[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caeruleus - Tub Genital Umflat  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bonsoir,

Cel mai mare caeruleus care are acum aprox 5cm are tubul genital umflat. Sa fie femela? Sa fie icre care ar vrea sa iasa? Sigur nu este anusul, ba chiar am vazut cand a scos niste fecale de o culoare si consistenta normala, evident pe gaura cealalta. Tubul genital este vizibil umflat si parca s-ar vedea ceva in el rozaliu. Pestele arata normal, este cel mai dezvoltat din specia sa. Parca este un pic mai agitat decat de obicei.

Care-i treaba? Ce este de facut?

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Treaba e ca se pare ca e femela la prima ponta...pe persoana fizica Se mai intampla sa i se exprime asa tubul genital...am avut la tropheus situatie cand i-a iesit femelei afara vreo 3 mm, dar si-a revenit dupa ce a depus toate icrele. Deci, n-ai ce face decat sa lasi natura sa-si urmeze cursul.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, a disparut umflatura, deci sa inteleg ca a depus/scapat icrele. Idee este ca ceilalti caeruleusi sunt mai mici si nu cred ca s-au imperecheat cu success. Poate data viitoare.

PS Sarurile astea sunt de belea, de cand tin PH la 8.2-8.3, GH la 14-15 si KH la 12-13 se tin numai de prostii africanii astia

This message was edited 1 time. Last update was at 04/11/2010 10:11:38


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com