[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce filtre sunt necesare la schibarea apei la picatura?  XML
Forum Index » Apa
Author Message
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

Am nevoie de un sfat. Vreau sa-mi realizez schimbul apei la picatura. Trebuiesc folosite filtre pe furtunul care aduce apa in acvariu?
ex filtru pt mizerii, filtru pt anihilarea clorului - ce fel de filtre folositi pt acestea sau este necesar folosite lor?
In comert exista filtre care elimina calcarul din apa, unele sunt pentru sitemele de incalzire iar altele sunt pt apa potabila. Eu am un gh forte mare la robinet in jur de 20 - ceva sugestii afara de osmoza inversa? Daca a incercat cineva astfel de filtre pe acvariu si poate spune ce efect are?

Va multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 04/10/2010 22:36:47


Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

In comert sunt doua tipuri de filtre car ar fi bune pentru asa ceva: filtru pentru eliminarea mecanica a impuritatilor si filtru cu carbon. Dimensiunile standard sunt de 5" si 9" (inaltimea corpului filtrului). de preferat cele de 9", chiar daca sunt mai scumpe (capacitate mai mare si consumabilele se schimba mai rar).
Filtrele pentru instalatia termica nu sunt bune la asa ceva. Filtrele pentru apa potabila in principiu sunt bune, dar trebuie sa vezi exact in ce consta materialul filtrant. Unele s-ar putea sa actioneze asupra apei intr-un mod care pentru oameni nu ar fi periculos, dar pentru pesti da. Nu am informatii exacte, dar cred ca filtre pentru reducerea duritatii apei se bazeaza pe schimb de ioni (inlocuirea ionilor de calciu cu ioni mai activi, de exemplu de sodiu - cecva in genul sarii care se adauga la masina de spalat vase pentru reducerea duritatii si care la o analiza mai atenta se dovedeste a fi banala sare de bucatarie). e de preferat sa folosesti alte solutii pentru reducerea duritatii (gen turba) ... sau mai bine sa nu folosesti deloc aditivi. Eu sunt pentru cat mai putine chimicale in acvariu. Dar daca ai absoluta nevoie de apa mai moale (pentru inmultirea discusilor de exmplu) e mai bine sa recurgi la o instalatie de osmoza .
La instalatia mea de schimb de apa la picatura am pus un filtru de 9" cu carbune...si atat. Deocamdata
Heavy_Fuels
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/09/2010 14:44:35
Messages: 41
Location: Bucuresti-Militari
IP:
Offline

Daca ai duritate mare la apa ai putea sa incerci un substrat care reduce duritatea apei...Numai retin exact cum se numeste substratul acum insa JBL are sigur un substrat care reduce duritatea apei insa probabil cu schimbul de apa la picatura nu va avea timp sa faca lucrul asta ( substratul )...Hai ca l-am gasit Uite aici substratul de la JBL de care vorbeam

http://www.reef.ro/web/reef/detalii_produs/_pd_/produse_echipamente_acvaristica/Substrat/JBL_Manado_5_l

Probabil ca mai sunt si altele de genul asta dar eu pe asta il stiam Sper sa te ajute.... In locul tau daca as avea apa asa dura la robinet as renunta la ideea de a face schimb la picatura... Asa cum spunea si ender67 si turba reduce duritatea apei insa daca nu ma insel deregleaza si PH-ul pe termen mai lung...Mai sunt de asemenea si anumite specii de plante acvatice care reduc duritatea apei insa nu stiu care anume sa-ti zic asa ca ma abtin...insa stiu ca exista cu siguranta... Cu ani in urma cand am crescut discusi am cautat si eu diverse solutii sa reduc duritatea apei dar asta a fost acum 15-18 ani asa ca-ti zic din amintiri ... Oricum sper ca ti-am dat cateva piste pe care poti sa mai sapi si sa te interesezi ce si cum... Succes!

P.S.
Sunt pesti care prefera o duritate mare a apei . Depinde ce vrei sa cresti!

Daca nu tipa nimeni la tine inseamna ca mesajul tau n-a avut impact. (una din legile lui Murphy)
abcdesign
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/08/2010 16:03:43
Messages: 97
Location: Bailesti(dolj)
IP:
Offline

Chiar manado am stiu ce zic ei dar cred ca lucrul acesta se intampla peste ceva vreme pt ca el initial este inert. O sa caut despre plante sa vad ce gasesc. Cred ca am sa incerc filtrarea cu turbo, iar de africanii nu ma apuc. Merci de sfat

This message was edited 1 time. Last update was at 05/10/2010 00:32:06


Inceputurile curajoase, hranite cu pasiune aduc rezultatele visate!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/12776.page
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com