[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mancare diversificata = pesti fericiti :D  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
buryck
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/08/2010 15:38:25
Messages: 75
Location: Buftea
IP:
Offline

"Nu ca vreau sa zic, dar vreau sa spun", pestii mei sunt foarte fericiti! Ma refer la guppy! Au in meniu mai multe tipuri de mancare decat zile intr-o saptamana! Pentru ei e ca si cum ar manca ceva nou in fiecare zi! Ce mananca?

- Daphnia uscata (imi cer scuze daca nu e daphnia, dar seamana) (am renuntat la ea...mi s-a parut ca pt pesti e ca painea pt oameni... nu poti traii bine doar cu paine si apa..)
- fulgi
- granule rosii (stiti voi...)
- tubifex vii (rar pentru ca sunt periculosi....si miros)
- spanac, salata
- galbenus de ou (de prepelita...e mai mic)
- larve de tantari
- musculite de fructe (fara aripi)
- râme mici (pui) (cam ciudat, dar pestii sunt innebuniti dupa ele)
ar mai fi cate ceva...

Nu ca n-as avea ce face, sau ca am prea mult timp liber, dar imi place sa-i vad fericiti, vioi, plini de culoare! Nu e bine sa exagerezi, dar nu par sa aiba probleme din cauza mancarii! Oricum, mancare le dau o singura data pe zi, mai rar de doua ori!

Daca mai e cineva care are un asemenea meniu, as fi tare curios cu ce altceva isi mai hraneste pestii!

cristi386
Member
[Avatar]

Joined: 21/04/2010 15:20:07
Messages: 161
Location: Dambovita
IP:
Offline

Bravo. Eu nu folosesc tot ce tu ai scris mai sus adica mancarea pe care o dau eu la gupy mei este :fulgi,granulatie rosie,purici de baltasi galbenus de ou.Si ai mei sant foarte fericiti,vioi si bogat colorati. pe viitor poate voi incerca sa cuprind o gama mai larga de macare.
[Yahoo!]
kreatoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2010 07:42:32
Messages: 46
Location: Bistrita
IP:
Offline

- spanac, salata
....cum le dai spanacul si salata ? si larvele de tantari ? le cresti tu sau le culegi dintr-o balta ..?
buryck
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/08/2010 15:38:25
Messages: 75
Location: Buftea
IP:
Offline

Spanacul si salata nu poate fi mancata de guppy... e dificil pt ei sa rupa bucatele de pe frunza, asa ca ori o oparesti pana se inmoaie, ori o mototolesti in mana, asa pot musca din ea! Iar larvele de tantari, cat timp este cald, vara si putin primavara, oriunde gasesc apa statuta, tantarii isi depun oua-le! Eu stau la curte si pentru mine e usor sa hranesc pestii cu larve de tantari! Dar poti incerca, intr-o galeata pui niste frunze de pom (asta pt ca tantarii isi depun oua-le in apa cu materie organica in descompunere) si o lasi undeva afara, ferita de soare direct, si o sa ai larve mai mult ca sigur! Tantarii cresc foarte repede, asa ca daca le dai multe larve si pestii nu le mananca...........o sa-ti para rau ca sa zic asa! Acum e cam tarziu si cam frig... poti sa incerci la primavara cand vezi ca apar tantarii!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@buryck - daca treci pe la rubrica Despre noi si iti faci o scurta prezentare ca sa stim cu cine avem onoarea si iti mai treci si locatia in My Profile, iti mai "vind" si eu niscai ponturi de papa bun pentru pesti.
kreatoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2010 07:42:32
Messages: 46
Location: Bistrita
IP:
Offline

Dar oare spanac macinat inghetat nu ar merge? in cantitati foarte mici bineinteles...., eu le mai dau si grindal 1 pe zi , + larve de chironomide si artemia inghetata de 3 ori pe saptamana

This message was edited 1 time. Last update was at 26/09/2010 17:23:30

buryck
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/08/2010 15:38:25
Messages: 75
Location: Buftea
IP:
Offline

@Dolly promit
@kreatoru merge spanac macinat si inghetat (sau invers)! Eu prefer sa le dau proaspat deoarece nu-si pierde din calitati! (frunzele de spanac sau alte alimente vegetale ar fi bine sa fie administrate in cantitati reduse...parerea mea, oricum pestii nu se omoara dupa ele)
Am uitat larvele de chironomide...sau de libelule cum li se mai spune, foarte bune!
kreatoru
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2010 07:42:32
Messages: 46
Location: Bistrita
IP:
Offline

o sa dau o incercare ....la prima ocazie !
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cei care dau rime pestilor sa aiba grija pentru ca daca le dati direct din gradina sunt pline de toxine si le fac rau! Ramele trebuie tinute cateva zile intr-un borcan sau o cutie pana elimina prin excremente substantele toxice ingerate odata cu hrana din pamant.
LeicaBogdan
Member
[Avatar]

Joined: 06/09/2010 09:43:55
Messages: 164
Location: Constanta
IP:
Offline

din cate stiam ramele sunt foarte bogate in proteine si nu trebuiesc date foarte des...pentru ca ataca ficatul prea multa proteina.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/09/2010 09:20:50


microgeophagus ramirez maniac
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

LeicaBogdan wrote:din cate stiam ramele sunt foarte bogate in proteine si nu trebuiesc date foarte des...pentru ca ataca ficatul prea multa proteina.

Cu nici un fel de hrana nu trebuie exagerat. De asta se si recomanda varietatea. Dar eu nu prea am incredere in rime, tubi si alte lighioane netratate, mai ales ca mie m-au murit ceva pesti din cauza lor. Nici tubifexul nu se da asa cum il cumperi. Din fericire exista si cutii cu mincare care contin daphnia, ciclopi, artemia, etc, tratate, ambalate si portionate cit sa le dai pestilor la o singura masa.
buryck
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/08/2010 15:38:25
Messages: 75
Location: Buftea
IP:
Offline

Da, ramele sunt bogate in proteine, ca si galbenusul de ou.... cam toata mancarea "vie" pentru pesti e bogata in proteine!
Ramele sunt periculoase in aceeasi masura in care sunt si alte alimente daca nu sunt tratate sau administrate corespunzator! Eu le dau numai pui de rama, deoarece sunt mici si mai usor de curatat! Este adevarat ca trebuiesc tinuti in apa 2-3 zile inainte de a fi serviti pestilor! Daca ramele sunt cam mari pentru o singura inghititura, acestea se pot taia (ele traiesc si dupa...dar tre' sa ai ceva nervi sa tai o rama...) Si inca ceva... ramele colectate din locuri unde exista sere sau livezi nu trebuiesc administrate pestilor... cel mai probabil au fost expuse unor pesticide/insecticide, iar acestea pot fi fatale pestilor!
ert200a
Unripe member
[Avatar]

Joined: 18/06/2016 15:37:04
Messages: 1
Location: Bucarest
IP:
Offline

frumos,forum.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Tubifexul este periculor. Orice e luat din balti sau din surse necunoscute e periculos. Ramele totusi sunt bune

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com