[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
UARU-First step  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

Pai dupa o gramada de peripetii iata si inceputul (noul)de drum...Plecat dupa scalari..intors cu uaru(cunoasteti?)...asa ca am sa folosesc topicul sa va informez cat de des pot cu mersul lucrurilor...Multumesc pe aceasta cale lui Nea' Mircea pt mormoloci...scuze pt calitatea pozelor,promit ca dupa ce-i mut in cel mare vin cu unele mai bune
[Thumb - IMG_0980.JPG]

[Thumb - IMG_0985.JPG]


.....
[Email] aim icon
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumosi pesti, sa-ti traiasca!... asteptam pozele promise!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Au fost preferatii mei acu' multi ani.
Stiu ca i-am gasit din greseala intr-un petshop de-acasa. Nici cei de-acolo nu stiau exact ce sunt. I-am luat, i-am identificat , i-am crescut si... i-am dat. Nu mai stiu de ce. Cred ca am vrut eu altceva la un moment dat. Asta a fost acu vreo 12 ani...

Cat de mari sunt? Ce varsta au?

Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

Pestanii'i stiu de la varsta de 2 luni,atunci mi sau pus pe creier dar aveam tanganyikanii,asa ca dupa eveniment cu mormolocii am fugit direct spree ei,acum au cam 8 luni (9-12cm)si mi-au mancat aproape toate plantele pe care le aveam,exceptie anubiasii ,asa ca i-am trecut pe salata si dovlecei fierti...e o scimbare mare in alimentatie fata de ce stiam...

.....
[Email] aim icon
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

Cu o mica intarziere apar si eu cu cateva poze noi...calitatea nu e cea dorita(inca mai am neoanele cu tenta albastra de la Tanganyikan,dar o rezolv in weekend ).Acvariul a stat 2 sapt. la ciclat timp in care am tot cautat buturugi ceva mai mari...(fara prea mare succes) .Colocatari au devenit 18 buc. de H.pulcchiprinnis (lemon tetra),cu care se impaca foarte bine,in ciuda diferentei de marime.

.....
[Email] aim icon
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

pozele...
[Thumb - _MG_9920.JPG]


.....
[Email] aim icon
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

greu cu editatu'....hm...
[Thumb - _MG_9935 - Copy.JPG]

[Thumb - _MG_9933 - Copy.JPG]


.....
[Email] aim icon
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Frumusei foc, sa-ti traiasca si sa se inmulteasca
Esti sigur ca tetrele alea vor rezista pana la sfarsit acolo? Ca la cat cresc astia...
Iar in privinta lemnelor, baga un ochi si pe la Reef. Aveau mopani mari si frumosi de la JBL.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

am trecut si pe la reef dar bucatile alea au niste forme cam prea'' intortochiate'' pt ce vreau,caut ceva mai natural....deja am pus ochii pe un copac de la tara,e uscat cam de vreo' 2 ani si batut bine de vant si ploaie...,cat despre tetra...ehee...pestucii iereau cam prea timizi in prima saptamana(stateau pititi si negrii la culoare,ca sa pot sa-i vad ma piteam ba dupa masa ba dupa usa... ) asa ca am luat decizia sa-i fac sa se simta mai in siguranta,si am reusit incepand cu ziua 2-a,riscul e asumat ,nu am vazut nici un comportament ''ciudat'' la adresa lor ,asa ca deocamdata e bine...sa vedem pana cand...dar deocamdata pestucii mananca atata salata ca nu mai au ochi si pt altceva...poate pt. lemnul din acvariu pe care au inceput usor usor sa-l ciugule...

.....
[Email] aim icon
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Parca a r merge si un filmulet cu ei

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

da, uite ca la asta nu m-am gandit...o rezolv si p'asta...

.....
[Email] aim icon
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Daca vreodata golesc un bazin de africani, 100% din astia bag in el, cu-n biotop amazonian de sta matzu-n coada!
Am vazut niste uaru frumusei si maricei la acea crescatorie de ciclide de la IMGB. Superbi!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

nu e nevoie sa-i iei prea maricei,cresc foarte repede si in plus poti face trecerea de la tropheusi la uaru foate usor....(atunci cand sunt mici sunt negri cu pete albe,juri ca's trophy)...

.....
[Email] aim icon
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Off, ce ma omorati voi pe mine, sa imi las eu mandrete de pestisori mici pentru "ciciclide". Sa iti traiasca ca frumosi mai sunt.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

ora meseeiii(ora verde)...inca ma joc cu aparatu',lumini...obiectiv...trepied... smilie...uuuhhh!
[Thumb - _MG_0064.JPG]

[Thumb - _MG_0070.JPG]

[Thumb - _MG_0071.JPG]


.....
[Email] aim icon
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Tare prima poza.

Astia nu sunt mai galben-portocaliu asa? Sau nu scoate bine aparatul culorile ? Sause coloreaza cand cresc mai mari ?

Biotop Malawi || Biotop Amazon
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

he,he...setul asta de poze le-am facut folosind 4 neoane' din care 1 albastru(ramas de la Tanganyikani).mie i-mi place atmosfera din acvariu,da lumina mai alba,dar la poza arata asa..uite si una fara neonu' albastru.Da mai bine la poza dar privind acvariul apa are tenta mai mult spre rosu...dar tu sti deja asta...ori eu vreau sa recreez alt biotop de amazon..cu apa limpede...un anumit rau,dar astept sa vina mormoilocii si va explic mai tarziu

.....
[Email] aim icon
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

uitai de poza...
[Thumb - _MG_9967.JPG]


.....
[Email] aim icon
scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

cateva poze noi...
[Thumb - _MG_9997.JPG]

[Thumb - _MG_0045.JPG]

[Thumb - _MG_9984.JPG]


.....
[Email] aim icon
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Foarte frumosi pestii, felicitari. La aceasta specie puii sunt senzationali!
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com