[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtre Externe Eheim  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Vezi anuntul .. FILTRE EXTERNE

This message was edited 4 times. Last update was at 21/11/2010 21:38:15


Ogar batrin dar.... cu miros fin
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Sa incep eu ...
Detin un filtru EHEIM professionel II 2026
Il folosesc la un acvariu de apa dulce ,plantat de 330 de litri brut
Debit: 950 litri / h
Consum de energie: 20W / h
Volum bazin: 4.9 litri adica a filtrului
Dimensiuni L x l x h: 375x210x210 mm
Minusuri daca nu il umpli cu apa cind il amorsezi iese aerul mai greu din el
Adica in citeva ore
Silentios ,-----nu a curs niciodata--- sistemul de valve foarte practic,se curata cam la 3-4 luni
Debit cu medii filtrante cred ca pe la 400 de litri /h maxim
In general multumit de el
Face totii banii

This message was edited 1 time. Last update was at 13/11/2010 18:29:37


Ogar batrin dar.... cu miros fin
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

Sa continuii eu ... mihai_ghe
Detin doua filtre EHEIM unul 2226 sh pentru un proiect viitor si unu 2224.
2224 il folosesc la un acvariu de apa dulce ,plantat de 108 de litri brut.
Debit: 700 litri / h
Consum de energie: 8W / h
Volum bazin: 6 litri
Volum cosuri cu material filtrant :3litri
Minusuri: daca nu il umpli cu apa cind il amorsezi iese aerul mai greu din el si atunci trebuie sa scutur si sa inclin filtrul de cateva ori . La 2-3 luni trebuie sa curat furtunele de la el pentru ca se depune un fel de gel care micsoreaza drastic debitul.
Silentios ,nu am avut probleme cu scurgerile de apa ,de curatat il curat doar cand observ ca a scazut debitul cam la 3-4 luni ,am montat un burete pe sorbul de intrare .
Nu am sifonat niciodata in acvariu pentru ca mai am montat un Eheim intern 2212 pe post de filtru mecanic si reactor de co2.
Debit cu medii filtrante cred ca pe la 300-350 de litri /h maxim
In general multumit de el ,dar folosit inpreuna cu Eheim 2212.
Este o investitie buna si de aceia pentru un viitor acvariu de 250 litri am optat tot pentru Eheim 2226.
[Yahoo!]
BogdanHojbota
Member
[Avatar]

Joined: 03/11/2009 21:41:00
Messages: 126
Location: Bacau
IP:
Offline

detin un Eheim profesional III - 2080
Debit: 1750 litri / h
Consum de energie: 25W / h
Volum bazin: 25 litri
Volum cosuri cu material filtrant : 13.5 litri
Minusuri: greu de amorsat datorita celor 2 intake-uri, si greu al drecu cand e plin cu apa
Relativ Silentios ,nu am avut probleme cu scurgerile de apa ,de curatat il curat doar cand observ ca a scazut debitul cam la 3-4 luni si ca sa scot crevetii din el.

Il folosesc momentan la un bazin plantat de 130 de litrii brut , putin suprapopulat 15 neoni; 5 cory; 10 melanotenia praecox. La actualul il folosesc fara spray barr, insa pe retur am montat un mega reactor de co2.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/11/2010 14:09:56


old Consigliere
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

eheim 2228
Plusuri-solid, filtrare mecanica si biologica buna.

minusuri-furtunele cand le vream sa le desfac eram pus in situatia sa le tai capetele fiind foarte greu sa le scot
-nu era foarte silentios pe cat aveam eu nevoie.
-tevile nu mi au placut.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Antoniot wrote:eheim 2228
Plusuri-solid, filtrare mecanica si biologica buna.
-circularea apei in filtru perfecta

minusuri-furtunele cand le vream sa le desfac eram pus in situatia sa le tai capetele fiind foarte greu sa le scot
-nu era foarte silentios pe cat aveam eu nevoie.
-tevile nu mi au placut.



Scuze am vrut sa fac edit!

This message was edited 1 time. Last update was at 12/11/2010 21:15:49


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Sa continui si aici. Detin urmatoarea "gasca" de filtre Eheim:
Profi I : Eheim 2226 si E. 2228 cate o bucata, functioneaza pe un acvariu de 250 l, cu malawi.
Profi II: Eheim 2126 si E. 2128, cate unul, functioneaza pe un acvariu de 450 litri cu Tropheus ikola.
Profi III: E. 2076 si E 2080, cate unul, functioneaza [e un acvariu de 600 l cu Tropheus chaitika.
Alte filtre Eheim: wet&dry 2229, o bucata, (la cel cu T ikola) si un E. 2032 (ecco pro 130), o bucata, la un bazinel de 30 l, puiernita ptr africani.
Total 8 filtre Eheim.
Constructiv: ireprosabile. Plastic de calitate, volumul recipientului mare, sertare generoase, fara comentarii.
Exceptii: la E. ecco pro 130 as mentiona foarte prostul sistem de deschidere / inchidere a capacului pe recipient, cu acea garnitura de cauciuc rotunda, manerul acela oscilant si plasticul foarte casant. La fiecare curatare m-am chinuit sa scot capacul si, inevitabil am mai rupt cate o bucatica din "buza" canistrei, cate o urechiuse de prindere a manerului basculant. Cu toate ca e ca un schilod, cu multe bucatele de plastic rupte / sarite, functioneaza ireprosabil, fara scurgeri.
A doua exceptie de constructie ar fi acel E 2075 care-mi da dureri de cap, dar unde cred ca a fost vina mea, tinandu-l luni de zile uscat, gol. Garnitura de la pompa de amorsare pare a fi problema scurgerilor acelea.
O alta exceptie ce tine de design ar fi verdele folosit de firma la tevile de in si out...nu prea da bine cu un acvariu de africani. Asadar, le-am inlocuit pe toate cu seturile 1 si 2.
Functionalitate: ireprosabila! As pierde timp aducand laude functionarii acestor filtre. Ce vreau insa sa mentionez este ca sunt adeptul mentinerii intocmai a structurii mediilor filtrante indicate de producator. La toate am seturile specifice fiecarui model, exceptie facand uriasul 2080 pe care l-am umplut cu Siporax. Oricum, modelul acesta il consider regele si regina filtrelor externe! Nu exista, dupa mine, model, pe piata mondiala care sa-l intreaca in vreun domeniu...poate doar la partea de accesorizare electronica unde exceleaza mititelul Fluval G6 smilie, sau la partea de filtrare preponderent mecanica unde fluval FX 5 pare a fi the best!

Nu voi incheia acest post al meu pana nu-mi voi exprima mirarea / ingrijorarea / dezacordul vizavi de un fenomen destul de frecvent intalnit printre dumneavoastra, anume ruperea unor componente ale acestor filtre, respectiv axurile, urechiuse, robineti, etc. Domnilor, a curata un filtru extern nu inseamna a schimba o roata la o masina. Chiar si eu ma chinui cu acel Ecco 130, de fiecare data, dar nu i-am rupt axul, nu i-am rupt vreun element care sa-l faca inutilizabil. Nu inteleg cum, oameni tineri, finuti, care dau o caruta de bani pe un filtru reusesc, din neatentie, neglijenta, neindemnare sa rupa un element constructiv care poate trimite acel filtru la gunoi!!!
Beeeee careful with your canister!

Si aplicati mereu sintagma: sunt prea sarac ca sa-mi permit un lucru ieftin! Asadar, mai bine economisiti 6 luni niste bani, inainte de a schimba ceva in hobby-ul dvs, pentru a putea lua un Eheim, decat sa recurgeti la o varianta mai ieftina, dar sigur daunatoare in timp. Mentionez ca Eheimurile mele au intre 1-5 ani vechime. Unele le-am luat noi, altele second hand (nici macar acestea nu mi-ai facut probleme).

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Am de cateva luni un Eheim 2080 la un acvariu de 375 l (initial cu Malawi mbuna, acum cu discus plantat)
PLUSURI
- 2 intake-uri - foarte bun pentru acvarii de dimensiuni mai mari (de exmplu cazul meu, 150 cm lungime)
- economic la consum (parca 25 W daca tin bine minte pentru o pompa de 1700 l/h)
- sertare de filtrare MARI (3x 4l + prefiltrare de 1.5 l)
- etans
- silentios
MINUSURI
- cam scump
- nu vine cu medii de filtrare incluse, iar in Romania mediile de filtrare Eheim pentru el costa cam 100 de euro (si daca pui JBL tot cam acolo ajungi)
- chiar daca e un filtru "de varf" la pret tevile de intrare si iesire sunt mai mult decat penibile
CE AS MODIFICA SAU CE AM MODIFICAT LA EL
- mediile de filtrare - nu am luat un kit original, am incropit din ce aveam prin casa dar a iesit bine (primul sertar mecanic inele Eheim + JBL + Hagen + spartura de lava, al doilea sertar Eheim substrat + spartura de Siporax, al treilea sertar bile poroase JBL Micromec+Eheim Substrat Pro)
- am pus 2 kituri de intake de JBL E1500 (in jur de 25 de lei kitul) si cu bureti de filtrare in cap
- am pus un spray-bar de la un kit de outtake de JBL 700 (chiar daca are furtun de 16 si nu de 22 - din filtru ies cu furtun 22 si apoi cu un furtun de 16 introdus in cel de 22)
- se poate pune un kit de iesire de JBL 1500 dar se gaseste numai cu teava aplatizata in jur de 25 de lei
LA CEL IL RECOMAND
- acvarii 400 l +/- 100 l

This message was edited 1 time. Last update was at 13/11/2010 17:51:39

Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Vede-ti ca sunt BUNE aceste topicuri pentru fiecare filtru in parte
De exemplu: ender67 , minnardy , BogdanHojbota SI radek
M-au convins ca in viitorul apropiat as dori sa achizitionez un Eheim 2080
oscilam inte un 2078 elec si 2080
dar acuma ......fara discutii cind va fi ....va fi 2080 seria 3
Cred ca la anul ,daca nu or scoate alte filtre ,pina atunci
Sigur multi dintre noi au acumulat noi cunostinte despre citeva modele de filtre
Si si-au format o parere despre un anumit tip de filtru

This message was edited 2 times. Last update was at 13/11/2010 18:38:22


Ogar batrin dar.... cu miros fin
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Detin un Eheim 2078 profesional 3e

Avantaje :

- debit constant indiferent de gradul de colmatare gradual
- debit variabil electronic, la minim consuma 4W!!!!
- debit minim garantat 600 l/h cu incarcare gen uv-c, incalzitor, chiller.
- pompa are 1750 l/h la un consum de 20 W
- ciclu zi/noapte
- calitate excelenta
- silentios, nu-l auzi ca merge nici de la 1 metru
- volum mare
- tevile originale sunt de foarte buna calitate

Dezavantaje:

- multe brizbrizuri electronice care eu nu le folosesc
- nu vine cu medii, dar sa fim in clar ca nici mediile de JBL cu care vine nu-s medii demne de un acvariu serios

Cam atat fratilor, Eheim e alegerea celor care nu vor sa aiba mereu grija filtrului.

This message was edited 2 times. Last update was at 13/11/2010 18:34:25


"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Deci pina la urma CE SA FIE ?
Eheim 2080 sau Eheim 2078 elec
Ca de aia suntem pe forum
sa ne ajutam intre noi

This message was edited 1 time. Last update was at 13/11/2010 18:41:22


Ogar batrin dar.... cu miros fin
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

E simplu, depinde pentru ce il vrei

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Acum depinde ce vrei, 8 l medii de filtrare si un e in coada sau 12 l medii de filtrare fara alte briz-briz-uri. Preturile cam tot pe acolo sun t.
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Are si avantajele lui de aia , nu-l blama

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
onur99
Junior member

Joined: 31/01/2009 17:53:40
Messages: 83
Location: constanta
IP:
Offline

Tot un Eheim 2080 am si eu la un acvariu de 430lcu 12 discusi. Sint foarte multumit de el apa este cristal. Am comandat si mediile de filtrare setul complet dar nu am folosit decit buretele si pisla iar la filtrarea biologica l-am umplut cu siporax. Foarte silentios debitul constant executat din plastic de calitate este OK. Cum a spus ender 67 un minus la pret.
[Email] [Yahoo!]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Da ,este clar, am studiat si eu Eheim 2078 e
Are avantajele sale ,indiscutabil" sa dam cezarului ce este al cezarului"
Printre altele ce ma incinta la el este sistemul automat de scoatere a aerului
Nu i-mi dau seama cum functioneaza (poate RADEK ne va explica ) te rugam
Mai sunt si altele facilitati care le are, cu 15 ani in urma ni sar fi parut lucruri SF
La 2026 II cel pe care il am acuma trebuie zgaltatit si miscat filtrul in stinga si in dreapta ca sa iasa aerul din el
sau apasat pe butonul mare de pe capac care nu iese intotdeauna ,aerul
Nu stiu si daca posesorii de 2080 au aceasta problema cu aerul si zgaltaitul filtrului ?
Dar fara doar si poate 2078 E este un OZN al acvaristicii in materie de tehnologie

This message was edited 1 time. Last update was at 13/11/2010 21:41:33


Ogar batrin dar.... cu miros fin
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Diferenta intre 2080 si 2078 apare aici:
2080: filter volume: 12 l + 1.5 l pre-filter = 13.5 l
2078: Filter volume : 8 + 0,6 (prefilter) = 8.6 l
Adica 2080 are un volum cu 63,7 % mai mare ca 2078. Intr-adevar, acesta din urma e ultra-accesorizat, electronizat, dar din multiplele functii care le are, cum spune si Radek, 70% nu le folosesti.
Daca se vrea o scula controlata prin calculator, 2078e este solutia. Daca se vrea o capacitate de filtrare biologica mare, 2080 plin cu Siporax e solutia!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Radek
Member
[Avatar]

Joined: 13/09/2009 12:19:03
Messages: 237
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Sunt total deacord cu minnardy, nu se compara ca si dimensiuni cu 2080-ul insa iti zic, eu am si un Jebo 809 acuma in dotare care va fi montat, si Jebo e mic copil langa 2078 ca si dimensiuni vorbesc.

@lazarginel

Asta cu aerul e chiar misto, chiar ca il scoate automat, insa am observat ca tehnica folosita e un pic bizara, adica:

- cand sesizeaza aer, da, e ciudat dar chiar stie, opreste rotorul si il "tureaza" la maxim sa zic asa pana scoate aerul din filtru cu "demarajul" brusc
- repeta operatia pana nu ramane aer


Ca si o alta chestie "fancy" poti sa-l legi la calculator sa urmaresti grafice de "performata"

Oricum, eu sunt foarte multumit de el, dar iti zic,, 70% din gadget-uri nu le folosesc.

Eu folosesc asa:

Constant Flow
Auto Air Out
12H Bio Function
Service Indicator

Dupa cum am zis, Constant Flow iti pastreaza debitul setat chiar daca in timp mediile incep sa se colmateze .

Auto Air Out si Service Indicator cred ca se pot intelege din traducere.

Iar 12H Bio Function e chiar misto, adica ziua am un debit setat, ceva mai mic iar noaptea am debit mai mare, pentru o filtrare mai intensa pe timpul noptii.

Cam asta e, dar ma repet, important e pentru ce-l vrei, daca vrei BIO clar vei alege 2080 pentru dimensiuni, daca iti place sa fii tehnologizat vei alege 2078.

"A great mind becomes a great fortune ..." Senneca
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Cred ca pina la urma va fi 2078 electronic
De ce ?
Pai :
1. inaltimea dulapului unde vine filtrul este de 620 de mm.... 2080 are 567 mm inaltime.... si 2078 are 534 deci ....avantaj 2078
2 .Eheim 2080 are 2 furtune de in si unul de out asa ca trebuie sa modific capacul si sa mut droserele ,ca la mine sunt pe latura din spate a capacului si intaritura de pe spate are loc liber numai pe colturi deci ....avantaj 2078
adevarat ca m-ar tenta un 2080
dar va trebuii sa fac multe modificari la capac
mersi, Radek pentru lamurirea cu functia air output
Acuma am citit recenzii despre ambele filtre
Sper sa nu se strice chiar la mine asta electronic
2078 are chestii care chiar il face atractiv
mai ales ca acuma are inclus in pretul de 270 de Euro si interfata ,dar fara medii de filtrare

This message was edited 1 time. Last update was at 14/11/2010 20:53:00


Ogar batrin dar.... cu miros fin
BogdanHojbota
Member
[Avatar]

Joined: 03/11/2009 21:41:00
Messages: 126
Location: Bacau
IP:
Offline

Dragii mei,

Care este principalul rol al unui filtru la un acvariu? FILTRAREA BIOLOGICA - pe tine te intereseaza in primul si primul rand filtrarea biologica si mecanica, apa sa fie cristal, restuld e briz brizuri si acareturi chiar nu conteaza. Filtrul extern de obicei sta in dulap, ei bine la ce te ajuta daca are interfata usb si briz brizuri? la nimic
De cate ori deschizi dulapul sa te uiti la filtru sa vezi cum arata ? - rasp: rar si foarte rar.
Apoi de cate ori il zgaltaii pe al tau ca sa iasa aerul: rasp- rar si foarte rar!! La 2080- nu am avut probleme cu aerul, s-a eliminat singur si repede fara probleme.

Iti trebuie un filtru simplu cu volum mare de filtrare si crede-ma ca 2080 are niste sertare uriase. 2 sertare de jebo809( care era considerat un filtru mare, cu vol mare de filtrare) - de abia umplu un sertar de eheim 2080.

+ ca cine stie, la cum te stiu eu, peste vre-un an am sa te aud ca iti faci vre-un bazin de vre-o 2 metrii lungime.

old Consigliere
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com