[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neoni(paracheirodon innesi) Impreuna Cu Zebre(danio rerio)  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
piranha15
Junior member

Joined: 27/11/2008 16:32:46
Messages: 45
Location: zalau
IP:
Offline

Buna tuturor!
Un prieten m-a rugat sa ii amenajez acvariul, care va fi compus din:nisip rosu si albastru, craniu pe care este lipita stema stelei,plante artificiale si 2-3 scoici.acuma eu nu stiu ce are de aface acvaristica cu o echipa de football da..sa trecem la subiect.
Am fost in pet-shop sa vada niste pesti si a ales carasi, dar la care a renuntat pentru ca i'am spus ca distrug tot, fac mizerie si ii chinuie in acvariu din cauza spatiului.Urmatorul peste a fost zebra care a ramas dar a vazut si neoni si a zis ca ii plac ca sunt rosu imbinat cu albastru...
Intrebarea mea este: Ar merge Zebre cu Neoni?avand in vedere ca are nevoie de minim 5-6 indivizi din ambele specii si dispune de un acvariu de 30l?

Iar in legatura cu acvariul rupt din basme pentru copii de 1-2 ani, m-am gandit sa ii fac o surpirza si sa il amenajez dupa propriul meu gust, adica:
substrat negru(v'a scoate in evidenta coloritul pestilor)
decor: 2 pietre si o creanga de vita de vie.
plante iar in ciuda fundalului ales de el cu corali cred ca voi pune autocolant albastru inchis(nu aleg negru pentru ca e ca si substratul).
Va multumesc pentru amabilitate.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/11/2010 23:12:12


piranha
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut

sunt sigur ca vei face treaba buna dar nu as amesteca cele 2 specii,cum stii zebrele provin din arial asiatic si cardinalii de amazon,hotareste-te la una si la fel cu plantele

fostul user ozy
[WWW]
piranha15
Junior member

Joined: 27/11/2008 16:32:46
Messages: 45
Location: zalau
IP:
Offline

Pai, in cazul acesta cred ca voi alege neonii.
Cam ce plante ar fi compatibile cu neonii?
Multumesc.

piranha
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

echinodorusi,anubiasi,nana,petit, valisneria ceva care se intretine usor ca incepator

fostul user ozy
[WWW]
robisibiu
Junior member

Joined: 15/04/2014 00:50:40
Messages: 36
Location: sibiu
IP:
Offline

Acela nu poate fi numit acvariu mai degraba chim pentru pesti sau lighian cu apa
[Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

robisibiu wrote:Acela nu poate fi numit acvariu mai degraba chim pentru pesti sau lighian cu apa


ultimuî post e din 2010, afirmatia ta nu-si are rostul. incearca sa fii mai atent data viitoare.

Mama prostilor e mereu gravida!
Prodan
Unripe member

Joined: 09/03/2020 21:23:17
Messages: 3
IP:
Offline

Salut am si eu o intrebare...Am cumparat 4 pesti Danion de o s?pt?mân? si mi se pare ca unul este bolnav...sta mereu ascuns si l.am v?zut sa m?nânce cine stie ce ...Ce as putea face....Am un acvariu de 57 litri cam de o luna sunt incepator
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com