicatii (asta e testata).

- nu are nici o treaba cu lumina (poti sa-i dai blackout total o viata, tot e acolo) si traieste in stare latenta emers (un lemn tinut 2 ani in balcon, de care uitasem ca a fost cu ciano, mi-a dezvoltat o "frumoasa" colonie in doar 3 zile).

- am scapat de ea cu bluexit de la EL in anumite situatii si nu a mai reaparut (eu folosesc si doza recomandata la fiecare schimb de apa de bluexit, in setarile unde am avut probleme). In alte cazuri i-am facut baie in bluexit si nici nu i-a omorat un spor.

- eritromicina este eficienta numai in cazul in care gramul este negativ. Daca cyano este gram pozitiv situatia e groasa, fiind rezistenta la antibioticele traditionale, cum este eritromicina.

Si ultima concluzie trasa este urmatoarea, cu citate din nevasta-mea: daca-ti mai apare "cacatu'" ala verde in vreun acvariu, care pute de-ti muta nasul, arunca-l pe geam direct. Deci cred ca si asta e o solutie sa scapi de ciano .
Iliescu Mihai Ulmis
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/03/2016 12:38:15
Messages: 391
Location: Bucuresti, Balta Alba
IP:
Offline

varolluis wrote:
Si ultima concluzie trasa este urmatoarea, cu citate din nevasta-mea: daca-ti mai apare "cacatu'" ala verde in vreun acvariu, care pute de-ti muta nasul, arunca-l pe geam direct. Deci cred ca si asta e o solutie sa scapi de ciano .


Interesanta treaba cu silicatii. Nu am testat niciodata acvariul meu pt asa ceva.


http://img.plici.ro/album/B3 http://img.plici.ro/album/Fc https://youtu.be/2Rl_AQf9eh8 https://youtu.be/N_-ONSnrZ-M
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

varolluis wrote: eritromicina este eficienta numai in cazul in care gramul este negativ.

pozitiv nu negativ
eritromicina ataca doar bacteriile gram pozitiv
de aia nici nu decicleaza, ca bacteriile nitrificatoare sunt gram negativ



varolluis
Member

Joined: 16/05/2015 16:15:31
Messages: 218
Location: Panduri/Bucuresti
IP:
Offline

Humbert wrote:
varolluis wrote: eritromicina este eficienta numai in cazul in care gramul este negativ.

pozitiv nu negativ
eritromicina ataca doar bacteriile gram pozitiv
de aia nici nu decicleaza, ca bacteriile nitrificatoare sunt gram negativ


Nu ma contrazic, ca nu ma pricep, dar stiam ca face parte din familia penicilinelor, care actioneaza in principal impotriva gramului negativ, cu exceptia celor ca ampicilina, care ataca si anumite bacterii gram pozitiv, pe langa cel negativ.
Oricum ideea de baza este ca cyano poate sa fie gram pozitiv sau negativ, si daca nu scapi cu erictromicina trebuie sa folosesti ceva ce ataca ambele spectre, dar poti sa scoti filtrul din priza ca e degeaba pana termini tratamentul.
dandumitru
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2012 00:57:30
Messages: 542
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Humbert wrote:pai eu cam tot timpul am inclinat sa cred ca ciano este adusa, nu ca se face. eu cred ca ciano se poate adapta la o multime de conditii, ceea ce face discutia despre cat nitrat ce lumina etc inutila.oricum cu siguranta sunt mai multe feluri de ciano, de ex. in acvariul marin ciano are o culoare maronie-rosiatica, pe cand in apa dulce este verde/albastra.


Eu nu mai stiu de unde sa incep si unde sa termin.
Nu gasesc un capat de care sa ma agat, nu pot trage o concluzie, nu am la ce sa ma raportez.
Chemiclean de la Rodoselada, va fi ultima incercare. daca nu merge am sa pun doi litri de clor in bazin si am terminat cu totul.

Deci punct si de la capat.

sa nu fie cum ne place,safie cum vrea natura si ne va fi mai bine !!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25942.page
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Online

Raportez ca nu mai am nici urma de ciano in acvariul marin. :-))

Am avut insa o explozie de GHA in sump vreo 2 saptamani cat am lipsit, deci poate de aia - alta explicatie nu am :-)
(nitrati/fosfati in continuare nedetectabili cu teste)

This message was edited 2 times. Last update was at 11/04/2018 08:57:11




Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Nici la mine nu se mai face deloc . Cred ca la mine a aparut in setupul trecut cind am avut cele 2 tuburi Dennerle . Exces de lumina si probabil fertilizarea nu a fost corelata cu lucrul asta.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/04/2018 08:01:50

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Oare exista cyoano fara mirosul ala specific ? De ceva vreme imi bate soarele dupamasa in bazin . Mi se face o alga care duce a cyano dar nu miroase deloc .
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

M-am decis sa scriu citeva cuvinte aici ( poate nu e locul potrivit ) legat de alge si in special cyano. de cca 5 saptamini am dat reset la bazin si cred ca pot trage niste concluzii pe care multi deja le stiti si poate mai bine si mai in detaliu decit mine.
De ce m-a m decis sa scriu este faptul ca in setupul precedent am avut asa : spyro , BBA, cyano etc....
Am dat reset fara sa dezinfectez in vreun fel bazinul . Doar reset si curatare temeinca .
Dupa 5 saptamini bazinul este extrem de curat - doar ceva alge verzi pe pietre , dar foarte discret.

- filtrul - de obicei ma bazam pe faptul ca este ciclat . Am renuntat la asta si am facut o curatare temeinica a lui . Apoi cind l-am montat am facut aditie serioasa de bacterii.
-aranjare scape - Setupul actual , spreeng between rocks, lost nature , cloudy rocks toate sint setupuri aranjate aproximativ la fel - ca si inclinatie in principal - toate au fost setupuri fara probleme - apa circula foarte bine si mizeria nu are unde sa se adune .

-lumina - cred ca este factorul determinant in declansarea algelor . De regula grabeam putin , adica dupa cca 2 saptamini eram deja la potential maxim 2 tuburi cu reflectoare pe ele si 8 ore lumina. De data asta am plecat cu 6 ore fara reflectoare ( consider 6 ore un minim necesar ). Acum am mers cca 3 saptamini 6 ore fara reflectoare , apoi dincet incet am crescut la 8 ore lumina. Cind am pus primul reflector dupa mai bine de 4 saptamini am redus lumina la 7 ore pe zi . Voi merge asa o vreme si daca totul e ok ma gindesc sa nu mai pun celalalt reflector . Recunosc ma avantajeaza faptul ca asi plante usoare ( chiar si parvula este o planta relativ usor de tinut ).
Cit timp am pus eu ambele tuburi dennerle am avut explozie de alge - concluzia cei 4600 lm plus reflectoare pe 100 l apa - greu de tinut in friu . Cel putin eu nu sint expert.
Concluzia e bine sa ai rabdare si sa nu grabesti plantele . De regula cind puneam bucephalandre aveam pierderi serioase la frunze . Acum totul este foarte ok si multe din ele incep inflorirea.

-solul - cred ca un rol important il joaca si solul . Fiind prima data cind utilizez acest tip de scape mai am nevoie de timp sa mi fac o parere.

- schimburi de apa de cca 30 % de doua ori pe saptamina prima luna. O chestiune obligatorie .

- CO2- nu am exagerat cu el . Testerul de abia se inverzeste . Am incercat sa-l pastrez in limita in care nici lumina nu exceleaza.

- fertilizarea - am aminat destul cu ea. Am inceput sa fertilizez doar cind plantele au cerut-o . Merg acum in doza recomandata de producator ( mult mai putin fata de cit cere in realitate un bazin plantat )

- plate easy cu viteza mare de crestere - le consider obligatorii la inceput - primele 3-4 saptamini

-melci - va recomand orice tip de melci : maidanezi , neritine , orice. I consider cei mai buni in a tine algele sub control . Dupa mine " bat " orice peste sau crevete .

- pesti - dupa minim o luna


Nu stiu daca foloseste cuiva ce am scris aici . Sper ca da .
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com