[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal acvariu 180 litri  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Salut .


Deschid acest jurnal pentru a putea beneficia de sfaturile colegilor de pe forum in ce priveste aranjarea si amenajarea acestui acvariu. Nu sunt un spirit dotat cu un spirit artistic prea dezvoltat avand tendinta militaroasa a simetriei de care nu ma pot dezbara desi nu am nici in clin nici in maneca cu armata.

Acum cateva amanunte scurte despre acvariu.

Hardware :

Acvariu 180 litri EHEIM
Capac cu 2 neoane OSRAM COOL DAYLIGHT T8 30W
Filtru extern JBL E 900
Incalzitor 150w
Substrat 5 litri AQUABASIS SI 25 litri MANADO


Pesti

5 corry
6 otocinclus
7 hemigrammus rhodostomus
7 black phantom tetra
7 Moenkhausia sanctaefilomenae sau red eye tetra


Plante

vallisneria
echinodorus Bleheri
Staurogyne repens
Eleocharis parvula
ludwigia
Microsorum pteropus 'Windeløv'
Microsorum pteropus
Anubias nana
cryptocoryne wendtii brown



Co2 inca nu am dar port tratative in sensul acesta iar ingrasemant nu pun decat putin feropol 24 tocmai datorita lipsei co2.

Ce urmeaza ? Poate de MOS CRACIUN ceva co2 si inca un neon.

Atasez si ceva poze si astept sugestiile voastre privind o eventuala rearanjare si eventual inlocuire plante



ACVARIUL MEU scape by @fanta
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Nu au intrat pozele la primul post
[Thumb - poza 3.JPG]

[Thumb - poza 2.JPG]

[Thumb - poza 4.JPG]


ACVARIUL MEU scape by @fanta
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Arata foarte placut ochiului, culorile sunt ok, dar acum pare cam golut. Sa mai pui poze pe masura ce se dezvolta plantale, eventual si un film sa vedem ca lumea.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Foarte frumos!
As renunta la 3 lucruri:
- Vallisneria (as inlocui-o cu ceva mai "carliontat" gen didiplis, rotala rotundifolia, s.a...).
- Piatra din stanga.
- Echinodorus.
M-as axa pe o compozitie unde "vedeta" ar fi buturuga (dementiala de altfel).
Grozave ideile cu CO2 si suplimentarea luminii.
Spor la treaba!
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Este adevarat ca este cam golut . Parvula am pus o cam acum trei zie , echinodorus acum 2 zie iar ludwigia din stanga astept sa creasca fiind bucati taiate din cea din dreapta .

Didiplisul ce ar trebui sa inlocuiasca ? Din cate vad nu este de background ca sa inlocuiasca Vallisneria el ajungand din cate am citit la 2-4 cm

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2010 20:09:22


ACVARIUL MEU scape by @fanta
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Te vei satura de Vallisneria destul de repede. O sa vezi ca o sa creasca mult mai rapid decat celelalte plante si va da multi pui, care vor veni si spre fata. Didiplis e destul de pretentioasa. O planta de background frumoasa si nepretentioasa ar fi Rotala rotundifolia. De asemenea ti-as recomanda sa schimbi fundalul cu unul negru. Va scoate mult mai bine in evidenta frumusetea plantelor si va da un aspect mult mai natural.

.
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

djphazer sa stii ca faza cu background negru am aflat o dupa ce l am pus pe acesta albastru la care m am chinuit cateva ore sa il pun si era acvarul gol si pus pe o parte . Avand in vedere cat m am chinuit atunci nu stiu daca as reusi sa il pun acum cu acvariul in picioare. M am uitat la reef si nu am vazut nimic negru autocolant . Imi doresc sa fi pus din prima negru. In privinta vallisneriei ai din nou drepatate cu tendinta ei de a inainta dar pana acum norocul meu a fost ca am gasit la serv o foarfeca mare de inox medicala cu care mai tai radacinile ce tind sa o ia aiurea.

In legatura ca didiplisul nu am citit eu bine . Nu am fost atent ca scria 2-4 cm latime nu lungime.
Am sa caut sa vad unde gasesc niste didiplis si rotala ca nici eu nu mor dupa vallisneria dar decat sa se vada albastrul ala gol buna si aia .

Multumesc pentru sfaturile de pana acum. Mai astept in continuare si altele.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2010 20:52:57


ACVARIUL MEU scape by @fanta
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Stai linistit, ca o sa tot bagi plante in el pe masura ce le descoperi si le experimentezi. Bestiala buturuga, sa o lasi asa, fara prea mult moss pe ea. Eu le-am umplut pe ale mele de moss si prin plante parca nici nu se mai vad. Foarte frumos proiectul pana acum, imi place. Sa lasi, cum ziceau si colegii, sa fie buturuga "vedeta" si sa dezvolti in jurul ei.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Astazi am scos piatra conform recomandarilor . Intradevar acum parca arata acvariul mai mare. Indata ce fac rost de rotala rotundofolia sau green scot si echinodorus si vallisneria .
Intre timp mi a aparut si nelipsitul biofilm asa ca am considerat necesar sa iau masuri. Mai la indemana dar mai costisitor era eheim surface skimmer iar cealalta varianta pe care recunosc ca nu o stiam era sa pun pistia. Din motive lesne de inteles am ales o pe cea de a doua.
Cum setul nu era complet a aparut si fuzz algae in cantitate mica recunosc pe varful la doua fire de vallisneria. Acum sper sa intervina ottocinclus sa ma salveze ca sa nu fiu nevoit sa tund planta respectiva. Ma gandeam si la putin easycarbo sa pun in acvariu dar astept o parere de la voi.
Mai am o nelamurire cu privire la iluminare in sensul ca unii spun ca important este cantitatea de lumeni/litru altii spun ca important este w/litru . Astazi m am uitat mai atent pe ambalajele neoanelor osram lumilux cool daylight 865 si scria ca au 2350 lm care presupun ca inseamna lumeni. Dupa spusele unora 30 de lumeni/litru ar fi o iluminare destul de buna iar conform calculelor mele 2 neoane x 2350 impartit la 150 litri apa brut cat am acum in acvariu ar insemna ca 31 lumeni/litru deci destul de bine. Daca ma iau dupa raportul w/litru imi mai trebuie cel putin un neon de 39w ca sa fac aprox 0,7 w/litru . Voi ce ziceti ?
Atasez si o poza fara piatra.
[Thumb - P1030410.JPG]


ACVARIUL MEU scape by @fanta
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

Daca ai gasit recomandarea de lm/litru tine cont de ea !!! Aia este cea care are relevanta si logica... w/l mi se pare o aberatie... pt plante conteaza intensitatea luminoasa si durata de iluminare nu cat iti invarte tie contorul sursa de lumina...

Unitatea de masura cea mai frecvent folosita pentru surse de lumina este lumenul (lm). Lumenul masoara cantitatea de lumina care cade pe o suprafata standard.

Cata lumina obtin de la un bec incandescent, tub fluorescent, bec economic ?....

Tabelul de mai jos prezinta puterea luminoasa emisa, exprimata in lumeni :

ps.Foarte dragut acvariul!
[Thumb - tabel.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2010 21:55:56


Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

vlad.a wrote:w/l mi se pare o aberatie

Nu as fi atat de categoric. Mai ales cand nu cunosti prea multe despre cresterea plantelor din acvariu.
Vrei sa spui ca aberez atunci cand sustin (si pot dovedi cu poze) ca se poate face un bazin cu plante pretentioase folosind doar vreo 20 de lumeni pe litru? Putin mai multa atentie la exprimare te rog.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/12/2010 22:29:28


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
danc
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/02/2010 16:08:10
Messages: 322
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Frumusel !

Imi place chiar si asa aerisit, mai trebuie gazonul sa se indese, in rest, vezi tu pe parcurs. Imi place tare mult si vallisneria, chiar daca e o planta super easy si aparent banala, da bine in anumite setup'uri si ce sa mai zic ca te poate scapa de algele de la startul acvariului si chiar si dupa.
Eu as scoate piatra din stanga totusi.

Numai bine si Sarbatori Fericite !


LE: Acum am observat si ultima poza, in care ai scos piatra alta viata.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2010 22:39:06

[Email] [WWW]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Alber pana la urma 31 de lumeni / litru e bine sau e rau ca 0,4 w/ litru nu prea e bine . Numai bine si tie danc si tuturor de altfel.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2010 22:43:45


ACVARIUL MEU scape by @fanta
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Intr-adevar, 0,4 W/l te situeaza undeva la limita inferioara a iluminarii. Nici cu 31 de lm/l nu stai foarte bine, esti doar cu o treapta mai sus, sa zicem intre slab si mediu. Din jurul valorii de 40 de lm/l putem vorbi de acvariu bine luminat. Desigur, discutand de lm/l nu de W/l

Aaaa, si inca ceva ca uitasem.
Acvariul pare promitator, cu conditia sa fii baiat cuminte si sa te apuci de facut tufe. Valisneria aia sper ca nu va face multi purici acolo si va fi inlocuita de ceva mai acatarai

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2010 22:56:12


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Atunci e clar marti ma duc sa iau un t5 39w Un osram lumilux 965 ar fi ok? Cum gasesc ce caut cum scot vallisneria

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2010 23:03:06


ACVARIUL MEU scape by @fanta
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Poti sa imi zici si mie unde ai gasit Parvula? Caut de cateva zile si nu gasesc pe nicaieri.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Am cumparat o de la cineva de pe forum de prin Giurgiu. Cand m am trezit ca mai vreau un pot omul nu mai avea. Si eu sunt in cautare in continuare si daca gasesc undeva iti las pm , iar daca gasesti tu inaintea mea sper sa faci la fel .

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2010 23:10:42


ACVARIUL MEU scape by @fanta
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

alber wrote:
vlad.a wrote:w/l mi se pare o aberatie

Nu as fi atat de categoric. Mai ales cand nu cunosti prea multe despre cresterea plantelor din acvariu.
Vrei sa spui ca aberez atunci cand sustin (si pot dovedi cu poze) ca se poate face un bazin cu plante pretentioase folosind doar vreo 20 de lumeni pe litru? Putin mai multa atentie la exprimare te rog.


De acord, n-am nici foarte multa experienta in cresterea plantelor si poate am fost si prea transant cu exprimarea... din ce-am citit si am citit destul, asta e ce-a mai relevanta masura in catalogarea plantelor drept low,medium,high d.p.d.v. al nevoii de lumina (lm/l) , iar un alt factor foarte important este spectrul de lumina pe care-l emite sursa, are sens sau nu logica mea, gresesc undeva!?
Nu o lua personal pt ca n-are nici o treaba... e strict vorba de logica...
Daca gresesc da-ti-mi in cap acu si nu ma mai lasati sa aberez ca netu-i mare, prosti destui, poate am citit prostii...

donpisote wrote:Am cumparat o de la cineva de pe forum de prin Giurgiu. Cand m am trezit ca mai vreau un pot omul nu mai avea. Si eu sunt in cautare in continuare si daca gasesc undeva iti las pm , iar daca gasesti tu inaintea mea sper sa faci la fel .


Referitor la parvula, eu am gasit-o in hornbach brasov ... banuiesc ca si in bucuresti exista si ma gandesc ca merita incercat...

This message was edited 1 time. Last update was at 12/12/2010 23:53:00


Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

vlad.a wrote:Nu o lua personal pt ca n-are nici o treaba... e strict vorba de logica...

Nu este vorba de a lua personal, dar nici de logica.

vlad.a wrote:Daca gresesc da-ti-mi in cap acu si nu ma mai lasati sa aberez ca netu-i mare, prosti destui, poate am citit prostii...

Nu este vorba ca aberezi. Ceea ce sustii tu este real, veridic si corect. Adica da, se pot face calcule viabile de lumen pe litru, calcule ale caror rezultate sa le raportam la necesitatile plantelor.
Dar la fel de bine putem vorbi si de Watt pe litru, vom face aceleasi calcule (ma rog putin mai altfel dar la fel de viabile ) si vom aplica rezultatele cu brio si cu...succesuri
Ideea este ca ambele procedee de calcul sunt corecte, tinand desigur cont de spectre si fertilizare. Ca fara astea, degeaba dai lumeni sau Watti ca dai degeaba.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
vlad.a
Member
[Avatar]

Joined: 27/11/2010 11:11:12
Messages: 282
Location: Brasov
IP:
Offline

As avea o mica adaugare la tot ce s-a discutat despre lumina pana acuma:

Cam toti acvaristii de pe dincolo care se refera la W/l vorbesc despre TUBURI FLUORESCENTE...
Si tot cineva de pe dincolo zicea ca e preferabil, de ex. un neon de 36W in loc de 2x18w pt ca e vorba de alta intensitate luminoasa!

Imi cer scuze daca am facut varza topicul lui donpisote cu dezbaterile astea , dar cred ca-s lucruri importante de stiut pt cine vrea sa foloseasca alte surse de iluminat (nu tuburi fluorescente) si care se iau dupa formulele de calcul vehiculate pe mai toate forumurile acvaristice.

O seara frumoasa!

Acvariile mele: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15728.page#137004 & http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/14003.page#141253
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com