[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Varfuri marine  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am mai facut mici modificari si au mai aparut "locatari"noi:
[Thumb - Acani, favia.jpg]

rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Tridacna din poza nu-mi apartine, dar ma bucur de prezenta ei in bazinul meu. Am observat cu surprindere ca se "ascunde" (inchide) la orice miscare sesizeaza in jurul ei, doar la proximitatea stelei sta deschisa. In ultimele zile i-am surprins deseori impreuna:
[Thumb - Prietenie.jpg]

rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Toate vietuitoarele au rezistat cu bine delegatiilor mele din ultima perioada. Noroc cu pompa de dozare - devine necesara deoarece au crescut consumurile de elemente
[Thumb - Cinarina 2.jpg]

rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Si cele mici s-au adaptat rapid
[Thumb - Detaliu.jpg]

rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

De asemenea am inceput sa dozez Ca, KH si Mg home made (cloruri + sulfat), cu urme de K si Sr. Dupa o luna, lucrurile sunt in parametri si foarte stabili de 3 saptamani. Am primit si testul de K, care imi indica o medie de 386.7 ppm, dupa 3 teste in doua zile diferite. As incerca sa testez si alte elemente, dar nu am gasit recomandari spre alte teste macar "rezonabile" de I, sau alte microelemente. Daca aveti ceva sugestii sau experiente de impartasit, as aprecia tare mult.
[Thumb - Dispaly 0.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/10/2017 22:47:57

CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Frumoasa privelistea !!!
[Email]
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Frumosa evolutia! Felicitari!



dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos acvariul! Felicitari!

Detaliaza te rog cu dozarile home made. Ce cloruri si sulfari si in ce cantitate.
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc de aprecieri si de ajutorul care m-i l-ati oferit de-a lungul celor 6 luni
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Concentratiile le-am facut in functie de raportul molar in reactie al fiecarui element. Exista calculatoare disponibile pe net. Calculele mele sunt valabile doar pentru variantele de chimicale gasite de mine. Nu sunt secrete, dar nu se potrivesc la produse cu alte concentratii. Spre exemplu eu nu am folosit bicarbonat de sodiu 2NaHCO3 ci am folosit Na2CO3 obtinut prin metoda Solvey (soda ash). Clorura de calciu nu am folosit nici cel de grad alimentar, nici cel in varianta fulgi ci am gasit o varianta tehnica, dar cu impuritati cunoscute. Cele de Magneziu sunt saruri Epsom si Nigari. Le folosesc de o luna, si de 3 saptamani sunt echilibrate si calculele verificate: dozez cantitati egale de Ca (15ml) si KH (7ml+8ml) si Mg (15ml). De asemenea conform calulatoarelor de echivalenta nivelul de Ca cu KH sunt corecte (in echilibru)

A
- Clorura de calciu: CaCl2
- Clorura de strontiu: SrCl2 (ca impuritate in CaCl2)

B
- Carbonat de sodiu: Na2CO3

C
- Clorura de magneziu: MgCl2 * 6H2O
- Sulfat de magneziu: MgSO4•7H2O
- Clorura de potasiu: KCl
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru explicatii!
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

New member in club.

Simpatic , de altfel ...
[Thumb - Salarias.jpg]

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Ai pus prea multi corali SPS.
Gandeste colonii, fiecare fragulet va creste. La tine au loc sa se duca doar in sus.
Mai devreme sau mai tarziu se vor lua la bataie.

Daca mai ai scoica, mut-o cat mai sus pe piatra.

Poza nu imi apartine, dar exemplifica bine:

[Thumb - 5fe028d04161b636ae6eff65ed5f36a1.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 23/10/2017 11:33:02


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Intr-adevar, sunt destul de inghesuiti: deja un chalice a "atacat" montipora capricornis. Din Milka am mai scos, o parte mica din SPS nu sunt fixati si urmeaza sa fie mutati. Acvariul de carantina a inceput sa gazduiasca si el corali, iar la anul sper sa mai fac un bazin, mult mai mare si altfel gandit ... suntem in negocieri pentru spatiu :-).
Sunt de acord ca trebuie sa ma gandesc in perspectiva ... momentan m-am axat pe acumulari si teste, iar majoritatea coralilor i-am primit sau luat de pe forum in pachete convenabile.

In schimb referitor la Tridacna nu sunt convins ca i-ar fi mai bine pe o piatra... Se misca in fiecare noapte, aproape, si mi-e teama ca ar cadea. In primele zile, cand se simtea mai rau, am incercat diferite pozitii (lumina, hrana si flow). A stat si pe piatra cateva ore, dar nu se fixa. Talpa scoicii se misca intr-una si nu parea confortabila pe o suprafata neregulata . Te rog, da-mi mai multe detalii. Multumesc.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Eu le faceam scoicilor un suport din putty.
Faci un gogoloi ovoid, il turtesti, apoi presezi in mijloc cu scoica pentru a face o amprenta. Muti si stanga-dreapta la unghi de 30 de grade ca sa aiba loc sa stea si deschisa, apoi lasi sa se intareasca.
Tridacna derasa e singura scoica de nisip, restul se fixeaza pe pietre.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Hmmm ... e o idee . In curand o sa am si suporti de frag-uri, iar daca tot am scazut lumina, poate-i va prinde bine sa o mut mai sus.
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Am uitat sa intreb: cum se impaca cu fluxul mare de apa ?
Desi se hraneste prin filtrare, am observat ca nu-i place un flow mare. Pe sus, pe piscuri bate tare "vantul" la mine . In zona gorgoniei a trebuit sa reduc din pompa
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

rares728 wrote:Am uitat sa intreb: cum se impaca cu fluxul mare de apa ?
Desi se hraneste prin filtrare, am observat ca nu-i place un flow mare. Pe sus, pe piscuri bate tare "vantul" la mine . In zona gorgoniei a trebuit sa reduc din pompa


Am intrebat si eu la magazin de flow.
Ei tin tridacna in acvariu la 20 cm in fata MP40.
Atat timp cat nu ti-o zboara de pe piatra, nu-ti fa probleme.
Scoicile acestea sunt atat de avide de lumina incat cred ca sunt singurele organisme fotosintetice la care nu se recomanda aclimatizarea la lumina (desi am vazut bleaching si la scoici).

http://www.advancedaquarist.com/2011/3/inverts
http://www.advancedaquarist.com/2010/7/inverts
http://www.advancedaquarist.com/2009/3/aafeature1


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Uite aici o discutie foarte utila pe subiectul scoicilor care se ofilesc:
https://www.reef2reef.com/threads/done-trying-clams.331799/

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2017 11:37:34


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc pentru link, sunt cateva detalii interesante. Cam asa am citit si eu :



Care Level


Easy to Moderate. Clams love intense lighting, they feed off the products of photosynthesis and this demands intense lighting.


Aggressiveness

Not Aggressive, may be stung by aggressive corals and anemones, may be attacked by many types of carnivorous fish including angelfish and butterflyfish. It has been reported that small fish such as clownfish have been inadvertantly killed by clams as they naturally close when an intruder approaches or casts a shadow over them although this is a rare.


Lighting Requirements
Metal Halides are optimum or higher levels of LEDs may suffice. Maxima clams especially require 250 - 400 watt Metal Halide lighting or equivalent intensity. Without enough lighting clams will die within 1-2 months from starvation.

Water Flow

Low to Moderate



Tank Placement

Bottom on rock rubble so the foot may attach. It is not recommended to place clams on rockwork because it is very detrimental for a clam to fall off and lay upside down for any period of time.


Water Quality

Maintain proper Calcium, Alkalinity, and Magnesium levels for shell growth. Low to very low Phosphate and Nitrate levels. Full strength Natural saltwater parameters are best including salinity.


Special Notes

Take care when unpacking your clam that you do not expose it to air. Internal air bubbles can cause problems, "burp" the clam by tipping to dislodge any bubbles.



Proper intense lighting and natural saltwater parameters are essential for long-term succes in maintaining larger clams. While these animals are not inherently delicate to maintain, they do require certain considerations as oulined above. We quarantine all clams for a minimum of 2 weeks before sale.
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com