[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Molly!  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Are cineva o poza cu Molly Gravida? Am si eu o Molly cu burta nitel cam mare si nu stiu daca e grasa sau o sa am puisori negri... :-)

Doamna Molly ii cam tinerica cred (are cam 3.5 - 4 cm).

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

S-a mai vorbit destre asta , uite citeste aici cand ar trebui sa nasca :
betta wrote:Femelele de Molly pot naste cam o data la 23-30 de zile in functie de varsta si de conditiile care l-i se ofera.
Numarul descendentilor este deasemenea in functie de varsta femelei (la primele nasteri 5-10 pui iar mai apoi chiar 30).
Desi femela nu prezinta in mod normal fenomenul de canibalism este recomandat ca bazinul de nastere sa fie puternic plantat pentru ca puii sa se poata refugia (oricare dintre speciile plutitoare, "filigranate" sunt numai bune: Riccia, JavaMoss, Lemna minor, Pistia, Eichhornia-datorita radacinilor sau Elodea, Limnophila)

Daca ai separat femela prea devreme nu-i mare baiul. Mai cauta referinte pe net si... succes!

Later edit: Bine ai venit pe forum! Citeste cat mai mult si deoarece ai precizat ca ai "o multime de pesti" iti recomad sa te documentezi in ceea ce priveste numarul admis de exemplare raportat la marimea acvariului. Pe site (si-n forum) gasesti o multime de articole interesante!

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Si totusi, o poza cu o molly gravida m-ar ajuta foarte mult. Daca are cineva sa-mi dea un link i-as fi recunoscator.

Merci.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

intri pe google si dai search la Images, dar nu mai inainte de a scrie "molly pregnant". ai sa gasesc acolo cateva poze (poti sa pui si cuvantul "fish" la search)

o poza o gasesti aici:
image

iar daca nu mere, asta e linku http://www.aquariumfish.net/images_01/molly_female_01_w180.jpg
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

misto poza, insa prezinta o molly balon, "poate" gravida.....
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline



intri pe google si dai search la Images, dar nu mai inainte de a scrie "molly pregnant". ai sa gasesc acolo cateva poze (poti sa pui si cuvantul "fish" la search)



Mersi mult, am facut chestia aia, si is convins ca si tu ai facut-o si ti-a dat ca rezultate o gramada de poze cu oi, cai, vaci si diverse persoane pe care probabil le cheama Molly, si is sau nu is gravide. :-)

Mersi. Inca astept raspunsuri. :sic:

p.s. Apropo de molly balon, nu vreau sa ma gandesc ce poze mi-ati pune daca as cere cu (virgula) carasi gravizi

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi ca pestele se numeste Black Molly.
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

@ Dolly (era sa scriu Molly) : Mersi de precizare.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cam la toti viviparii, si black molly nu fac exceptie, la femelele care mai au putin pana sa fete burta devine patratoasa. Deosebirea intre o femela care trebuie sa fete si o femela care mai are pana sa fete este evidenta din acest punct de vedere. Asadar, daca burta a inceput sa devina patratoasa e momentul s-o separi in maternitate.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
cza
Junior member

Joined: 02/09/2005 15:57:50
Messages: 17
IP:
Offline

ok sorry :o pentru prescurtari.deci: eu am pesti de putin timp si nu prea ma pricep.printre pestii mei se numara si 3 black molly. 2 au cozile rotunjite si 1 are in semiluna si e mai maricel. d cateva zile am observat ca cel cu coada semiluna are burta cva mai mare.eu nu stiu care e fata care e baiat k nu ma pricep dar am observat ca cei doi cu cozi rotunde umbla tot timpu dupa cel cu coada in semiluna(il curteaza), stau tot timpul la burta lui. nu sunt lamurit cu sexul pestilor, pls help
[Email] [Yahoo!]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

pai la viivpari femelele au aripioara anala in forma de evantai, iar la mascusi e un fel de "teapa"(ca un varf de ac) nu stiu cum s aii spun mai exact...sper ca ai inteles
[Email]
cza
Junior member

Joined: 02/09/2005 15:57:50
Messages: 17
IP:
Offline

pai si aia 2 cu evantai de ce il curteaza pe ala cu coada in semiluna, lira sau cum se numeste :o ?
[Email] [Yahoo!]
Florin2005
Junior member

Joined: 28/04/2005 20:33:43
Messages: 29
Location: Bucuresti, Bd. Chisinau
IP:
Offline

e vorba de inotatoarea anala, in forma de evantai la femela si de spada la mascul, nu de felul in care arata coada.

Cu cat maimuta se urca mai sus in copac, cu atat mai bine i se vede fundul.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

N-are nici o importanta coada. Trebuie sa te uiti la inotatoarea de SUB coada.

image

PS: "teapa" masculilor se numeste gonopod.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
cza
Junior member

Joined: 02/09/2005 15:57:50
Messages: 17
IP:
Offline

aaaa ms mult i got it! k la prosti tb sa l desenezi k altfel
si atunci sa inteleg ca forma cozii tine d specie? adica sunt specii diferite d molly c am eu?
[Email] [Yahoo!]
cza
Junior member

Joined: 02/09/2005 15:57:50
Messages: 17
IP:
Offline

dar totusi s pot incrucisa !nu?
[Email] [Yahoo!]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

nu sunt specii diferite. doar ca dupa mine cel mare cu coada in semiluna e femela...si ceilalti doi sunt masculii. si chiar daca ar fi 2 subspecii diferite de molly tot s-ar imperechea...e verificat :sic:
[Email]
cza
Junior member

Joined: 02/09/2005 15:57:50
Messages: 17
IP:
Offline

ok si problema mea ramane .....ca ea are burta maricica dar nu stiu cat sa o mai las in acvariu cu ceilalti pesti.ca parca totusi nu o are foarte mare, dar nu stiu cat de mare ar trebui sa fie d fapt.poate o sa ii fac o poza sa o pun aici.
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cza wrote:ok sorry :o pentru prescurtari

Citat din regulament:

2.5 Exprimati-va cat mai corect. Nu vi se cere sa nu aveti greseli gramaticale sau ortografice, dar incercati sa le evitati. Nu abuzati de smile-uri, de "k"-uri, de "sh"-uri, "tz"-uri, de majuscule sau de replici de 1-2 cuvinte (de genul "Cool", "lol"...etc.) caci primiti un avertisment.

In consecinta, te rog scrie "de" nu "d", "se" nu "s", "ca" nu "k" ....... chestiile astea se potrivesc pe un chat .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
cza
Junior member

Joined: 02/09/2005 15:57:50
Messages: 17
IP:
Offline

imi pare rau, o sa ma conformez!
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com