[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Stupid Question!  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Poate ca o sa va prapaditi de ras, dar credeti-ma ca ca am cautat destul si tot nu am gasit o explicatie care sa ma dumireasca care e mascul si care e femela din 4 xifo. Nici unu nu are spada ca is cam mititei. Si as vrea sa stiu daca masculi intre ei fara sa astept ca doar doar i-o creste spada la unu sa ma convinga ca ii mascul. Pesii ii am de curand de la un petshop.

Daca se poate stii care-i mascul si care femela, in afara de pontul cu spada va rog sa-mi ziceti si mie.

Mersi.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

in general, la vivipari (platy, molly, guppy, xifo) diferentele intre mascul si femela sunt:
femela e mai mare decit masculul
inotatoarea anala, la femela sta desfacuta (evantai), iar la mascul sta strinsa e linga corp.
in fapt , la mascul, inotatoarea anala s-a transformat intr-o veritabila "putzulica" :18: cu care fecundeaza .
la xifo functioneaza chestia cu spada, dar respectivii( si in special femelele) au "prostul obicei" ca in functie de raportul masculi /femele, sau de calitatile apei, sa-si schimbe sexul .... nu te gindi la vre-o operatie tip ciomu, instantanee, se face in timp, si numai o data sau de 2 ori.
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Deci am 4 femele Toti pestii au inotatoarea de sub burta desfacuta. Sper sa se transforme careva curand... daca chiar ffac chestia asta

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

arathemis wrote: Deci am 4 femele Toti pestii au inotatoarea de sub burta desfacuta.


Daca sunt inca micuti, nu ai de unde sa-ti dai seama ca nu e nici un mascul pe acolo. Spada (gonopodul cum se mai numeste) se formeaza ceva mai tirziu.

arathemis wrote:Sper sa se transforme careva curand... daca chiar ffac chestia asta

Asta se intimpla de obicei. Dar daca la tine nu se va petrece fenomenul, iti poti cumpara un mascul cu sabiuta gata formata ca nu mai ai nici o indoiala. Iar proportia este foarte buna - un mascul si 4 femele. Mai rau e sa ai numai masculi, ca atunci se lasa cu :scrima:
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Daca sunt mici nu ai de unde sa-ti dai seama. Abia pe la patru luni incep sa se diferentieze pe sexe. Asa ca rabdare, deocamdata.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Cat is de batrani nu am de unde sa stiu. I-am cumparat de 3-4 saptamani. Si momentan au intre 3 si 4 cm, toti cam de acceasi marime (is 2 rosii, si 2 rosii cu pete negre, sau negri cu pete rosii :-P , ceva de genu).

Pe tipu de la care i-am cumparat cred ca degeaba il intreb cat timp au pestii ca are o hala intr-un sat de langa cluj in care cica tine acvarii care la un loc au vreo 120 de tone. Deci la cati pesti cred ca are el acolo... ma indoiesc ca mai stie care cand s-o nascut. Asa ca ... nu am decat sa astept sa creasca o sabie.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

La 4 cm marime ar trebui sa fie diferentiati. daca spui ca aripioara e desfacuta ..(de peste normal ca sa zic asa) atunci sunt femele. Daca mia au si cate un punct negru in partea dinstrpe inoatatoarea anala a burtii..atunci sigur sunt..si ar fi frumso din partea ta sa le iei un mascul.

Dolly...." Spada (gonopodul cum se mai numeste)"....cam e eroare de greseala...Gonopodul e una si Spada e cu totul altceva.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com