[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
neon  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

vream sa imi pun neon la acvariu. as dori sa va intreb ce model ar fi cel mai bun pt dezvoltarea platelor. eu am un acvariu de 100 l 60L 50h 40l. la aceste dimensiuni ar fi bine sa pun doua neoane? am vazut pe aici pe forum nu mai siut exact unde...ca rezultatele sunt mai bune daca combini doua tipuri de neoane diferite... nu prea ma pricep la asa ceva. astept informatii si dupa aceea ma pregatesc sa plec la cumparaturi .. daca imi spuneti extimativ si cam cat costa ar fi ideal. MULTUMESC!

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

Si eu am un acvariu cam ca ala, si am pus pe el 3 neoane de 30w, 2 tld 830 si un Osram Fluora. Tld-ul a fost 150 mi/buc, fluora 300 mi/buc.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu poate sa puna neoane de 30W pentru ca au lungimea de 90cm iar el nu are decat 60cm lungime. Poti sa pui neoane de 18W dar si ele au chiar 60cm lungime am impresia. Ca tipuri foarte multa lume recomanda combinatia Philips TLD/830 cu Osram Fluora. Eu nu am decat TLD/830 si sunt forte multumit

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
robi
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2002 22:27:57
Messages: 101
Location: Manchester, UK
IP:
Offline

Salut


Mi-am facut si eu un acvariu de 250 de l la care vreau sa pun 5 neoane de 30w.Eu m-am gandit sa pun 3 tld 830 si 2 philips aquarelle.Voi ce parere aveti?
[Email] [Yahoo!]
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

eu am un acvariu de 100 l 60L 50h 40l.


Da, imi cer scuze, am fost indus in eroare. Virgula, bat-o vina!
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

robi, e mult prea mult 5 neoane. poti sa le pui dar nu o sa le folosesti prea mult. poti citi ca si lumina multa dauneaza: 1 pestilor, 2 plantelor.
doar cine stie cum: sa ai o inaltime f mare si nu ajunge lumina pe fund, altfel...risipa si chiar daunator.
parerea mea!

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Parerea mea este ca parerea ta e gresita
Dupa calculele mele 5 neonane de cate 30 wats dau fix 150 watiCeea ce este un pic peste 0,5 wati pe litru.Care este cantitate minima de lumina recomandata pentru a putea tine plante decente?Ai ghicit : 0,5 wati/litru.
Daca avea peste 1 wat pe litru era altcea dar nici atunci nu sunt sigur daca era daunatoare cuiva.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

De acord cu @johnny6600, eu am un acvariu de 350 litri, 250 l net, si am 160 w pe el si nu observ nimic daunator, ci chiar merg plantele bestial.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

viviparu'"]Ca tipuri foarte multa lume recomanda combinatia Philips TLD/830 cu Osram Fluora.[/quote:e4ed1c392f wrote:Si io !


Avind in vedere inaltimea mare, poti pune acolo 5 neoane de 20 W. Asta in cazu' in care vrei sa cresti plante pretentioase. Trebuie si CO2.
Daca te multumesti cu plante mai putin pretentioase, 3 tuburi sint suficiente.

Cu putina indeminare poti construi un capac un pic mai mare decit acvariul si sa folosesti tuburi de 20 W si 60 cm. Daca nu vrei un astfel de capac, poti folosi becuri economice cu lumina calda - Phillips sau Osram. Alea de la Phillips am senzatia ca sint mai bune - tin mai mult.

830 costa in jur de 90.000-100.000 lei
Osram Fluora e vreo 150.000 lei

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Stimabililor acvaristi ,daca vreti sa aveti plante in acvariu tip :"gradina olandeza", nu se discuta mai putin de 0.8 wati pe litru de apa ,asta in cazul in care acvariul nu depaseste 50 cm inaltime Iar daca densitatea de plante va ajunge ,destul de mare o sa vi se para si acest calcul cam slab .Plante ca: Ludwigia, Alternanthera.Amania,Cabomba.etc necesita intensitati ale luminii foarte puternice ,de aceea cand aveti un acvariu mai inalt de 40 -45 cm aceste plante la baza nu au aceiasi culoare si forma ca la varfuri ,nu uitati ca lumina solara la tropice poate ajunge si la 20.000 -30.000 lux :o Eu am acasa la acvariul de 250 litri net , 210 wati la o inaltime de 50cm si cand desisul de plante este "gradina romaneasca " si plantele i-mi acopera mare parte din suprafata plantele de la baza au de suferit si nu mai arata cum trebuie.deci o lumina mai puternica sar cere .Pentru MARELE ALB ai dreptate cand spui ca Philips sunt mai bune ca Osram, eu folosesc Philips de 12 ani si sunt multumit de ele :-) :-) TLD 830 sunt foarte bune ,mai puteti gasi si PLL 830 tot de la philips care sunt compact fluorescente ,mai mici ca dimensiuni si la puteri de 36 wati cu acelasi spectru ca si TLD 830 Putei face o combinatie cu Aquarelle dar cam 1 Aquarelle la 2,3 TLD 830 ,Sunt si neoane mai performante aparute in Olanda ,Germania de la Philips cu intensitati de[daca un actual TLD 830 are cam 2400 lumeni ] cel nou aparut are cam 3200 lumeni deci este o diferenta si pe langa spectru conteza si intensitatea , deci nu puneti 4-5 fire de plante si 1w/litru ca o sa aveti alge la greu ,ori saditi de la inceput bazinul bogat in plante ori cresteti watii in raport cu dezvoltarea plantelor

Ogar batrin dar.... cu miros fin
robi
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2002 22:27:57
Messages: 101
Location: Manchester, UK
IP:
Offline

Acvariul are 100*50*50.Din cate am inteles sa pun 3 tld si 2 aquarelle.Hmm dupa calculele mele o sa am 0.6w/l desi volumul net e vreo 225l.Eu zic ca cu co2 ajunge sa cresti si plante decente nu?In locul unui aquarelle nu ar fi bine sa pun un neon care sa furnizeze lumina albastra?
[Email] [Yahoo!]
robi
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2002 22:27:57
Messages: 101
Location: Manchester, UK
IP:
Offline

Nu am intentia sa aprind toate neoanele de la inceput pentru ca presupun ca o sa ma aleg cu o cultura de alge in loc de un "olandez". O sa le aprind pe masura ce se dezvolta plantele
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

robi wrote:Hmm dupa calculele mele o sa am 0.6w/l desi volumul net e vreo 225l.Eu zic ca cu co2 ajunge sa cresti si plante decente nu?
Ajunge pentru plante decente. Pentru plante foarte coolte e nevoie de mai mult.

robi wrote:In locul unui aquarelle nu ar fi bine sa pun un neon care sa furnizeze lumina albastra?
Nu. Lasa Aquarellu' acolo . Are el si albastru .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Pentru inceput e bun cu 0.6 w pe litru ,dar daca vei dori un acvariu cu plante mai pretentioase va trebui sa cresti watii : Anubias.Cryptocorinele,Valisneria ,Bolbitis ,etc merg bine cu 0.6 w pe litru pentru Echinodorus ,Alternanthera,Ludwigia etc merge de la 0.8 in sus AAA si uita-i pune si niste folie de aluminiu sub neoane va creste intesitatea luminii,nu cu mult dar vizibil.

Ogar batrin dar.... cu miros fin
robi
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2002 22:27:57
Messages: 101
Location: Manchester, UK
IP:
Offline

Daca pun pe fiecare neon reflector cam cati w o sa am?
[Email] [Yahoo!]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Leo2003 wrote:
robi wrote:Daca pun pe fiecare neon reflector cam cati w o sa am?

Tot atiti.

daca te referi la fluxul energetic (se expriama tot in Wati), care "intra" in acvariu, reflectoarere recupereaza o parte din ceea ce se pierde in mod normal... asa ca ai putea avea un castig de pana la 50%...
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io vad la majoritatea acvariiilor de top de la concursuri in jur de 0,7-1 W/litru :paperbag: . Sint convins ca au reflectoare . Nu-i vad facind risipa de lumina.

Poze: smilie ... Poze cu plante
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Deci inseamna ca trebuie sa ai buzunarul bine pregatit pe cand vine Factura la Renel. :o

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
ADXX
Member
[Avatar]

Joined: 15/02/2005 15:49:00
Messages: 121
Location: Bucuresti
IP:
Offline

arathemis wrote:Deci inseamna ca trebuie sa ai buzunarul bine pregatit pe cand vine Factura la Renel. :o
asta e nimic pe langa ce-ti vine daca trebuie sa pastrezi 29 C intr-un acv de vreo 300 de litri...
[Email]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

@ ADXX Cred ca de abia astepti sa vina vara...

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com