[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe J B L  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Vezi anuntul FILTRE EXTERNE

This message was edited 3 times. Last update was at 21/11/2010 21:38:41


Ogar batrin dar.... cu miros fin
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am un JBL CristalProfi e900. Il folosesc la acvariul meu cu apa dulce, de Malawi (deci neplantat) de doar 180 litri (iubitori de africani - rog nu dati cu rosii pt ca urmeaza un upgrade in cateva luni la un acvariu de peste 500 litri)

Caracteristici tehnice:
Volumul filtrului: 7,6 l
Dimensiunile filtrului: 18x21xh40,5 cm
Diametrele furtunelor: intrare 12 mm, iesire 16 mm
Capacitatea pompei: 900 l/h
Consum: 15w

Plusuri:
Nu e zgomotos, se amorseaza usor ajutat de pompa speciala si are access la medii excelent, avand un set de 4 cosuleturi care ajuta la manevrarea mediilor la curatare, inlet reglabil pe inaltime, accesorii de tubulatura, saculet, bureti. Sistem destept de pozitionare a buretilor prefiltranti in partea de sus.

Minusuri: Debitul este decent, nu cred ca ar fi de recomandat la mai mult de 300 litri. Am senzatia ca si-a pierdut cam 30-40% din debit cu materialele filtrante.

Note personale: am pus medii in ordinea jos-in-sus: sertarele 1 symbiont sticla sinterizata, 2 si 3 cu inele ceramica poroasa JBL SintoMec si doar partea de sus am lasat compartimentul cu buretii prefiltranti. La fauna mea de mbune juvenile (5 caerulesu, 5 iodotropheus si 6 elongatus mpanga) isi face treaba bine, insa filtrarea mecanica nu este grozava, mare parte cauzata si de pesti, asa ca il ajut cu un filtru intern de 800 litri/h si pentru oxigenara apei cu inca o pompa JBL de 1000 litri/h, care prefiltreaza apa prin spatele decorului prin perlon.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/11/2010 00:01:07


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Filtru JBL e900 la fel ca lui bobesku dar in alta ipostaza ... si anume: acvariu 180L net, plantat temeinic cu valisneria, cryptocoryne, rotala rotundifolia, anubias barteri var.nana si egeria densa. Fauna: 3 Sae, 7 razbora, 7 zebre, 5 corydoras panda, un fel de sanitar mai ciudat, spre rusinea mea inca nu am aflat ce este + un pui de ciclida ... e o poveste mai lunga si vreo 20-30 creveti red cherry. Bun acum inapoi la filtru: este echipat cu mediile de filtrare cu care a venit din fabrica, este in functiune de ~ 1 an, il curat odata la 4 luni (de fiecare data gasesc 2-3 creveti in prefiltru pe care ii bag la loc in acvariu ) Ptr un acvariu plantat ca al meu, debitul este suficient, iar apa este curata si fara miros neplacut.
Nu am nimic de reprosat, nu am avut nici o problema cu filtrul, deci sunt multumit

Filtru JBL e1500 Detin doua astfel de canistre la acvariul cu Ciclide de Malawi de 450L, unul are peste 1 an vechime, iar celalat 2 luni.

Date tehnice: Capacitatea pompei: 1500L/h (atentie aceasta masuratoare este realizata fara medii filtrante, fara furtune si alte accesorii), in realitate, cel putin mie imi scoate maxim 700L/h, respectiv 650L/h - testat amblele filtre cu medii filtrante + furtune. Acelasi lucru este valabil si la e900: debitul scade la jumatate (400-450L/h).
- Filtrul este destinat acvariilor intre 200 si 600 L
- Dimensiuni Lxlxh (mm*) 200x235x460
- Volumul filtrului: 12L
- Diametrul furtunelor: 16/22 mm
- 4 sertare, prevazute cu medii filtrante si anume: primul de jos - ceramica, al 2-lea - doi bureti porozitate medie, al 3-lea - doi bureti porozitate medie, al 4-lea - 2 bureti mici(prefiltru) porozitate medie, 1 burete normal porozitate medie + 1 burete pori fini
- Consum: 35W

Ce imi place: Filtrele sunt silentioase, se pot curata cu usurinta, volum mare, consum bunicel, ah si cel mai important:NU CURG! inainte sa am aceste 2 filtre am avut 2 tetratec ex1200 care m-au exasperat, o sa scriu si despre ele...

Ce nu prea imi place: dupa ~ 6 saptamani scade debitul la 30% si cam trebuie sa umblu la ele ... bine am si multi pesti ~ 60 maturi + juniori. Recent am achizitionat un filtru intern puternic (1200L/h), iar la sorburile canistrelor am instalat bureti pe care ii curat saptamanal, deocamdata (de 2 saptamani), nu prea vad sa le fi scazut debitul, iar apa este curata, la capitolul acesta o sa revin cu detalii in timp, un lucru este cert: internul le-a luat o piatra de pe umeri cum s-ar zice el realizeaza acum in proportie de 70-80% filtrarea mecanica => canistrele efectueaza mult mai eficient filtrarea biologica, acest lucru l-am observat din a 3-a zi de la instalarea internului.
In mare sunt multumit de canistre, ofera un raport calitate-pret bun. Pentru cineva cu buget restrans care doreste un extern decent, le recomand.
PS. atat e900 cat si e1500 vine cu garantie de 4 ani, cel putin asa zice neamtu, la noi 2 ani.



Don't force it ... Get a larger hammer.
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Detin tot un e900 de un an si ceva.
Deocamdata sunt foarte multumit de el, am spalat doar o data furtunele iar filtrul deasemenea o singura data a fost curatat(adica doar buretii).
Mediile de filtrare sunt cele din fabrica plus un burete bagat pe conul pe unde trage.
Intradevar pe furtune se aduna mizerie insa pe mine nu ma deranjeaza prea tare micsorarea debitului deoarece il folosesc la 128l brut(apa dulce).
Recomand!
[Email] [Yahoo!]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Filtru JBL e1500

Producatoru zice cam asa:
Caracteristici:
pentru acvarii cu volum de max. 600 litri sau 150 cm lungime.
contine medii de filtrare si toate accesoriile necesare
pre-filtru situat in partea superioara a filtrului pentru curatare rapida
volum: 12 litri
debit: 1500l/h
putere - 35W
dimensiuni: L x l x h: 20x23.5x46 cm.
furtune de conexiune 16/22 mm.

Eu zic asa (din perspectiva unui bazin de 270L plantat)
Plusuri:
silentios, dar pt cine are urechi fine il simte cat de cat,
nu curge,
merge reglat debitul,
usor de desfacut si curatat
Se amorseaza foarte usor daca nu ai toate draciile care le insir eu mai jos

Minusuri
Dupa ce am montat pe el UV + Reactor co2 si surface skimmer debitul acestuia este destul de mic. Cu siguranta a si scazut debitul da nu am observat cu cat deci nu va pot spune
alte minusuri chiar nu stiu daca as putea sa ii gasesc


Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

salutare,

detin un e700 din aprilie. a fost luat din hornbach cu vestita pagina galbena (cea prin care eram atentionat ca e posibil sa fi fost testat de producator inaintea comercializarii).

- din pacate la 2 sapt > a inceput calvarul cu rotorul (facea un zgomot de parca aveam bile in lacas)
- am apelat la furnizorul din brasov > kronstil (ei amabili mi-au trimis un rotor de e900 ! care se potriveste perfect la e700 >> singura diferenta fiind marimea palelor)
- eu fiind totusi nedumerit am luat legatura cu JBL Germany > si cei de acolo au raspuns peste asteptarile mele >> mi-au trimis un rotor de e700 care difera in mod total fata de cele comercializate la noi !!

la + as remarca relativa silentiozitate (pe care am "amplificat-o" plasandu-l in dulap pe 3 straturi de folie izolatoare pt parchet)
la - rapiditatea cu care se colmateaza in si out-ul (furtunele)
[Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

e1500
e700

Plusuri:-ambele filtre perfect silentioase, singurele care mi au sadisfacut nevoia de liniste totala pe timpul noptii.
-pretul bun
-tevile si ventuzele pe placul meu
-volum bunicel pt materiale filtrante

Minusuri-filtrare mecanica la pamant
-consum mare de energie
-reducerea debitului cu 70% la ambele dupa montarea unor aparate externe:reactor extern, chiller, lampa uv-c, etc.
-circularea apei in filtru prost gandita
-

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

JBL e900 la acvariu de 120 de litri.
Nu mai intru in amanunte tehnice, voi trece direct la cateva impresii.
Confirm silentiozitatea filtrului si faptul ca bagat intr-un dulap nu se mai aude nimic. Plusurile au fost evidentiate ca si minusurile dealtfel.
In legatura cu colmatarea filtrului, aceasta poate fi intaziata mult prin adaugarea unui burete pe sorb. In acest fel filtrul va rezista nedesfacut luni de zile. Desigur, acel burete va trebui curatat saptamanal sau chiar mai des, in functie de incarcatura acvariului.
Inca nu mi-am dat seama care sunt vinovatii pentru scaderea debitului chiar daca mediile de filtrare au fost curate. Ori furtunele ori fitingurile se colmateaza. Sau toate. Cert este ca la cel mult doua luni spal doar fitingurile si furtunele iar debitul creste semnificativ. Data viitoare spal doar fitingurile sa vad ce reaultate obtin.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ma vad "obligat" sa scriu si aici, intrucat de, 2 saptamani sunt posesorul unui JBL e1500 pe care-l folosesc la acvariul de 600 l cu T chaitika. Nu-l folosesc mediile originale, fiind umplut cu spartura de marmura 10-12 mm ptr durizarea apei.
Constructiv, pare ireprosabil din pct meu de vedere. Pus insa langa un E 2075, care are cam aceeasi capacitate si dimensiuni, arata ca un Ferrari (masina puternica, dar finuta) langa un Aston martin (masina puternica, dar care inspira forta)
image

Tot constructiv, spalandu-l, am remarcat un singur aspect negativ care cred ca este si cauza acelei bine-cunoscute scaderi treptate a debitului...filtru este din februarie, l-am achizitionat second hand, a fost spalat, curatat inainte de a-mi fi trimis. Dand insa c-o perie de spalat furtune, prin furtunele cu care mi-a venit, am remarcat prezenta unui strat unsuros (furtunele au fost spalate, aratau perfect curate, deci fara nici un fel de repros vanzatorului) pe interiorul acestora, strat foarte greu de indepartat. Practic a trebuit sa le spal intens cu detergent, apa calda si clatire ca sa dispara acea senzatie de unsuros. Atunci m-am intrebat...oare nu calitatea materialului, a plasticului din care sunt facute furtunele favorizeaza depunerea lenta, dar continua a partii "grase" din apa care circula prin furtune, astfel incat se ajunge la reducerea debitului dupa 3-4 luni? Ma intreb asta pentru ca la nivelul celorlalte componente: prefiltru, aranjarea sertarelor, circuitul apei, ansamblul de in si out nu am sesizat probleme care ar putea explica reducerea debitului.
Functional...de aproape 2 saptamani merge perfect, este silentios, nu am nici un comentariu negativ in aceasta directie.
Dupa mine, ar fi a doua optiune in achizitionarea unui filtru extern.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/11/2010 11:32:05


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Mar1o
Junior member

Joined: 10/01/2010 21:00:33
Messages: 6
IP:
Offline

minnardy wrote:Pus insa langa un E 2075, care are cam aceeasi capacitate si dimensiuni, arata ca un Ferrari (masina puternica, dar finuta) langa un Aston martin (masina puternica, dar care inspira forta)


Elegant spus, domnule!. Printre randuri s-ar citi "masina italiana" vs "traditie aristocratica", si asta descrie cat se poate de aproape de adevar filtrele JBL. Fac treaba excelenta, dar aici as adauga o recomandare posesorilor ce reclama colamatarea furtunelor - intr-adevar, furtunele JBL nu-s exact "crema", dar nu lasati canistra sa duca tot greul filtrarii, in orice conditii. Sa nu uitam principiile de baza ale acvaristicii - schimburi de apa frecvente, hranire adecvata, aspirarea eventualului substrat, samd. Canistrele, in general, sunt solutii extrem de eficiente, dar fara respectarea celor mentionate anterior, ascundem mizeria sub pres, cum ar spune gospodinele din familiile noastre. Daca filtrele isi fac treaba si trag eficient toata mizeria pe care o mai si lasam in bazin, sa nu uitam ca ea se acumuleaza, totusi in canistra, iar depunerile de pe furtune sunt doar partea vizibila a problemei. Ce-ar fi daca filtrele noastre ar avea carcase transparente?

OT: fost posesor de E1500, pana acum vreo 2 saptamani ;) Foarte multumit, cu precizarile de mai sus. Furtune, robineti, accesorii, puteau fi confectionate din materiale mai bune. Pe cealalta parte, primim ceea ce platim, iar in cazul E1500 primim destul de mult.
LeicaBogdan
Member
[Avatar]

Joined: 06/09/2010 09:43:55
Messages: 164
Location: Constanta
IP:
Offline

pc.ciprian wrote:Filtru JBL e1500

Producatoru zice cam asa:
Caracteristici:
pentru acvarii cu volum de max. 600 litri sau 150 cm lungime.
contine medii de filtrare si toate accesoriile necesare
pre-filtru situat in partea superioara a filtrului pentru curatare rapida
volum: 12 litri
debit: 1500l/h
putere - 35W
dimensiuni: L x l x h: 20x23.5x46 cm.
furtune de conexiune 16/22 mm.

Eu zic asa (din perspectiva unui bazin de 270L plantat)
Plusuri:
silentios, dar pt cine are urechi fine il simte cat de cat,
nu curge,
merge reglat debitul,
usor de desfacut si curatat
Se amorseaza foarte usor daca nu ai toate draciile care le insir eu mai jos

Minusuri
Dupa ce am montat pe el UV + Reactor co2 si surface skimmer debitul acestuia este destul de mic. Cu siguranta a si scazut debitul da nu am observat cu cat deci nu va pot spune
alte minusuri chiar nu stiu daca as putea sa ii gasesc




tot un jbl 1500 la un plantat de 250 de litri, cu uv atasat pe le. La fel ca ciprian am aceiasi mare problema debitul foarte scazut dupa o vreo 3-4 saptamani. in rest nu am ce sa ii reprosez ca filtru.

microgeophagus ramirez maniac
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

minnardy wrote:Atunci m-am intrebat...oare nu calitatea materialului, a plasticului din care sunt facute furtunele favorizeaza depunerea lenta, dar continua a partii "grase" din apa care circula prin furtune, astfel incat se ajunge la reducerea debitului dupa 3-4 luni?

Tot calitatea materialului o suspectez si eu. Nu ca ar fi un material prost ci nu este materialul potrivit. Mi-am propus ca atunci cand nu voi avea alte prioritati, sa cumpar niste furtune de la Eheim. Atunci vom avea confirmarea sau infirmarea problemei.

This message was edited 2 times. Last update was at 14/11/2010 00:12:52


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

JBL e700 - primul meu filtru, folosit la acvarii de 100l, 160 l si 180 l.
PLUSURI
- silentios
- nu curge (nici dupa 16 luni)
MINUSURI
- medii de filtrare biologice inexistente (vine doar cu inele ceramice si bureti)
- are furtun de 16 mm, care in timp determina scaderea debitului din cauza biodermei, trebuie curata periodic
CE AM MODIFICAT SAU AS MODIFICA LA EL
- prefiltare mecanica cu burete pe capul de intrare
- umplut numai cu medii de filtrare biologice (Siporax/SubstratPro/Micromec)
LA CE IL RECOMAND
- acvarii 100 l +/- 50 l
alexdell
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 09/11/2010 15:16:16
Messages: 300
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

JBL E900- este in functiune de aproximativ 4 luni
-este folosit la un acvariu de 120L : 9 neoni, 1 scalar(au fost4), 3 sae, 1 ancistrus
-bagat in dulap nu se aude deloc
-nu l-am desfacut deloc pana acum (trebuie sa o fac si pe asta deoarece de 2 zile debitul a scazut semnificativ)
-am adaugat pe aspiratie un burete care se curata saptamanal
-merge cu mediile de filtrare cu care a venit din fabrica

P.s. La mine merge in paralele cu un Eheim aquaball intern
Emimag
Member
[Avatar]

Joined: 06/10/2010 12:05:30
Messages: 116
Location: Iasi
IP:
Offline

Am primit un jbl e900. L-am montat, functioneaza, e silentios, insa ma deranjeaza asupra unui aspect: ca si dispozitive pentru evacuarea apei in acvariu am vazut ca are niste tije gaurite si inca un dispozitiv mai mic, asemanator, care vin conectate la furtun, printr-un plastic sub forma de "U". Insa tot acest ansamblu, pentru ca coboara mult in interiorul acvariului si pentru ca mai trebuie sa las si o diferenta de nivel intre tija pe unde iese apa filtrata si apa din acvariu, ma determina sa stau cu acvariul plin doar pe 3 sferturi. Cum sa procedez?

Omnia tempus habent!
Emimag
Member
[Avatar]

Joined: 06/10/2010 12:05:30
Messages: 116
Location: Iasi
IP:
Offline

Asa cum am scris si mai sus am un filtru de la JBL model e900, intr-un acvariu de 120l net.

Il folosesc cu materialele filtrante cu care l-am achizitionat, dar nu sunt deloc multumit de modul in care filtreaza mecanic apa si anume: in apa am tot timpul microparticule in suspensie.
Ce materiale filtrante imi recomandati pentru a avea acea apa "cristal".

Am mai vazut pe forum ca sunt destui utilizatori care pun un burete pe sorb. Este un burete normal sau special cumparat pentru filtrare in acvarii?

Multumesc!

Omnia tempus habent!
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Eu am modelul tau de filtru si nu ii pun buret tocmai pentru ca el a fost gandit sa traga impuritatile . Pune sus sub primul burete niste perlon cam jumatate de sertar si o sa fie ok. Sa cureti fultunurile la o luna aproxiimantiv pentru ca o sa scada din debitul de apa.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Adrian_
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2011 16:57:42
Messages: 312
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aceste filtre sunt gandite ca solutii all in one, dar pot fi folosite mult mai eficient daca se separa filtrarea mecanica de cea bio. Cu alte cuvinte, burete pus pe sorbul filtrului extern pentru prefiltrare, si filtru intern de viteza pentru filtrarea mecanica. In felul asta nu mai deranjezi tot timpul culturile de bacterii din filtrul extern, si ai o filtrare mecanica mult mai eficienta.
Emimag
Member
[Avatar]

Joined: 06/10/2010 12:05:30
Messages: 116
Location: Iasi
IP:
Offline

Ce inseamna filtru intern de viteza?

Va multumesc pentru sfaturi!

Omnia tempus habent!
Adrian21
Unripe member

Joined: 19/12/2011 17:41:22
Messages: 1
IP:
Offline

Salut,
Sunt nou in acest domeniu si as avea nevoie de putin ajutor in ceea ce priveste alegerea unui filtru extern foarte foarte silentios (deoarece cealata jumatate este deranjata de filtrul intern HAILEA RP 400 cu care acvariul a venit dotat). De doua zile tot citesc pe ici pe colo si pana acum unul singur mi-a sarit in ochi si anume filtru JBL CRISTAL PROFI E701 dar m-am gandit sa ma consult si cu persoane cu o vechime mai mare in domeniu. Acvariul meu este un HAILEA F50 ~60L.

Multumesc anticipat
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com