[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou betta  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

La ora actuala am un pestisor betta mascul pe care il gazduiesc intr-un acvariu de plastic de 10 litri, acvariu care mi se pare pe zi ce trece din ce in ce mai inestetic. Asa ca m-am decis sa ii fac o "casuta" mai frumoasa pt betta-ul meu.

Pentru aceasta pana la ora actual am achizitionat urmatoarele:
- un acvariu facut la comanda de dimensiuni 25 x 25 x 28
- 3 litri substrat JBL Manado
- cateva pietre (o sa urmeze o intrebare despre ele)
- filtrul, incalzitorul si cateva plante o sa le iau din acvariul vechi

As avea cateva intrebari inainte sa ma apuc de treaba, care sper sa nu para prea "prostute"
1. substratul de tip JBL Manado ar trebui sa fie spalat inainte sa il pun in acvariu sau il pot considera ca fiind "curat"?

2. am de gand sa plantez numai cateva plante din categoria "easy", si nu am de gand sa pun CO2 pe acest acvariu, Credeti ca niste bile fertile de la JBL ar ajuta sau as risca numai sa imi umplu acvariul cu alge negre?

3. am atasat o poza cu pietrele care spuneam ca le-am achizitionat. Mi-au placut cum aratau asa ca le-am luat desi nu eram 100% sigur ca nu sunt calcaroase. Vanzatorul m-a asigurat ca nu ar fi, le-am testat cu otet si testul a iesit "negativ", dar parca totusi nu sunt chiar convins ca e asa. Dupa felul in care arata credeti ca aceste pietre sunt calcaroase sau nu
[Thumb - pietre.JPG]

merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

Chiar ai cumparat astfel de pietre? Genul asta nu se gaseste pe toate drumurile?

In legatura cu manado, unii acuza ca ar ridica GH, poti sa dai un search sa vezi, eu l-as spala.
Algele negre nu sunt singura categorie de alge de care te poti umple daca nu pastrezi un echilibru intre lumina, fertilizare si co2 sau lipsa lui.
Bilele ajuta, dar nu fac o diferenta prea mare, mai intai de toate ce plante vrei?

Dennerle addiction..
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

Despre pietre, poate ca se gasesc pe toate drumurile, eu unu nu am timp sa umblu pe toate drumurile sa le gasesc, le-am vazut in magazin, mi-au placut si le-am luat.

Plante dupa cum spuneam as vrea sa raman la ceva "easy" de genul egeria densa, sagitaria subulata, bacopa monnieri, etc. Nu vreau sa ma ocup de plante pretentioase, dar nici nu vreau sa am in acvariu numai nisip si piatra....
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

Eu am pus JBL Manado intr-un acvariu de 50l. Peste el vine ceva pietris destul de fin dar in strat gros. O "problema" la Manado e ca, contine fier iar particulele, in cazul in care cureti acvariu cu un magnet pot sa ajunga sa iti zgarie geamul. You don't want that...

Ca sa-ti raspund la intrebare, eu l-am spalat. Adica l-am clatit bine de 2-3 ori pana nu se mai ridica nimic la suprafata si apa era limpede.

CO2 - De ce nu vrei ? O bomba simpla si nu ai probleme. Daca o faci cu cap, NU exista nici un risc sa faci drojdie pe pereti. Eu sunt la prima bomba, facuta dupa instructiunile de aici si pot sa-ti spun ca am un flux constant de CO2 si sunt foarte multumit de cum arata plantele. Dupa 2 saptamani de utilizare a CO2 se vede diferenta.

Dupa mine, pietrele sunt de râu. Deci nici vorba sa fie calcaroase. Si daca ai timp, mergi undeva, pe malul unei ape. Vei gasi pietre si mai frumoase si gratis.

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

1. Da, categoric. Spala-l. Nu ar strica si niste florapol pus sub el (strat infim)
2. Poti renunta la bile daca pui florapol. Eu unul personal nu am o parere extraordianara despre acele bile.
3. La testul cu otet, nu te astepta sa faca galagie , dupa ce pui otetul, duci piatra langa ureche (sau urecea langa piatra, cum iti e mai la indemana ) si asculti cu atentie.

.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca vrei plante din categoria easy - si te-ai gindit foarte bine - iar acvariul va fi ciclat, nu dai in alge. Si nici de bile nu ai nevoie sau alti fertilizanti. Baga Ceratopteris ca planta de suprafata. Sau Pistia.
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

Din cate vad cam toata lumea e de acord ca substratul ar trebui spalat, as ca o sa il spal. Multumesc tututror pt raspunsuri

djphazer wrote:3. La testul cu otet, nu te astepta sa faca galagie , dupa ce pui otetul, duci piatra langa ureche (sau urecea langa piatra, cum iti e mai la indemana ) si asculti cu atentie.

Nici nu ma asteptam sa inceapa sa urle, am pus otetul si apoi vreo 5 minute am tot asteptat poate poate imi sopteste ceva Dar stiu ca exista otet de mai multe feluri, eu am incercat cu otet din mere, si nu sunt sigur daca la orice tip de otet "functioneaza" testul .... si am zis ca mai bine sa intreb decat sa fac vreo prostie


Dolly wrote:Daca vrei plante din categoria easy - si te-ai gindit foarte bine - iar acvariul va fi ciclat, nu dai in alge. Si nici de bile nu ai nevoie sau alti fertilizanti. Baga Ceratopteris ca planta de suprafata. Sau Pistia.

Acvariul vechi e in functiune de cel putin 6 luni (nu mai stiu exact de cat timp) si nu are probleme in afara algelor care sa fac pe geam si care din cate am inteles nu sunt o mare problema (dar sunt foarte greu de curatat acvariul fiind de plastic si cu o suprafata neregulata ) si am de gand sa mut 90% din apa din acvariul vechi la care sa adaug apa invechita. Bineinteles si filtrul va fi mutat din acvariul vechi in cel nou. Sper sa nu "reusesc" sa deciclez filtrul cu operatia asta
Imi place cum arata Ceratopteris, o sa caut sa gasesc asa ceva, multumesc pt idee

Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

axl07 wrote: si am de gand sa mut 90% din apa din acvariul vechi la care sa adaug apa invechita.
E foarte bine.


axl07 wrote:Bineinteles si filtrul va fi mutat din acvariul vechi in cel nou. Sper sa nu "reusesc" sa deciclez filtrul cu operatia asta

Daca faci operatiunea rapid si il bagi repede in functiune, bacteriile nu vor muri. Pina iti aranjezi substratul si ce mai ai de pus in acvariu, e bine ca filtrul sa stea in apa din celalalt acvariu si daca e posibil, sa functioneze. Asa, bacteriile nu vor suferi in nici un fel.

L.E. Testul e bine sa il faci cu otet alimentar, din acela care se pune la muraturi. Otetul de mere e mai slab.


This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2010 10:26:59

sece4u20
Member
[Avatar]

Joined: 27/02/2010 23:36:04
Messages: 201
Location: intorsura-buzaului: brasov
IP:
Offline

acele pietre nu sunt calcaroase. calcarul in general are o culoare alb-galbuie si densitatea este mai mica fata de rocile care sunt in poza. acele pietre fac parte in rocile marne si gresii formate in timp indelungat din cimentarea particulelor de nisip.

le poti baga linistit in apa.

mesaj pentru europa si nu numai
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

Am citit si ceea ce scria in engleza pe punga de Manado si am observat ca scria si ca substratul ar trebui spalat , in traducerea in limba romana nu scria nimic de asa ceva probail ca il considerau a fi un lucru neimportant

Dupa vreo doua ore jumate de spalat, mutat, plantat, asezat, etc mi-a iesit ceva de pozelor atasate mai jos. Eu unul zic ca nu arata prea rau, si ce ma bucura cel mai tare e faptul ca betta-ului meu pare sa ii placa noua locuinta (imi dau seama dupa culoare, cu cat este mai inchisa cu atat pare sa fie mai fericit, daca culoarea devine mai deschisa ceva nu ii convine)
In urmatoarele saptamani o sa ma straduiesc sa imbunatatesc procentul de "verde" din acvariu, si atunci sper ca o sa arate mai bine
[Thumb - betta2.JPG]

[Thumb - betta1.JPG]

[Thumb - betta3.JPG]

djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Pune-i niste plante de suprafata. O sa ii placa cu siguranta

.
[Email] [Yahoo!]
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

Foarte frumos acvariul. In curand o sa-ti creasca si plantele si o sa fie si mai frumos.

O singura remarca... boxa aia e cam aproape de acvariu.

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

djphazer wrote:Pune-i niste plante de suprafata. O sa ii placa cu siguranta


O sa caut niste Ceratopteris ca si plante de suprafata, ieri nu am mai avut timp sa dau si dau o tura pentru asta.

Probi_ wrote:O singura remarca... boxa aia e cam aproape de acvariu.

Era singurul loc disponibil pe care il aveam ...iar boxa respectiva e folosita foarte rar, pentru ca obisnuiesc sa ascult radio de pe net asa ca nu mai folosesc "instalatia" legata la boxa
Probi_
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/09/2010 00:36:50
Messages: 69
Location: Targu-Mures, RO
IP:
Offline

axl07 wrote:
djphazer wrote:Pune-i niste plante de suprafata. O sa ii placa cu siguranta


O sa caut niste Ceratopteris ca si plante de suprafata, ieri nu am mai avut timp sa dau si dau o tura pentru asta.

Probi_ wrote:O singura remarca... boxa aia e cam aproape de acvariu.

Era singurul loc disponibil pe care il aveam ...iar boxa respectiva e folosita foarte rar, pentru ca obisnuiesc sa ascult radio de pe net asa ca nu mai folosesc "instalatia" legata la boxa



Atunci all is well

Pesti sanatosi si vioi iti doresc !

Est modus in rebus... Sol omnibus lucet.
[Yahoo!]
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

si mi-a aparut o problema, in vechiul acvariu aveam si niste pomacea pe care m-am suparat si i-am dat pt ca aveau prostul obicei sa imi distruga plantele, in plus aveam si substrat alb pe care nu se observau resturile de mancare, acum cu manado am observat ca incep sa se cam adune.
Nu ii dau sa manance mult, primeste de mancare de doua ori pe zi cat poate manca in 2-3 zile, probelma e ca e cam "domn" si dand se apuca de mancat daca ii cade ceva inspre fundul acvariului nu se oboseste sa incerce sa prinda mancarea in cadere (asa cum imi fac neonii din celalt acvariu) ci se duce inspre suprafata sa ia altceva de la "bufet"
Intrebarea mea ar fi: ce credeti as putea sa ii adaug un alt animalut in acvariu care sa se ocupe de curatenie(exclus pomacea)....si daca da ce fel de gospodar imi recomandati?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

axl07 wrote:Intrebarea mea ar fi: ce credeti as putea sa ii adaug un alt animalut in acvariu care sa se ocupe de curatenie(exclus pomacea)....si daca da ce fel de gospodar imi recomandati?

In 10l ce crezi ca animalut mai incape? Ii faci tu curatenie cu minutele tale.
merlin21
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 00:12:29
Messages: 196
Location: Targoviste-Bucuresti
IP:
Offline

ce ii dai de mancare?
eu am tinut betta ani de zile si niciodata nu am avut probleme cu mizeria in urma lor..
incearca sa il obisnuiesti cu hikari

pt curatenie ai putea sa folosesti physa, ramshorn, MTS, dar repet da-i mai putina mancare si nu o sa mai ai probleme.

This message was edited 1 time. Last update was at 28/09/2010 22:50:54


Dennerle addiction..
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

merlin21 wrote:ce ii dai de mancare?
eu am tinut betta ani de zile si niciodata nu am avut probleme cu mizeria in urma lor..
incearca sa il obisnuiesti cu hikari

pt curatenie ai putea sa folosesti physa, ramshorn, MTS, dar repet da-i mai putina mancare si nu o sa mai ai probleme.


il hranesc cu fulgi de la Tetra: Tetra Menu si Tetra Betta, si din cand in cand ii mai dau si JBL Grano mix
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mancarea aia nu este cum trebuie. Incearca ceva de la Hikari sau Atison's Betta PRO. Dar sa fie floating, adica sa pluteasca.
Eu ii dau Atison's Betta PRO si sunt niste granule care plutesc si nu se duc la fund. Ii dau putin si am grija sa le manance pe toate. Intrucat il hranesc strict, NU EXISTA sa nu le manance pe toate!
De obicei ii dau 2 granule dimineata si 2 granule seara, sau doar o data pe zi 3 granule. Deci remarci cat de putin ii dau. Si asta din m multe motive, dar in principal ca sa fie in forma si sa nu incurajez obezitatea. Mancare multa inseamna mizerie multa, falsa impresie ca pestele e fericit, dar in realitate ii scurtezi durata de viata si nu faci altceva decat sa-l tii umflat ca pe un balon.
Eu iti recomand Atison's Betta PRO din proprie experienta, dar sunt convins ca si Hikari este o varianta f buna.

PS O data la 1-2 saptamani ii dau o singura data in ziua respectiva si 4-5 bucatele mici (cam cat ochiul lui - 2-3mm) de mancare congelata, resturi pe care le iau dintr-un cub de frozen food pentru alti pesti carnivori care ii mai am p-acasa Dar nu viermi rosii. Aia se digera mai greu si nu risc. Deci ii variez dieta, dar f rar. Mancarea de baza si zilnica sunt granulele astea.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
axl07
Member
[Avatar]

Joined: 28/12/2009 18:58:18
Messages: 102
Location: Brasov
IP:
Offline

bobesque wrote:Incearca ceva de la Hikari sau Atison's Betta PRO. Dar sa fie floating, adica sa pluteasca.


Multumesc pentru sugestie, o sa caut sa vad daca gasesc asa ceva prin Brasov, azi am fost deja in doua pet shop-uri si bineinteles ca nu aveau ....o sa continui sa caut, poate, poate gasesc pe undeva
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com