[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru inclus in acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
culturystul
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/10/2008 18:19:44
Messages: 80
Location: craiova
IP:
Offline

salutare

ce parere aveti de un "filtru" homemade inclus intr-un acvariu asa cum se vede in desen? ar merge? .. cu rosu apare pompa de retur; peretele despartitor este din sticla si este mai jos decat nivelul apei din acvariu cu , sa zicem, 2 cm....
[Thumb - acv2.jpg]

[Yahoo!]
mihai_ghe
Membru de baza

Joined: 01/03/2010 13:19:21
Messages: 424
Location: Bacau
IP:
Offline

S-au mai facut de alti dar pe alt principiu,atasez cateva poze.
 Filename POZE.rar [Disk] Download
 Description No description given
 Filesize 843 Kbytes
 Downloaded:  37 time(s)

[Yahoo!]
cheloo
Junior member

Joined: 26/09/2010 19:22:40
Messages: 77
Location: Constanta
IP:
Offline

Acum vo 15 ani cand am facut si eu primul acvariu mai "serios" ca volum am facut "prostia" sa includ filtrul in structura acvariului.
Pe atunci se foloseau alt fel de filtre .. teava de pvc pe mijloc, pompa de aer care sa impinga apa inapoi in acvariu iar turul era amorsat intre cele 2 recipiente .. anyway ...

Arata frumos tare cu capacul pus .. toate bune frumoase pina a trebuit sa curat prima data filtrul ... mi-am blestemat zilele cand am facut asta ... o chestie care ar fi durat 1-2 ore .. mi-a luat o zi intreaga.

Eu unu nu as mai face asa ceva si nu as recomanda nimanui sa faca asa ceva pentru ca este foarte foarte greu de curatat si eventual umblat in el.

fostul user Trippin
[Yahoo!]
culturystul
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/10/2008 18:19:44
Messages: 80
Location: craiova
IP:
Offline

alte pareri?

m-am gandit la acest tip de filtru pt ca vreau sa-mi fac un acvariu mai mare, circa 400 - 500 litri, si ma gandeam ca ies mai ieftin decat cu un filtru extern, si poate si mai bun, avand in vedere ca ar avea volumul de filtrare biologica de 40 litri
[Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Din punct de vedere al costurilor eu zic ca se merita. Din punct de vedere al masei filtrante ... jos palaria. Daca nu te deranjeaza aspectul estetic eu zic ca se merita. Plus ca vorba cuiva daca doamne fereste crapa pompa o poti inlocui in cateva minute.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

kmol wrote:Din punct de vedere al costurilor eu zic ca se merita. Din punct de vedere al masei filtrante ... jos palaria. Daca nu te deranjeaza aspectul estetic eu zic ca se merita. Plus ca vorba cuiva daca doamne fereste crapa pompa o poti inlocui in cateva minute.


Asta daca ai in casa o pompa de rezerva.
[Email] [Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Sau mesteresti ceva repede cu o pompa de aer,powerhead de la orice filtru mai vechi ori dai fuga la un petshop non stop.
@lupmic sa nu ma intelegi gresit, nu sunt neaparat adeptul acestei idei de a include filtrul in acvariu. Idealul meu ar fi un sump dar din considerente de spatiu nu se poate.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com