[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tetrazona  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
Ionutz8800
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 21:42:45
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salutare, am primit azi 2 Tetrazoane si i-am pus cu ceilalti pesti, guppy, platy si neoni. Acuma stiu ca nu e bine sa ii tin impreuna ca ii bat pe astialalti de obicei dar ai mei nu au nici o treaba cu ei, sunt vioi, se plimba intruuna. Am sanse sa fie si mai incolo tot asa pasnici ? Adica sa nu ii ciupeasca pe astialalti.
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Daca sti ca nu e bine sa fie tinuti impreuna, te asigur ca o sa ai toate sansele sa apara si pesti ciufuliti sau doamne fereste de mai rau.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Cu cat sunt mai multi, cu atat mai bine. Eu am 4 sumatrani care se impaca perfect cu platy, moly si SAE. Isi vad de grupul lor si atat.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Ionutz8800
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 21:42:45
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Acuma seara am vazut ca unul din ei sta mai retras, pana acum tot impreuna erau. Oare il bate astalalt ? Daca da ar fi mai bn daca mai iau 2 ?
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Poate sa stea retras din mai multe motive. Poate sa fie obosit de la joaca, poate sa fie bolnav, doamne-fereste. Daca poti, mai ia inca doi sa creasca grupul.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
Ionutz8800
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 21:42:45
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

La mancare a venit si acuma iar sunt impreuna amandoi. E si putin mai mic, poate il solicita astalalt prea mult.
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Eu am acvariu si la lucru si de ciuda ca nu mi-am putut luat cativa pentru cel de acasa, am adus aici mai multi(initial fiind doar unu mare si gras si batran de vreo 1 an jumate - 2). Acuma sunt 7 cu tot cu cel mare, care zici ca e pack leaderul lor. Toti aia mici il urmeaza si ofera un spectacol frumos atat pentru mine cat si pentru clienti care zic ca uite e mama cu puii.

Deci, ei se simt mai bine daca sunt in numar mai mare, cel putin eu asta vad chiar in momentul in care iti scriu acest post.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
Ionutz8800
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 21:42:45
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Tare asta o sa imi mai iau 2 sa vad cum se comporta si daca o sa faca "scandal" o sa ii dau
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ionutz8800 wrote:am primit azi 2 Tetrazoane si i-am pus cu ceilalti pesti, guppy, platy si neoni. Acuma stiu ca nu e bine sa ii tin impreuna ca ii bat pe astialalti de obicei dar ai mei nu au nici o treaba cu ei, sunt vioi, se plimba intruuna. Am sanse sa fie si mai incolo tot asa pasnici ? Adica sa nu ii ciupeasca pe astialalti.

Chiar mi-e greu sa cred ca pe tot net-ul asta cit e el de mare si de vast, hai si acceptind ideea ca nu cunosti nici o limba straina, nu ai gasit nici o informatie despre tetrazona. Ca si despre alti pesti despre care vad ca tot pui o sumedenie de intrebari.

NB - Nu am zis ca aici nu e un forum de discutii, unde fiecare isi impartaseste ideile si experientele cu ceilalati!!!! Dar acest forum mai dispune si de functia Search unde se poate cauta foarte usor. Daca nu gasiti acolo ce va intereseaza, atunci abordati subiectul respectiv. Spun asta pentru ca unele probleme s-au discutat de mii si mii de ori!!!!
flyer01
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/10/2010 13:56:48
Messages: 359
Location: Targoviste
IP:
Offline

@Ionutz8800 :
daca vrei tetrazona,la 66l poti tine maxim 10,dar singuri,nu prea e bine sa ii tii cu ce ai tu,guppy, platy si neoni..cati ai mai exact din fiecare?

acum,chiar daca sunt un membru nou aici,am ceva experienta pe forumuri de mai multe domenii.
nu fac pe avocatul,dar e prea banala chestia cu search.daca omu nu e dumerit sau chiar daca nu a dat search,are dreptul la informatie,si cum sa o primeasca daca nu intreaba.
si mai e o chestie,daca omul a dat search si vede ceva din un topic din 2006 sa zicem,si posteaza acolo nedumerirea lui,alte persoane ii sar in cap sub pretextul ca ``rascoleste`` un subiect care deja sa discutat.sa discutat dar nu si cu el,deci lasati omul sa is exprime dreptul la informatie..
Ionutz8800
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 21:42:45
Messages: 65
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Poi i-am primit, acuma ce era sa fac ? Sa ii zic ca nu mi trebuie ? Stiam despre comportamentul lor dar vroiam sa aflu si parerile altora, de ex si @cirotariu are si ii tine cu vivipari si el nu are probleme.
@flyer01 am 4 platy, 4 guppy si 6 neoni. Daca o sa imi faca probleme cand mai cresc, ca deocamdata nu au nici o treaba cu astialalti pesti, nici cu neonii chiar daca sunt mai mici, o sa ii dau sau o sa dau viviparii si sa imi mai iau cativa Tetrazona.
cirotariu
Senior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2010 13:04:15
Messages: 1132
Location: BUCURESTI, Chitila
IP:
Offline

Sustin ideea lui flyer. Baiatul asta e nou aici cum am fost toti, unii acum o luna, altii acum un an, altii acum 9 ani. Stiu ca pentru cei arhi-mega profesionisti, trecuti prin intrebarile astea de zeci, sute, poate mii de ori, e plictisitor sa vezi noi si noi oameni punand aceleasi intrebari. Nu are nici el habar cum si unde exact sa caute cu search, sau chiar daca o sa caute, poate da peste probleme ca ale lui, sau adiacente, sau de acum 5 ani, sau gresite, sau neupdatate. Daca netul asta tot e virtual si avem loc toti, de ce sa nu intrebe? Acu, normal, intrebarile sa nu devine incredibil de enervante si repetative. Asta da. Parerea mea, buna sau rea.

Citius, altius, fortius... acvarius
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com