[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
2 intrebari  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Am si eu cateva intrebari :

- ma chinui de 1 luna sa fac si eu bomba CO2 care sa tina mai mult de 4 zile.... nu reusesc.... care este frate EXACT compozitia? am citit o gramada, am aplicat o ramada de retete, nu am reusit sa fac bomba aia sa mearga mai mult de 4 zile

- ce se poate intampla daca am prea multi melci? adica, stiu efectul lor, stiu ca sunt buni in acvariu, stiu cu ce sa-i extermin (botia) insa deocamdata ei doar se inmultesc. Nu vreau sa renunt la ei de tot, de fapt vreau sa-i tin sub control. Cum?
[Yahoo!]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Salut. Reteta lui Dalles cu sfaturile aferente, o gasesti dand search sus, in stanga. Nu ai cum sa dai gres cu ea. Daca pui la furtun si un filtru de tigare in varf, totul va fi ok. Te tine cam o luna, poate 3 saptamani, sa nu exagerez. Melcii daca nu te deranjeaza, tine-i si lasa-i sa isi faca de cap. Daca te deranjeaza, pui mana pe ei si ii scoti unul cate unul pana nu te mai deranjeaza.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
allanbzzz
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/04/2010 11:13:01
Messages: 45
Location: Voluntari/Bucuresti
IP:
Offline

Mersi pt raspunsul prompt

1. am incercat reteta lui Dalles insa cred c-am gresit eu ceva. Verific instalatia si maine o iau de la capat.
2. la 200 L apa si 1 milion si ceva de melci sa puna mana cine-o vrea sa-i ia manual ... In principiu nu ma deranjeaza foarte tare insa uneori vezi cum se misca substratul la propriu. In anumite locuri e o forfota de zici ca fierbe substratul, asa de muti melci sunt.

Merci inca o data
[Yahoo!]
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

As investi in niste SAE. Penru melcii mai... "micuti". Am avut si eu problema asta... si am rezolvat-o cu un ciocan (nu dati in mine! ).

Pentru bomba Co2

Iata reteta lui Dalles:

Ingrediente pentru o sticla de 2L:
- 5,5 cani de apa;
- 1,5 cana cu zahar;
- 20g gelatina (ATENTIE: gelatina alimentara pentru aspicuri, nu jeleu!);
- 0,5 lingurita drojdie.

Preparare:
- in 0,5 cana cu apa rece se pune gelatina si se lasa la hidratat aprox. 5 minute (altfel face cocoloase);
- intr-o craticioara se pun 2,5 cani de apa calda, in care se dizolva zaharul;
- se adauga cana cu gelatina;
- se pune craticioara pe foc si se amesteca des;
- la primul clocot se ia de pe foc (nu e bine sa fiarba, ca se distruge gelatina);
- se lasa la racit pana se poate turna in sticla, apoi se pune sticla in frigider cateva ore;
- cand s-a inchegat gelatina se pune drojdia si 2,5 cani de apa calduta.


Pentru partea de hardware iti trebuie urmatoarele:
Sticla 2L (cola, fanta, sprite), furtun 2 m, sticla 0,5 (are functia de numarator de bule), valva antiretur (2lei la orice petshop care are siarticole de acvaristica), difuzor (poate fi si o piatra de aer, dar nu e recomandat).

Instalatia finisata ar trebui sa arete ceva de genu:
http://i46.tinypic.com/dgsaq9.jpg

Eu am facut bomba dupa reteta asta si imi functioneaza de mai bine de 1 luna si juumatate (acum e pe final). Ca business end nu am folosit un filtru de tigara ci o piatra foarte foarte fina de prin Ungaria.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/11/2010 01:23:26


Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

allanbzzz wrote:Am si eu cateva intrebari :

- ma chinui de 1 luna sa fac si eu bomba CO2 care sa tina mai mult de 4 zile.... nu reusesc.... care este frate EXACT compozitia? am citit o gramada, am aplicat o ramada de retete, nu am reusit sa fac bomba aia sa mearga mai mult


Vezi ca este posibil sa ai scapari masive de gaz, verifica etanseitatea instalatiei(cu detergent de vase e cel mai usor).

"Am avut si eu problema asta... si am rezolvat-o cu un ciocan (nu dati in mine! )."

Ai spart acvariul cu ciocanul, sau ce?
[Email] [Yahoo!]
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

LUPmic wrote:
allanbzzz wrote:"

Ai spart acvariul cu ciocanul, sau ce?


Nu, i'am strans pe toti si le-am facut cunostinta cu ciocanu. Mi s-a parut mai uman decat sa'i las sa sufere... bine... aveam si 12-13 ani atunci.

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
omega-man
Member
[Avatar]

Joined: 24/06/2010 11:48:38
Messages: 110
Location: Düsseldorf, Deutschland
IP:
Offline

Uman....intr-adevar

You don't have to be good all the time. Only when it matters...
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

omega-man wrote:Uman....intr-adevar


Pai sa vedem... ce alte optiuni aveam ? Sa-i las sa moara de inanitie ? Sau de hipoxie ? Sau ce sa fac cu ei ? Orice altceva ar fi "durut" pentru ei. Asadar... mai bine fast and messy decat slow and clean.

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
pajeroking
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/06/2010 19:34:34
Messages: 62
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pe viitor pune pestii "condamnati" intr-un recipient cu alcool sanitar.O sa fie fast and clean.

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, ii contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister! (Jean Luc Godard)
[Email] [Yahoo!]
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

pajeroking wrote:Pe viitor pune pestii "condamnati" intr-un recipient cu alcool sanitar.O sa fie fast and clean.


Era vorba de melci. Probabil efectul e acelasi. Nu stiu, nu am testat.

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com