[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalar bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Acvariu de 100 de litri impartit in 2 printr-un plastic despartitor.Intr-unul am doi masculi de scalar(unul din ei este tatal puilor),iar in celalalt o femela cu puii.(aproximativ 30 micuti)
Problema este ca de vreo 2 zile scalarul fara pereche inoata cu caul in sus ,iar astazi l-am gasit culcat pe substrat.Am crezut ca e mort dar l-am miscat si a inceput sa inoate dar dupa un timp s-a culcat iarasi pe substrat.Scalarul este alb si la baza inotatoarei caudale are niste portiuni de 2 milimetri pe ambele parti unde pielea nu mai exista.Nu cred ca mai sunt sanse sa-l salvez dar astept sfaturi.Daca o sa-mi spuneti ca e prea aglomerat, o sa va spun ca tocmai lucrez la un nou acvariu.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Separa-l intr-un acvariu de carantina cu 2/3 apa veche si 1/3 apa proaspata, declorinata. Tratament cu sera baktopur direct. Aerare si filtrare. Temperatura crecuta cu 2 grade (27-28 de grade).
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Tratamentul cu bactopur direct l-am inceput de acum 2 zile in acvariul mare si n-a fost nici o schimbare.Am omis sa mentionez acest lucru in primul post.Din pacate se pare ca nu a avut efect.Acum am mutat scalarul intr-un "acvariu" de 15 litri unde tineam doar plante si am adugat jumatate de pastila de bactopur.Am ridicat si temperatura dar schimbari majore nu se observa.A avut momente cand a inotat dar tot cu tendinta de a tine capul indreptat spre suprafata apei.Acum este iar intins pe o planta si respira destul de greu.Nu-mi pot da seama ce este dar am impresia ca bactopurul nu-l ajuta.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Dupa o observare mai atenta , mi-am dat seama ca scalarul are probleme cu una din inotatoarele pectorale.Inotatoarea pectorala dreapta este rosie la baza , deci cred ca s-a ranit cumva.In cazul asta exista vre-un tratament care se poate aplica?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru rana pe care o are, tratamentul se face cu antibiotic. Baktopurul direct contine si un tip de antibiotic, absorbit foarte bine prin tegument. Sfatul meu este sa continui tratamentul cu acest antibiotic. Nu cred ca in doua zile, de cand ai inceput tratamentul, situatia se putea schimba radical. Trebuie sa mentii igiena stricta. Vezi sa fie aerarea in functiune si temperatura constanta.

Poti, de asemenea, sa urmezi si tratamentul cu tetraciclina (tot antibiotic), asa cum a facut pentru carasul lui, Madalin. La el a dat roade.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Am inteles, multumesc mult.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Scalarul a murit .De ce?Nu-mi pot explica, se pare ca a suferit de o boala la care bactopur chiar nu a avut efect.Am incercat tot ce se putea sa-l insanatosesc dar degeaba.Asta este , life goes one.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Imi pare rau...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com