[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alina  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline


A_l_i_n_a wrote:Joined: 25/10/2010 10:16:52


Sunt noua pe aici . Am un acvariu de 1 an de zile am avut 10 pesti la inceput , 2 sumi , 2 sanitari si 6 zebre in acest an nu mi-a murit nici unul pana acum 4-5luni cand veneam acasa si tot cate 1 peste era mort pana intr-o zi cand din 6 zebre am ramas cu una. deci am ramas cu 1 zebra si un sanitar.Atunci am vrut sa-i arunc la lac pt ca pur si simplu am zis ca nu stiu sa am grija de ei dar mi-era greu sa ma despart de sanitar ca a crescut destul de mare cand l-am luat era mic aproapese vedea in acvariu.Asa ca am zis sa mai incerc i-am luat zebrei un "partener" am luat o pereche de xifo si doi beta splendid . Dar incet la vreo perioada de vreo luna au inceput iar sa-mi moara , le schimbam apa de cate ori murea cate unul si nu inteleg de ce apa a ajuns sa se murdareasca repede in 2 -3 zile. La inceput schimbam apa la 1 luna am ajuns sa o schimb la o saptamana si tot murdara mi se parea.M-am mutat mai am 4 pesti sanitarul 2 zebre si un xifo nu mi-a mai murit . Inainte sa ma mut aveam 3 meli in acvariu si era ok cand m-am mutat mi-a schimbat apa tata si am ramas cu unul era ok, dar a inceput sa se inmulteasca chiar imi placea pana au ajuns acum fff multi si pestii fac incre in prostie aici dar nici un peste n-a reusit sa apara probabil isi mananca icrele. Cea mai mare problema e cum fac sa nu se mai inmulteasca melcii . Si nu inteleg de ce unde stateam inainte nu se inmulteau iar acum e plin acvariu de ei. Vreau sa am grija de acvariu dar nu stiu ce sa-i mai fac nu pot schimba apa la 2-3 zile nu mi se pare normal ajutati-ma va rog.


Bine ai venit, Alina.

In primul rand iti recomand sa citesti Ghidul incepatorului si Ciclul azotului
Apoi, deschizi un topic nou la Coltul incepatorului si vorbim acolo. Ok?

Postul tau a fost mutat de mine

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Alina

Bine ai venit si vorba domnului @aAlber..oricum te ajutam/sprijini cu ce putem

fostul user ozy
[WWW]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com