[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
aaaaaaaaa...........de toata frumusetea!!!!!!!!  XML
Forum Index » Alge
Author Message
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

fratilor, help me pls.
am niste alge de toata frumusetea in acvariu si nu pot scapa de ele in nici un caz (nu ca nu as vrea, sa nu ma intelegeti gresit! :-P )
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?pid=2314&fullsize=1 si urmatoarele
niste detalii:
-dupa cum vedeti in album este postat acvariul in balcon, dar toata ziua sunt trase jaluzelele
-am 2 neoane: 850philips si un aquarelle
-am bagat io 3 ancstrusi si degeaba+3 melci
am turnat un flacon de Sera Algovec 50 ml si iata-ne tot aci
ce pot face......ca sa scap de ele , nu ca sa le cresc, evident! :sic:

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
stefanvoicu
Junior member

Joined: 14/01/2005 02:59:27
Messages: 70
Location: bucuresti, dristor
IP:
Offline

incearca sa bagi citiva melci negri(nu stiu cum ii cheama) 3-4 bucati si vei scapa de alge dar vei incepe sa aduni si sa arunci melci :-P (asta daca nu ai cui sa ii dai ca hrana ex. cilide)

Îti petreci cea mai mare parte a vietii facând ce nu trebuie, iar o buna parte a ei, nefacând nimic, toata viata te-ai preocupat de cu totul altceva decât ceea ce ar fi trebuit. (Seneca)
[Email] [Yahoo!]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mosule beton....
da cum le-ai last sa avanseze in halul asta? :o
si io am aceeasi alga infecta si de 3 luni siii nu scap de ea. Mai nou mai mor si melci si habar nu am de ce (cand se fac mari crapa).
incearca aici http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=866 cam asa am facut eu si nu am reusit decat se le stopez.
f curand cred ca aplic ultima metoda...rad toate plantele la care are prindere alga si raman cu un acvariu chel.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

furnici wrote:-am bagat io 3 ancstrusi si degeaba+3 melci
Alti pesti mai ai acolo?
Jaluzelele opresc lumina bine de tot sau mai lasa sa treaca ceva raze de soare?

Plantele care se vad in poza par a fi unele cu o crestere rapida. Incearca sa le stimulezi cu niste CO2. Sper ca vor creste ele in ciuda algelor.

Sau incearca tratamentu' cu apa oxigenata (50 ml/100 litri) + intuneric complet in acvariu vreo 3 zile. Daca hotarasti sa folosesti apa oxigenata, schimba apa incepind cu citeva zile inainte de tratment, zilnic, un sfert din volumul acvariului. Se pare ca apa oxigenata face ravagii daca sint nitrati in acvariu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

Ei, alga aia am avut-o si eu in acvariu. Si am scapat de ea asa cum a spus MA. Tratament cu apa oxigenata, schimb de apa zilnic un sfert din volum (cu aspirarea minutioasa a substratului) si intuneric bezna cam 6 zile.
Si chiar a mers.
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dupa cate am citit apa oxigenata nu dauneaza pestilor nu?
vreu sa ma asigur inainte sa o fac si pe asta
[Yahoo!]
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

In doza indicata nu dauneaza pestilor, dar ai grija la concentatia produsului, de obicei gasesti 3%, concentratie pentru care e valabila doza de mai sus. Ai grija daca ai plante delicate ca Micranthemum m. , Rotala wallichi, sau Vesicularia d., pentru ca vor fi cam distruse de apa oxigenata.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Terra
Junior member

Joined: 02/07/2005 20:06:53
Messages: 18
Location: Oradea
IP:
Offline

Poate e o intrebare stubida dar nu afecteaza bezna de 5-6 zile pe pestani, deocamdata as incerca pe un acvariu mic in care am 2 cory si 2 neoni si o gramada de plante cu ceva alge verzi la temp camerei (22-23C in apa)
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

pe lângă cei 3 ancistruşi mai am 3 melci mici, am primit azi şi vreo 3 mari, si 4 scalari pui. atât la capitolul ăsta.
in rest plante la greu, aproape toate infestate. se poate ca ele să fi venit cu alga asta, ca am luat apoi dintr-o alta sursa si astea nu au (facut deocamdata).
jaluzelele izoleaza bine: nu trece decat lumina filtrată, fără raze. am pus acum un cerceaf pe acvariu si l-am lasat azi fara lumina, am stins si pompa sa nu mai fie curenti si nu am dat nici aer: seara toti pesti (4 scalarii) erau pe fund, la suprafata era o pojghita alba care a trecut fff greu dupa ce am dat drumul la aerare. si-au revenit si scalarii pana la urma cu aerul. maine ii las doar pe intuneric; o sa las aerul si pompa sa mearga. si in final cred ca o sa le scot si o sa le razui (de tot ).
credeti ca pot evita totusi etapa asta, ca sunt unele care s-au prins bine de tot? :o

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

furnici wrote:...am stins si pompa sa nu mai fie curenti si nu am dat nici aer: seara toti pesti (4 scalarii) erau pe fund...

Te-ai cam jucat cu focul! Sa nu mai faci asa ceva!
Or fi algele incurajate de curenti, dar pestii pot fi "descurajati" de-a binelea de lipsa aerului.

furnici wrote:...credeti ca pot evita totusi etapa asta, ca sunt unele care s-au prins bine de tot? :o

Nu trebuie neaparat sa incepi sa razui. Stingi doar lumina si lasi melcii sa-si faca datoria.
Ca sa nu distrugi si plantele, e recomandat sa alternezi perioadele de lumina de peste zi: in primele trei zile lasi lumina aprinsa 3 ore dimineata si 3 seara, in urmatoarele 3 zile lasi lumina aprinsa 6 ore la pranz, iar in ultimele 3 zile aprinzi lumina cate 2 ore, de 3 ori pe zi. Daca algele rezista, reiei ciclul de mai sus.
Daca lucrezi in paralel si cu apa oxigenata, sansele de succes cresc.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Terra wrote:Poate e o intrebare stubida dar nu afecteaza bezna de 5-6 zile pe pestani
Nu-i deranjeaza deloc.

Poze: smilie ... Poze cu plante
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

tks dalles şi marele alb; ca de obicei: la înaltime!
o sa incerc cu programul asta de lumina - cu apa oxigenta nu ma risc inca pentru ca nu îi inteleg mecanismul si nici nu vreau sa ma apu c din nou de acvaristica ca nu se face

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

sa stii ca nu-i chiar asa de speriat cu apa oxigenata. eu am avut probleme,c-i drept cu altfel de alga,dar sa stii ca n-a mers de nici un fel cu lumina stinsa si schimburi dese de apa.La schimburle dese de apa,dispare numai cat timp faci schimburile dese...dupa ce-l lasi o saptamina revine(cel putin asa am patit-o eu).Dupa ce am folosit tratamentul cu apa oxigenata am scapat de alge,dar.. nu-i de ajuns sa torni apa oxigenata in acvariu.tre sa injectezi in vre-un fel si in substrat apa oxigenata sau mai degraba sa intorci un pic substratul cu fundul in sus dupa ce ai turnat apa oxigenata si mai tre sa mai cureti si algele cu mina si sa rupi din frunzele cele mai infestate.
La mine a mers, dar am ramas si cu acvariul aproape chel de plante(de vina o fi si intarzierea tratamentului dar..),dar dupa vreo 3-4 sapt, plantele au crescut la loc...asa ca s-a meritat.

Parerea mea!!!

Mult succes!!
[Yahoo!] [MSN]
Discus_men
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/09/2005 20:29:18
Messages: 15
Location: bucuresti
IP:
Offline

furnici cred ca o sa ai nevoie de doua lucruri pt a scapa de alge :-) 1 Noroc ; 2 siamese algae eater eu asa am scapat de alge. acum ceva timp acvariul meu arata la fel,dar cu un mic sfat primit de la un pet shop am reusit sa scap de alge. dar dupa ce am luptat pur si simplu cu ele(schimburi de apa aproape zilnice si fel si fel de chimicale) am reusit sa imi salvez acvariul. iti trebuie insa mult calm si vei reusi BAFTA
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

tks to all
verry incurajator
o sa ma chinui cu programulala deocamdata si mai vad io de luni cum stau lucrurile.



oricum, acum e alta : pe toată suprafata sticlei, pe interior se fac niste puncte albe, fff tari ce nu se iau nici cu curatar'torul ala cu magnet. ce paote fi si cum sa le iau. parca le inmultesc pe zi ce trece si nu se iau. iar in plus, ca sa fie treaba oabla, mai lasa si melcii niste dare albe pe sticla de toata frumusetea. sunt bolnavi sau asa fac ei?
:o

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

furnici wrote: - cu apa oxigenta nu ma risc inca pentru ca nu îi inteleg mecanismul si nici nu vreau sa ma apu c din nou de acvaristica ca nu se face

Daca respecti cu strictete dozajul de apa oxigenata de pe forum, vei scapa de alge, dar vei avea si doua efecte secundare:
- marea parte a plantelor va muri (ex valisnerii, nympheea, barclaia, ....)
- ciclarea acvariului tau se cam duce pe apa sambetei, asa ca va trebui ca urmatoarele 2-3 saptamanis a fii foarte atent (schimbri mici si dese de apa), din cauza asta ti-ar putea suferi pestii

Daca pui mai multa apa oxigenata, iti vor da coltul pestii.

DAR, daca nu ai reusit sa identific cauza algelor tale, probabil ca peste cateva luni vor aparea din nou.
Si inca ceva, arunca un acvariu 5-6 creveti.... te scapa de alge definitiv!

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
computershop
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2004 09:37:21
Messages: 72
Location: Constanta
IP:
Offline

Discus_men wrote:furnici cred ca o sa ai nevoie de doua lucruri pentru a scapa de alge :-) 1 Noroc ; 2 siamese algae eater eu asa am scapat de alge.


Buna ziua ... ca de mult n-am mai zis-o pe aici. De unde ai luat domnule "siamese algae eater" ca la mine in Constanta nu gasesc de fel. Si tare as mai vrea vre-o 3 - 4 bucati, ca nu pot scapa defel de alge. Poate ma ajutati voi ?! ?! ?! ?! V-as ramane indatorat cu 6 beri.

Deci : am niste alge (rosii - dar culoarea lor e neagra) sub forma de pensula (Rotalgen /Rhodophyta) sau "beard algae". Nu "mor" nici sa le f..., am incercat cu tot felul de solutii din comert si tot nu dispar. Am riscat cu niste pui de "Anubias nana" si le-am scufundat (agitat bine) in solutie de 25% hipoclorit de sodiu - cam 30 sec. apoi in apa curata 24ore. Pana acum plantele n-au murit, si vad ca au inceput sa se dezvolte, insa de alge tot n-am scapt. S-au decolorat de tot, n-au mai crescut dar aderenta la planta tot au, singurul lucru bun este ca nu mai sunt as evidente. Probleme este ca am si alte plante cu frunza mai subtire si n-am curaj sa le aplic acceasi metoda.

Deci, esti amabil sa-mi spui de unde ai luat pestii ??? :-P Pleaseeeeee

Om liber, tu vei privi intotdeauna marea ! (...sau acvariu personal, daca nu esti din Constanta)
[Yahoo!] [MSN]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

computershop wrote:Am riscat cu niste pui de "Anubias nana" si le-am scufundat (agitat bine) in solutie de 25% hipoclorit de sodiu - cam 30 sec.

Merge foarte bine daca torni spirt peste ele dupa care le pui repede sub jet de apa. Repeti de cateva ori spirt - jet apa - spirt - jet apa.... si s-au rezolvat.
Eu asa tineam anubiasii sub control, asta pana cand am facut rost de creveti.... nu mai am de loc alge

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
computershop
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/04/2004 09:37:21
Messages: 72
Location: Constanta
IP:
Offline

GeorgeT wrote:Eu asa tineam anubiasii sub control, asta pana cand am facut rost de creveti.... nu mai am de loc alge


:sic: ...da e clar ! :aaa: :aaa: :aaa: n-am noroc. Pai eu iti spusei ca astia de aici n-aduc nici macar un peste daramite creveti sau alti corali .

Om liber, tu vei privi intotdeauna marea ! (...sau acvariu personal, daca nu esti din Constanta)
[Yahoo!] [MSN]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Salut baieti,

Postez si eu aici, ca sa nu deschid un alt topic.

Am si eu probleme cu o alga care arata ca un fir de par de culoare verde deschis. In acvariu arata ca niste fire de par incalcite in ghemuri mici, si se prinde de plante/substrat cu o forta uimitoare.

Nu reusesc sa o dau cu mana de pe plante pentru ca se rupe, si pe urma creste in acelasi loc acel ghem. Cand o iau de pe substrat, e asa de puternica ca ridic cu ea si o gramada de pietricele de care se prinde (am substrat cam de 0.4-0.7 cm).

Intrebarea mea este: pot aplica acest tratament cu apa oxigenata si impotriva acestei alge? Am cumparat apa oxigenata 9%. Care trebuie sa fie dozajul in acest caz?

Detalii acvariu:
- 180L (~ 160 utili)
- 96w (10h/zi)
- 24-26 grade C
- 12 cardinali, 3 xifo, un siamense care nu prea mananca alge deloc
- o gramada de melci mici
- plante nepretentioase (anubias, echinodorus, valisneria, si inca o planta rosiatica care se chinuie tare la mine in acvariu)

Mersi!

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com