[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Odihna Betta  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Ai mei Betta stau pe frunza unei plante sau pe fundul bazinului parca lungiti intr-o parte, adica cu aripioarele culcate parca ar sta pe fotoliu intr-o parte. Cand au chef sint si vioi, mananca, arata bine. E normal sa stea asa sau e un comportament cam ciudat? Ei stau cum mi-ar place mie sa stau la mare cu o berica in mana...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eek! wrote:Ai mei Betta stau pe frunza unei plante sau pe fundul bazinului parca lungiti intr-o parte, adica cu aripioarele culcate parca ar sta pe fotoliu intr-o parte. Cand au chef sint si vioi, mananca, arata bine. E normal sa stea asa sau e un comportament cam ciudat? Ei stau cum mi-ar place mie sa stau la mare cu o berica in mana...

Mai ai si alti pesti in acvariu in afara de betta? Ma gindesc ca poate ii streseaza ceva. E drept ca nu sunt foarte activi, dar chiar sa stea culcati nu prea cred ca e un semn bun.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Mai stau asa fara sa aiba vreo problema de sanatate. Depinde cat de mult stau asa si cam cand (perioade din zi).
Si eu ma speriam la inceput sa-i vad cum zac pe cate vreo frunza sau la plaja, pe nisip. Bagam mana in apa sa-i agit sa vad ca inca mai misca si nu sunt pe cale sa-si dea duhul.
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Betta sint veteranii bazinului si nu-i supara nimeni cred, poate vreun guppy mai rocker cu lanturi si sapca la fel ca a lui Freddy Mercury .
Acuma serios, nu-i supara nimeni, sint cei mai mari si mai tari, doar ca stau comod ca la o bere. Acuma... aaaa... ce sa zic, e posibil sa fie amandoi masculi, sint cam la fel de mari si colorati, unul un pic mai pal, cand i-am luat cica as fi luat pereche, insa apoi cineva mi-a zis ca femelele ar fi mai putin frumoase. Ai mei sint frumosi amandoi, ii am de mult, sint intregi, nu se caftesc, de cateva ori i-am vazut umflandu-se unul langa altul, alteori frecandu-se unul de altul. E posibil sa ma fi ales cu doi Betta homo? :o
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

eek! wrote:...poate vreun guppy mai rocker cu lanturi si sapca la fel ca a lui Freddy Mercury ... ...E posibil sa ma fi ales cu doi Betta homo? :o

Daca sapca aia ca a lui Freddy Mercury e de piele, atunci da! :p

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

aaa...diferenta de sex este destul de evidenta la betta. Nu te iei dupa marime sau frumusete Sunt cam de aceiasi marime daca sunt amandoi la maturitate. Masculul insa se evidentiaza cert prin aripioara codala care e muuuult mai lunga si mai voalata.
Din pacate nu mai merge vechiul forum ca sa-ti pot arata poza cu masculul meu de betta sa-ti poti face o idee.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Uite asa ar trebui sa arate un mascul de Betta.

Nu pun poza cu el cum arata acum ca sa nu-i plangeti de mila
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Hm... cam asa arata ai mei... amandoi. Mi se parea mie ca unu' seamana cu Nastase si altu' cu Ponta da...
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu prea cred ca ai doi masculi, altfel era jale in acvariu. Ia uita-te mai atent

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Era undeva pe vechiul forum un post privind comportamentul deviant la Betta da' acolo era vorba despre construirea cuibului si depunerea icrelor de catre femele in lipsa prezentei masculului. De ce n-ar fi si in cazul acesta posibil? Daca masculii au crescut impreuna ori daca bazinul este mare, bine plantat sau unul dintre ei este degenerat...
Din cate exemplare am avut sau vazut, mai toti erau lenesi, pardon, comozi ;) da' nici chiar asa. Pe substrat se odihneau uneori cei varstnici ori exemplarele bolnave.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Este posibil sa fie batran?
Am acesti betta de aproape un an si cand i-am luat erau deja mari, nu au mai crescut de atuncea. Am inteles ca betta traiesc 3-4 ani iar cand ajung la marime maxima deja nu o mai duc mult.
Nu radeti de mine, sint incepator si eu, doar de pe forumul asta am mai invatat si eu...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu stiam ca speranta de viata la betta este de 2-3 ani...
eek!
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/03/2005 11:09:55
Messages: 72
Location: McTropolis
IP:
Offline

Deci posibil batranetea... sa ma astept sa nu o mai duca mult? Par cam bosorogi amandoi, poate de aia nici nu se altoiau daca erau masculi.
Offtopic - La Xifo aceeasi situatie este? Am un mascul mare de tot, frumos si cu o coada lunga...
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com