[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Crestere nitrati  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

De 1 saptamana am o crestere inexplicabila de nitrati in apa din acvariul 140 litri, in conditiile in care am acelasi regim schimbare apa (50%/sapt), aceeasi pesti (2 discusi, 3 ramirezi, un pui ancistrus), iar mancarea am redus-o. Am reamenajat acvariul de 1 luna si jumatate si dupa schimbarea substratului am introdus conform prospetului si Sera nitrivec. Evident, nu am schimbat filtrul (atunci), avand Fluval 202 cu cilindri Biomax ca filtru biologic suplimentar. Primele semne au fost aparitia algelor filamentoase "black beard". Acum schimb apa zilnic 30%, dar momentan nici un progres, NO3 se mentine 10mg/l.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Probabil ca filtrul biologic nu si-a revenit complet in aceasta luna si jumatate de cand ai reamenajat. In substrat se adapostesc suficient de multe bacterii ca - la disparitia lor - sa se creeze un dezechilibru in acvariu. Cred ca ceea ce se intampla e firesc si, peste alta luna si jumatate, lucrurile vor reintra in normal.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Indiferent de starea filtrului biologic, nitratii oricum nu vor fi eliminati de cätre acesta, in afara cazului cä s-au format asa numite zone moarte din cauzä cä prin aceste zone nu mai circulä apa si prin urmare dispare oxigenul, ceea ce are ca urmare intrarea in actiune a bacteriilor anaerobe care transformä nitratul din nou in nitrit. O asemenea schimbare, mai ales dupä reducerea cantitätii de mäncare, trebuie neapärat sä aibä o cauzä neobisnuitä intr-un acvariu, prin urmare usor de descoperit, in afara cazului cä nu este vorba de nitrat ci de nitrit, care ar trebui totusi sä scadä si el in urma reducerii cantitätii de hranä. Bineänteles cä nici culturile de bacterii cumpärate nu vor reduce decät nitritii si nicidecum nitratul.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Fratilor din zona IOR Titan help! Mi-a venit ideea sa testez si apa de la robinet cu acelasi kit Sera si ce sa vezi, NO3 10mg si in apa de robinet. Ori avem o apa dezastru, ori kitul meu (care expira abia in 2008) a luat-o razna. Rugamintea ar fi pentru cei ce locuiesc in aceeasi zona cu mine (v mai sus ) si au un kit Sera ptr NO3 sa testeze apa ce teoretic ar trebui sa o bem, macar sa stim cum stam, pentru ca apa din acvariul meu incep sa cred ca e buna. Hai sa va mai spun ceva : la fosfati tot cu kit Sera, in acvariu am 0,25 iar la robinet 0,5!!, pe undeva de asteptat deoarece cele mai bune filtre de epurare a apei menajere sunt cele biologice, doar ca sunt lente. Astept vesti si va multumesc pentru sfaturile anterioare.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Un nivel sub 40mg NO3/1L de apä se tolereazä in reteaua de apä potabilä de cätre lege. Pui de discus se pot creste la nevoie in apä cu pänä la 50mg/1L. Discusi adulti se pot tine la nevoie in apä cu 100mg/1L. Incomparabil mai däunätori sunt nitritii (NO2) si amoniacul!
Nu-i cazul sä te ingrijoreze 10mg/1L NO3 in apa potabilä!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Multumesc Ioane, m-am mai linistit. Pe de alta parte este surprinzator ca in UE si Romania se accepta o limita de 50mg/l nitrati. Mi se pare foarte mult. Din 1962 in SUA limita superioara este stabilita la 10mg/l. Eu ma ingrijorasem pentru ca in urma cu cateva luni aveam sub 5mg sau nedecelabili, iar la un moment dat (pana sa schimb apa masiv) am avut chiar 15-20mg/l. Acum s-a egalizat se pare cu valoarea apei de la robinet, cum spuneam mai sus. Se pare ca ploile din vara asta au spalat mai repede nitratii din igrasaminte, inainte sa fie folositi de plante. In acvariu algele parca s-au mai potolit dupa masurile luate. Probabil era si azotul si fosfatul organic care nu e masurat de kit-urile noastre, iar dupa reducerea mancarii au mai scazut.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Pe de altä parte se discutä in prezent in comisia europeanä acceptarea in räuri si lacuri a unor cantitäti, a anumitor pesticide si ierbicide, de pänä la 90% mai mari decät cele admise la ora actualä in retelele de apä potabilä, in favoarea economiei agrare. Ca urmare a colectärii partiale a apei potabile din ape de suprafatä, in cazul acceptärii acestor granite, noi consumatorii, vom fi nevoiti sä suportäm consecintele, iar iubitii nostrii pestisori probabil cä nu se vor mai limita doar la a strämba din nas, ca pänä acum, dacä nu le pläcea gustul ciorbei in care inotau! Träiascä producätorii de cärbune activ!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com