[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pompe de Apa  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pentru ca ma "mananca" in mod incurabil degetele si vreau musai inca o pompa de curenti in acvariul cu T chaitika, va supun atentiei cateva modele si-i rog pe cei care au / folosesc / au vazut in actiune vreunul din modelele expuse, sa-si dea cu parerea.

Tunze Turbelle nanostream 6025
3 on stock
For aquariums from 40 to 200 l.
Flow rate: 2,500 l/h (660 US gal./h)
Energy consumption: 7 W
Voltage / frequency:
230V/50Hz (115V/60Hz)
Cable length: 2 m (78.7 in.)
Dimensions: diam. 70 mm (2.7 in.),
Outlet: diam. 40/15 mm (1.5 / .59 in.)
48,90 €


Hydor Koralia Evolution 2800
Current pump with 4 W and 2800 l/h
36,99 €
Shipping weight: 2 kg
Actual stock quantity: 11


Hydor Koralia Evolution 4000
Current pump with 4,5 W and 4000 l/h
52,98 €
Shipping weight: 2 kg
Actual stock quantity: 1


Hydor Koralia 3
62,48 €
3200 l/h / 5,5 W
Actual stock quantity: 1


Mentionez ca am deja o Hydor Koralia 2 in bazin, da-s destul de dezamagit...ma asteptam ca la cei 2300 l/ora care se zice ca are sa simt un jet de apa cat de cat serios....dar, surpriza...la circa 40 cm distanta de pompa deja se cam pierde...ori acvariul are 170 cm lungime. E montata in colt stanga, spate, jos.
Si o mentiune ptr cei care mai vor sa achzitioneze acest gen de pompe...preturile sunt mai bune pe aquaristic.net fata de underwater-world.de.

This message was edited 2 times. Last update was at 29/03/2011 22:36:21


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pentru ca pompele de recirculare nu mai sunt de actualitate, mergand pe varianta hydor Koralia, rog un admin sa schimbe titlul in "Pompe de apa" si va rog sa va dati cu parerea, poate mai bine cei care aveti, pe care din cele 3 pompe ati alege-o daca ar fi vorba s-o aveti la ceva DIY.
Au cam acelasi consum - 25 w, cam acelasi debit = 1000-1200 l/ora, toate pot fi folosite in exterior (obligatoriu) si toate au cam acelasi pret (ne-esential).
Ce nu cunosc eu...nivel de zgomot, rezistenta in timp, etc.
Multumesc

image

Uploaded with ImageShack.us

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Daca vrei sa le folosesti prentu curenti in apa, tot pompele de recirculare sunt adecvate, pentru ca pompele de apa imping apa pe o raza foarte mica in jurul lor. Cele de recirculare, par a impinge apa pe o distanta mai mica, dar pe o raza mult mai mare, de jur imprejur.

Eu am o pompa mica de apa in acvariul cu scalari si simt jetul doar cand tin degetul fix in dreptul iesirii. La africani am 2 pompe de recirculare GroTech, fiecare de 5000 litri/ora, puse pe geamul lateral din dreapta, orientate in jos, in forma de V, una batand spre geamul din fata, cealalta spre cel din spate. Astfel mi se creaza niste curenti de apa, incat mi se aduna rahatii doar in partea stanga, pe o distanta de 30 cm de la geam inspre pompe, restul fiind lacrima.

Nu mai zic ca pestii fac "sala" in dreptul lor.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Vreau pompa de exterior pentru ca o montez pe un filtru DIY canistra...de inox.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Fara doar si poate ...EHEIM
Eu sunt fan de multi ani ....eheim
Prietenii stiu de ce

Ogar batrin dar.... cu miros fin
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

domnu calin vad ca te-a virusat claudiu.

ce pot sa iti spun, ca sa fiu on topic, eu am folosit un eheim 1002 care scotea 1000 l/ora la un filtru extern din teava de pvc. mergea foarte ok, silentios ca puteam sa dorm cu el in camera si consuma doar vreo 8 wati. deci recomand....

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

In final, asta e si decizia mea: Eheim 1250. Unica problema ar fi ca modelul acesta nu-l aduce Profipet in Ro, deci va trebui comandat afara. Si-l vreau asta ptr ca are sistem de prindere de capac prin fixare in suruburi, nu cu ventuze.
Cat despre virusare...initial a fost sump, ulterior canistra transparenta, inalta, cu medii autohtone (pietris cu granulatii diferite) pentru ca in final, inoxul sa ramana varianta finala. Daca tot o fost cutremur in Japonia..., macar sa preluam o idee, o teorie, a lui Amano, privind canistrele, si s-o aplicam la noi...vedem ce iese.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com