[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
reproducere Red Phantom Tetra (Megalamphodus sweglesi)  XML
Forum Index » Characidae
Author Message
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

A reusit careva sa reproduca specia asta ? daca da, vreau si eu niste sfaturi va rog
[Email] [Yahoo!]
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

ce fel de hrana vie imi recomandati sa le dau si de unde pot sa cumpar ?
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Se impaca foarte bine cu AQUATIC NATURE TROPICAL ENERGY FOOD S , S ul fiind de al small, TETRAMIN PALETE si HIKARI MICRO PALETS dintre mancarurile normale si tubi rosii ca mancare vie sau congelata . Atentie la mancarea congelata sa o decongelezi in apa calduta inainte si pe urma le dai ca mai cunosc eu pe cineva care le arunca cubulete asa congelate si au murit.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/10/2010 19:22:51


ACVARIUL MEU scape by @fanta
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca stii limba engleza, acest articol iti poate fi de folos - http://diszhal.info/english/characins/en_Megalamphodus_sweglesi.php
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

conform articolului nu o duc prea bine la mine in acvariu , bine acum depinde de articol daca este adevarat sau nu... eu am 7 red phantom in 54 de litrii si 10 creveti mi se pare cam putin aveam de gand sa mai iau 7 red phantom dar se pare ca nu este bine.
In legatura cu Tubifex am citit pe net diverse articole unde spune ca prin hranire cu Tubifex poti lua cele mai multe boli in acvariu cum sta treaba ca habar n`am pana la urma ce hrana vie cumpar ?
[Email] [Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Referitor la:
1. inmultirea pestilor din acvariul tau si materialul pus la indemina de @ Dolly eu zic IS TRUE,nenea totusi este un expert..probabil ai tai au depus dar crevetiilor sa nu uitam ca le face placere sa manince icre
2 cu tubifex e adevarat ca sunt purtatori de boli dar sunt metode de a trata,decanta ...........in fiecare zi schimbat apa de citeva ori si tinut la frigider..........mai este metoda antibiotice de a pune la tubi nu sunt de acord..........si pestii tai intra in contact,nu stiu cit e de sanatos.............poti da chironomida dar sursa sa fie sigura..........dar cele congelate te deranjeaza?

fostul user ozy
[WWW]
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

nu ma deranjeaza dar am citit pe net ca hrana vie le creste apetitul de "reproducere" mai am o nelamurire ,cand aprind lumina la acvariu sunt panicosi se ascund iar cand o sting e totul ok mai innoata si ei... e normal sau e perioada de acomodare ii am de o saptamana
- pana la urma ce hrana imi recomandati(fara sa am niciun risc de imbolnavire) , exclus fulgi ca dastia am

This message was edited 1 time. Last update was at 20/10/2010 22:00:20

[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Giany wrote:- pana la urma ce hrana imi recomandati(fara sa am niciun risc de imbolnavire)

Tu de hrana vie congelata nu ai auzit pina acum? Se gasesc ciclopi, daphnia, tubi, rime, etc care sunt produse tratate si nu prezinta nici un risc de imbolnavire, daca le dai cu masura, normal. Vezi cele de la Ocean Nutrition, de ex.

Cit despre articol, daca ai indoieli, poti cauta si singur altele ca nu e unicul. Ca pestii nu o duc bine in bazinul tau, inseamna ca nu le oferi conditii. Acvariul trebuie sa aiba min 80l si in el sa se gaseasca cel mult 6 pesti, sa fie foarte bine plantat si plantele de suprafata nu trebuie sub nici o forma sa lipseasca. Daca in alta parte gasesti ca scrie altceva, te rog sa ma anunti si pe mine.

Numai bine!
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Pfffffffffffffff
@ Dolly ce facem cu baiatul asta incapatinat?! .....................@Giany .o mare rugaminte .....pune o poza sa vedem ce ai acolo!.............sa stiim unde sa intervenim,ok?

fostul user ozy
[WWW]
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

singuru lucru care ma deranjeaza este ca pestii innoata pe loc, se mai agita si ei cand le dau de mancare in rest sunt prea linistiti, probabil asa sunt ei eu ma gandeam ca or sa stea uintr`un grup si or sa cerceteze tot acvariul...
dolly adica daca am un acvariu de 80 de litrii pot tine decat 6 red phantom si nimic altceva ? de ce le trebuie asa un volum mare de apa totusi sunt pesti de talie mica


acvariu 54 L , substrat jbl aquabasis deasupra pietris 2-3 mm este in 2 culori din cauza unei greseli de incepator ... fertilizare jbl ferropol ; bomba co2 iar in loc de difuzor co2 am filtru de tigare
[Thumb - PICT0198.JPG]

[Thumb - PICT0179.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 21/10/2010 16:33:47

[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sa stii ca eu nu am nimic impotriva sa tii citi vrei si sa-i asociezi cu ce pesti vrei tu. Eu ti-am dat doar o varianta in care acesti pesti atit de timizi s-ar simti bine. Atit si nimic mai mult.
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

mi se pare ciudat ca se comporta asa ,in happy pets de unde i`am luat erau 25-30 intr`un acvariu de maxim 40 de litrii si erau vioi,energici poate cu timpul se mai acomodeaza cine stie
[Email] [Yahoo!]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Cu cat sunt mai multi cu atat se simt mai bine. Eu iti recomand sa ii asociezi cu 5 Red Eye Tetra care sunt din aceiasi familie si inoata in zona mijloc - suprafata. In felul acesta nici nu risti supra aglomerarea unui anumit nivel . RED EYE TETRA costa cam cat au costat si ceilalti pesti. Nu pun pretul si magazinul ca sa nu imi stearga cineva postul.

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

dami un pm mai bine
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Characidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com