[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
probleme cu mult prea obisnuitele alge..:|  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

deci dupa cum spune si titlul..
probleme cu alge
unele sunt brune...si se lipesc pe plante (despre ele am citit...si da am folosit search)
insa altele sunt problema... un fel de alge banuiesc.. care s-au lipit pe geamurile acvariului...si sunt sub forma de pete mici verzi...care chiar si dupa ce am dat cu burele...nu s-au luat.. (maine pun poze ok..ca sa se vada despre ce e vorba)...ce as putea face?....chiar am nevoie de ajutor..deci va rog..cat mai repede...
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

luci92050 wrote:...sunt sub forma de pete mici verzi...care chiar si dupa ce am dat cu burele...nu s-au luat.. (maine pun poze ok..ca sa se vada despre ce e vorba)...ce as putea face?....chiar am nevoie de ajutor..deci va rog..cat mai repede...


Citat din rubrica Alge - Album de alge

"Algele sub forma de puncte:

Cresc in pete subtiri, tari, circulare de culoare verde deschis, de obicei pe sticla acvariului dar si pe plante care stau in conditii de lumina foarte puternica. Este considerata normala pentru acvariile plantate. Trebuie sa fie indepartata mecanic. In acvarii acrilice se folosesc carpe moi sau lavete si multa munca din umar . In acvariile din sticla raclarea este foarte eficienta."

This message was edited 1 time. Last update was at 22/09/2010 19:48:57

Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

multumesc mult...sper sa nu mai apara...asta am si facut..le-am "ras"...sper sa nu mai apara....
multumesc mult...
o seara buna!
[Yahoo!]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

gsa apare de obicei la valori mari a po4, si din ce zic unii se pare ca e cea mai buna alga. daca ai gsa nu poti avea nimic altceva.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

@bobiciupe te asigur eu ca poti avea GSA, BBA si thread algae simultan

.
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Sau GSA cu chlado

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

deci cei de facut pana la urma?
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Sa stii ca GSA avem cam cu totii prin acvarii. Datorita faptului ca nu afecteaza plantele, nu ne batem capul prea tare cu ea. O curatam cu magnetul sau buretele si gata. Eu fac asta saptamanal, ca sa nu se depuna foarte multa. Apare in special in zonele intens luminate, deci cam pe mijlocul geamului.
Daca ai un teste de PO4, poti incerca sa te joci cu aditia de elemente. Dar e periculor. Poti da in altele. Alge

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

imi pare rau pentru voi.

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Domnule bobiciupe, e foarte dureros pentru mine, dar din pacate, de aceasta data, te contrazic. Nu-mi face placere deloc sa te anunt ca GSA apare la PO4 mic. Hahaha. Stiu ca e un forum serios, dar nu m-am putut abtine
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Mai oameni buni. Da, este adevarat ca pot exista cutume sau conditii care in majoritatea cazurilor duc la aparitia acestei alge. C
Ce am observat personal. LA PO4 incomensurabil (adica nu putem sa-l citesc pe test) aveam GSA. La PO4 de abea coloram solutia, aveam GSA. Ii place la caldura, asta vara stergeam geamurile la 3-4 zile. Ii place de asemena lumina mai alba.
Asa ca, in general, GSA se descurca bine in orice conditii.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Am avut GSA acum vreo 3 ani prin alte bazine. Acum vad ca nu am deloc. Ce-i drept setupul nu are decat vreo 2 luni, dar testele arata un bazin stabil si matur, si anume :
NO2 0mg/l
NO3 10mg/l
PO4 0mg/l

Fertilizez zilnic cu ferropol 24 si PPS-PRO, si cu easycarbo la 2 zile (130% din doza recomandata). Odata la 2 saptamani adaug si ferropol (150% din doza recomandata saptamanal). Nu bagati de seama perioadele si procentele dubioase, eu sunt intr-un continuu experiment .

In schimb deabia acum am reusit sa scap de Oedogonium, chiar daca nu in totalitate. Cand a aparut, pur si simplu a explodat. Imi "imblanea" geamurile la 2-3 zile. Acum mai dau cu blanki saptamanal, dar asa superficial, si doar in unele zone. Poate cea mai dificila alga cu care se poate "lauda" un acvarist.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2010 00:01:27


.
[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Daca ai tine PO4 intre 1 si 1.5 ti-ar fi mult mai usor
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Momentan nu am la indemana decat PPS-Pro. Oricum, bazinul meu e si sub-populat, asa ca e de inteles. Ma mir cum de NO3 se mentine la 10mg/l... O sa mai populez putin acvariul, imediat ce o sa ma hotarasc cu ce Momentan in 182L net se lafaie 9 rhodostomus si 4 axelrodi.

.
[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu cred ca e gresit sa se foloseasca pestii pe post de producatori de fertilizanti. Dar parerea mea. Am auzit aceasta teorie si la alti acvaristi
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Da, dar in privinta NO3, pestii sunt cea mai buna solutie.

.
[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pe langa marirea nitratilor, pestii produc si o incarcatura biologica mare. Mai fac si mizerie, care trebuie aspirata. Apoi cautam leac pentru biofilm si alte probleme. Acelasi lucru il face si aditia de KNO3. Singura diferenta este ca putem doza cand vrem. Sigur si pestii ii putem hrani in functie de necesitatile plantelor, dar nu ar fi deloc in interesul lor. Mai mult KNO3 este mult mai ieftin si mai eficient decat mancare de pesti
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

bun...deci d GSA am inteles....insa ce pot face cu algele brune, cele care imi afecteaza plantele...?
am taiat din frunzele afectate....insa.. tot au aparut....si nu stiu ce sa fac...
astept un raspuns
ape limpezi..
[Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Pur si simplu le ignori, vor disparea dupa o vreme
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cind mai ai probleme cu algele, consulta mai intii Album alge.

Daca vezi ca nu te descurci sau problema reapare poti sa intrebi fara grija. Mai sunt si unele din ele mai afurisite care necesita masuri radicale, ceea ce nu-ti doresc. Dar marea majoritate pot fi indepartate fara prea mare bataie de cap. Cu totii ne-am confruntat cu ele. Parca zicea cineva pe aici ca nu exista bazin fara ele? Bine a zis!

Totul e sa nu bagi chimicale impotriva lor. E mai bine sa incerci sa le indepartezi prin alte metode. Chimicalele fac mai mult rau. Unele nu au nici un efect impotriva algelor, dar plantele ti le fac praf cu siguranta.

Succes si nu te descuraja!
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com