[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Ruine"  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

La multi ani!
Dupa o absenta destul de lunga apar si eu cu noua imagine a acvariului meu pe care l-am denumit "Ruine" sincer nu stiu de ce dar asa mi-a venit Acvariul probabil il stiti, 320l, substrat Tropica,fertilizare lichida JBL (mai de criza ) macro PPS ,lumina T5 865 300W,10h/zi in trepte,canistre externe 900l+1200l,CO2 presurizat cu reactor extern.Eh,si cam asta a iesit in prima faza:
image

image

SI de curand l-am modificat un pic ,am taiat din monotonie si a iesit cam asa:
image

image

image

Mai e destul de lucru la evolutia lui ,sa vedem daca am rabdare sa-l tin pana evolueaza...
[Email]
bogdan94
Member

Joined: 07/06/2009 14:37:52
Messages: 173
Location: Nucet BH
IP:
Offline

Prima poza imi place cel mai mult, pe ce sunt crescute staurogynele?
[WWW] [Yahoo!]
onur99
Junior member

Joined: 31/01/2009 17:53:40
Messages: 83
Location: constanta
IP:
Offline

Frumos ca de obicei Narcis.
[Email] [Yahoo!]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

bogdan94 wrote:Prima poza imi place cel mai mult, pe ce sunt crescute staurogynele?

Pe un maldar de bolovani peste care am pus mopani ,mai multi,astfel au avut pe ce sa se intinda Staurogynele.Au mers singure s-au indesit la greu fara vreo interventie de-a mea,efectiv pana in acel moment nu am intervenit in bazin.
Nu stiu dac mi-am dorit ceva anume de la setupul asta ci doar sa creasca lejer fara sa ne stresam reciproc si,ba da,mi-am dorit cel mai mare covor de HC posibil din acvariile mele! Multumita Faraonului care cu mana buna mi-a trimis mai demult 2 poturi uite ca a mers un pic ,evident ca de vreo 2 ori eram sa-l pierd de tot asta mai pe la inceputul setupului,totusi am reusit sa-l intind un pic
Multumesc !

This message was edited 1 time. Last update was at 27/12/2010 18:53:58

[Email]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Foarte frumos bazinul! Felicitari! Fara sa spun ca nu imi plac celelalte fotografii, sunt de acord cu bogdan94.
Multumita Faraonului care cu mana buna mi-a trimis mai demult 2 poturi uite ca a mers un pic ,evident ca de vreo 2 ori eram sa-l pierd de tot asta mai pe la inceputul setupului,totusi am reusit sa-l intind un pic

Ma intreb ce trebuia sa faca saracul hasceu ca sa zici "a mers OK si s-a intins OK"
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Superb!

Exact cum imi place mie sa arate un acvariu! Ar arata si mai bine cu o turma de creveti rosii pe acel covor perfect.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Felicitari pentru ruine. Arata frumos, iar moss-ul de pe spate parca ii stabileste niste limite. Frumos.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu bazinul asta ti-ai mai spalat din pacatele capatate din cauza absentei indelungate. Sunt curioasa care va fi forma finala, ca vad ca e intr-o continua transformare.
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

brawn wrote:Foarte frumos bazinul! Felicitari! Fara sa spun ca nu imi plac celelalte fotografii, sunt de acord cu bogdan94.
Multumita Faraonului care cu mana buna mi-a trimis mai demult 2 poturi uite ca a mers un pic ,evident ca de vreo 2 ori eram sa-l pierd de tot asta mai pe la inceputul setupului,totusi am reusit sa-l intind un pic

Ma intreb ce trebuia sa faca saracul hasceu ca sa zici "a mers OK si s-a intins OK"

Iti dau dreptate oarecum,si mie mi-a placut mult cateva zile ,dar tot cu ochii pe el,fara sa bagi mana in "balta" deloc,fara sa tunzi,fara sa reasezi ,cu o cromatica destul de monotona,desi destul de expresiv,am zis ca e prea mult pentru mine!am simtit ca fac explozie ,zilnic la fel, "maruntisurile "astea nici nu le sesizezi evolutia,nici nu sti daca sa te bucuri sau sa plangi Promit ca o buna bucata de vreme nu mai vreau sa fac chestii asa monotone smilie sa nu vezi tu o Macranda ,o "buchet" de Didiplis Deci concluzia:foarte frumoase scapeurile astea cu verdeturi marunte si specii putine dar,dar la altii pe net! ma uit cu placere si atat
Pai nu stiu despre hc...poate ca nu s-a facut un strat mai gros...de 3 cm poate? In mare am avut cam toate plantele de-a cursul timpului si cam toate au mers detul de bine totusi am o frustrare :Eriocaulon Setaceum!!Nu a vrut la mine si pace! De 3 ori am avut cate 2 fire ,tot datorita Faraonului,au mers bine o luna poate doua si gata! Mor cand vad in atatea acvarii aceasta planta in conditii optime.Uf,cred ca in curand voi desface setupul asta si voi cauta E setaceum sa fac un acvariu numai cu ea! Nu uit eu setupul Faraonului din 2009,nebunie pot spune,plin ochi de E Setaceum si crescut de vis!
Multumesc de apreciere!
Dolly sincer nici eu nu stiu! daca gasesc E setaceum pe undeva si maine renunt la el! Mai vedem!

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2010 00:04:43

[Email]
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Esti exact ca si mine, or fi frumoase verdeturile insa tot acvariile pline de tufaraie in toate culorile sunt pe gustul noastru , totusi nu pot sa trec peste ruinele astea care ti-au iesit prea frumos.Acu sa te m-ai linistesc, Erio.setaceum este ca o gagica, sa nu zic altceva , azi vrea ceva, maine altceva,adica are perioade in care creste in draci si alta cand da spre moarte
eu il am de vreo 2 ani, am avut si in JBL (aici a mers cel mai bine) si in Dennerle, cel mai mult ii place lumina, cat de multa si de puternica, asa ca eu zic ca nu merita sa iti bati capul, la 60 h cam greu doar cu t5, plus ca nu va arata in forma maxima, mai mereu va avea portiunea inferioara ''cheala'', insa varful compenseaza .
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Hehehe! Sa inteleg Sergiu ca ma inpingi spre o metalhalida ...mda e o idee...desii o sa faca nevasta ca racheta in noaptea de revelion! Si totusi ma macina chestia asta cu Setaceumul,daca nu s-o putea altfel o sa o fac si pe asta .Oricum ma bag sa mai incerc o data dar voi cauta ceva mai multe fire daca nu si nu pana la urma ii dau si o metalhalida

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2010 01:35:40

[Email]
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu pot decat sa te felicit pentru un scape foarte reusit. Mi e personal imi plac foarte mult acvariile de genul nature, chiar daca nu se schimba prea mult peisajul. Daca ii sa compar cele doua, primul arata de nota 10 si ai putea participa linistit la un concurs de aquascaping in primavara.


Bafta in continuare!
[Yahoo!] [ICQ]
FilBil
Member
[Avatar]

Joined: 06/12/2010 21:15:02
Messages: 170
Location: Pitesti
IP:
Offline

Foarte frumos acvariul.
Ai niste pesti fericiti.
Ape limpezi.
[Yahoo!]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

dogibeer84 wrote:Nu pot decat sa te felicit pentru un scape foarte reusit. Mi e personal imi plac foarte mult acvariile de genul nature, chiar daca nu se schimba prea mult peisajul. Daca ii sa compar cele doua, primul arata de nota 10 si ai putea participa linistit la un concurs de aquascaping in primavara.


Bafta in continuare!

Daca discutam de acvarii de concurs iti dau dreptate, cam asta a fost ideea,sa vad daca am rabdare si pot face un scape de genul asta.Sincer si mie mi-a placut mult ...dar pentru putin timp! In mod sigur il voi inscrie la AAC la anul.Un lucru pe care l-am gresit si il regret acum este ca nu am speriat un pic pestisorii sa se grupeze chiar in taietura dintre "munti" ,acum e tardiv...
Eh. celalat chiar daca e mai fistichiu si nu atinge punctele de interes ale unui concurs,ma face sa ma simt bine,mai bag mana mai tai mai misc cate ceva...ma simt un pic util .
Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2010 20:36:02

[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Toata lumea de pe forum stie ca eu nu am veleitati de artist in aquascaping
Si nu prea dau cu parerea in partea artistica a acvariilor
Dar o mica remarca daca nu deranjeaza prea tare as indrazni sa o fac
Muschiul acela din spate nu da prea bine
parerea mea
parca ar fi mers mai bine ceva plante de culoare rosie
Zic eu

This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2010 20:57:09


Ogar batrin dar.... cu miros fin
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

lazarginel wrote:parca ar fi mers mai bine ceva plante de culoare rosie

Am impresia ca unui anumit coleg, nepriceput in ale plantatelor , i-a placut acest acvariu

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu`sh ce sa zic,eu l-am considerat decorativ si ca o completare a geografiei interioare a acvariului,ma mai gandeam sa-l inlocuiesc cu covor de HC numai ca asta e mai de durata intrucat hc-ul suspendat intra in regres mai intai si abia apoi se dezvolta .
Deacord cu tine Alber,dar acolo avem deaface cu un cub deci si profunzime pe masura ,la mine trebuie sa folosesc toata desfasurarea acvariului de 120cm cu o profunzime de doar 48cm...Si mie imi place acel setup!

This message was edited 1 time. Last update was at 30/12/2010 21:24:59

[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

narcis.b wrote:acolo avem deaface cu un cub deci si profunzime pe masura

Stiiiu. Dar ii tineam putin isonul lui @lazarginel .
In alta ordine de idei, mie mi se pare ca la tine chiar acel moss da o senzatie de profunzime, datorita culorii sale mai inchise.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

E... vede-ti ca nu le am cu aquascapingul

Ogar batrin dar.... cu miros fin
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Narcis, e super acvariul tau, dar daca-mi permiti cateva sugestii ptr o imagine, zic eu, si mai buna, eu ti le scriu acu:
1. partea dreapta e aproape perfecta...doar daca, in loc de tulpinile alea rosii...macandra sau ce-o fi ai executa o tufa deasa de Eusteralis stellata ca in imaginea asta ( http://www.aquaticplantcentral.com/gallery/files/1/5/13e0df4d33f75e93af943ea6158e4ee5.jpg )...adica, cred eu ca o tenta portocalie, c-o cupola rotunjita ar da mult mai bine acolo, intre buturugi, decat rosu acela, chiar daca tufa ti-e inca in lucru...parca si varfurile de Eusteralis "da" mai bine decat planta aia care incerci tu s-o dezvolti.
2. Partea stanga...cred ca ar fi mai atractiva daca ai renunta la tulpinile alea doua....Limnofila sau ludvigia ce e....ai scoate si chestie aia rosie....Bacopa sau ce e si chiar si Hemainthusu ala calithrihoides (sau ce plante e) si sa lasi pur si simplu un smoc serios de pogostemon pe stanga, linia generala a acvariului fiind in coborare de la dreapta catre stanga. Mijlocul e beton !!!
Dar sunt pareri strict personale ! Nu tre musai sa tii cont de ele...e doar o idee de cum vad eu bazinul tau
Si scuze ptr necunoasterea plantelor, da' le-am uitat

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com