[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sunt in luna cu surprize  XML
Forum Index » General info
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iata ca mi s-a pus pata si am redecorat acvariul in care tin cu succes 2 gourami golden si 4 tetrazone. Am vrut un setup low-light. Musai cu un substrat mai inchis la culoare, si am ales Manado. Plante: cryptocoryne tropica, bacopa monieri, egeria densa, valisneria, ophiopogon minima. Dar nu aspectul plantelor este punctul de interes, ci faptul ca de la mai putin de 24 ore, tetrazonele mele au inceput imperecherea. La inceput masculul dominant i-a alergat ore in sir pe ceilalti 2 si ulterior a inceput sa curteze femela, evident prin mici violente. Prezint mai jos un fragment, si va asigur ca as fi fost mandru sa fiu bunic de sumatrani, insa icrele au fost mancate de ceilalti Enjoy.



Si daca tot am spus luna cu surprize, continui cu africanii. Acum o saptamana aveam un episod cu o femela de caeruleus la prima ponta, care insa nu s-a materializat. Azi, observ ca masculul hiperdominant elongatus curteaza domisoara cea mai dezvoltata si nu mica mi-a fost mirarea cand am observat ca a devenit casnic Adica, a luat-o la el in cea mai misto grota, ii goneste pe toti din jur, o protejeaza, ii face sapaturi si tremuraturi. Inca nu am vazut actul propriu-zis, dar ma astept sa iasa cu gusa



This message was edited 2 times. Last update was at 10/11/2010 02:05:16


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com