[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Filtru Eheim curge!!!  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Deci, surpriza a fost totala.
Sa va povestesc mica mea patanie. Cu vreo 4-5 luni in urma am luat un filtru generatia III, Eheim 2075. L-am tinut sub birou, uscat, curat, fara medii, inchis. La startarea noului bazin cu Tropheusi l-am pus in functiune cu setul lui caracteristic. A functionat o luna fara nici o problema. Cam dupa o luna, intr-o dimineata, intru in birou si dau de o balta....caut, ma uit....inclin filtru, curge ca din fantana. Scot filtru, ung garnitura cu glicerina, il repun in functiune. Functioneaza perfect. Dupa cateva ore, ma suna colegul...filtru curge. Iarasi scos capacu, pus apa fierbinte pe garnitura , sa se umfle. Jocul asta al datului capacului jos si ungerii garniturii cu diverse, inclusiv cu vaselina Eheim a continuat vreo 10 zile. Bineinteles, a doua zi, balta sub filtru.
In dimineata asta, din nou....balta sub filtru. Inclin filtru...printr-un colt curge ca la robinet. Ma uit mai atent si sesizez ca de fapt, curge prin coltul prin care iese firul electric din capac. Hooopaaaa....se pare ca jocul de-a unsul garniturii o fost foc de paie, filtrul curgand de fapt prin alta parte.
Dau joc capacul, studiez problema mai atent si realizez ca firul electric iese din capac printr-un colt al acestuia, dar ca e foarte mobil...daca-l imping, intra tot si foarte usor in capac. Concluzia mea este ca acolo e un canal prin care iese firul, canal care, probabil, prin interior are o garnitura de etanseizare, sau care a fost etanseizat din fabricatie prin siliconare. Siliconul s-o fi desprins si...gata pocinogul.
Am deschis capacul, ma uit pe partea lui interioara, cu gandul sa-l deschid sa vad ce e pe acolo...nici un surub!!! La deschidere mi s-a parut ca exista cam multa apa in capac. Nu stiu cum ajunge acolo. Toata apa a iesit prin acel canal al firului.
Si acum, intrebarile:
Ce as putea face? Siliconez acel canal si practic firul ramane fix si zona etanseizata?
Umblu dupa o garnitura? Se pare ca nu e cazul de asa ceva.
Duc capacul la Profipet? Au ei acolo un tip care mai baga surubelnita in echipamente, dar doar la cele cu ganrantie...filtru nu mai are garantie.
Apa in capac, e normal sa ajunga pe la rotor?
Ce ati face in locul meu?

Multumesc de raspunsuri.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

No, nu mai pot edita.
Aveti si doua imagini explicite cu locul pe unde curge indicat de sageata:
image

image

Uploaded with ImageShack.us

Puteti realiza din imagini ca nu ar vorba de etanseitatea garniturii, vaselina Eheim fiind mai mult decat suficienta.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Vezi in prima poza ca e un surubel in stanga firului. Mai trebuie sa fie cateva in celelalte colturi. Desfaci usor si cu atentie si capacul o sa se separe in doua bucati, partea de jos, cea care are toate garniturile, motorul si restul si o parte ca un capac ce acopera, de design. Mai verifica sa nu curga pe la capul acela cu furtunele sau pompa de amorsare. Dupa ce il desfaci o sa vezi ce si cum. Veroifici toate garniturile, ungi si ansamblezi la loc.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

cum a zis si colegu', se vede un surub, poate sunt mai multe si poti sa-l desfaci sa vezi care-i treaba inauntru, poate gasesti o garnitura care cauzeaza problema, insa daca nu poti sa-l desfaci si spui ca nu mai ai garantie, parerea mea ar fi sa bagi silicon pe langa cablu si sa-l lasi ~ o saptamana sa se usuce si apoi sa probezi ... Ar mai fi o idee: sa trimiti un mail celor de la Eheim sa le povestesti patania, poate iti ofera ei o solutie.
Oricum esti raritate cu eheimul care curge ... pana acum nu am vazut pe forum ... da, se pare ca se poate intampla si la firme mai mari.
Imi pare rau de patanie, sper ca am fost de ajutor.

Don't force it ... Get a larger hammer.
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu rezolva nimic daca pune silicon acolo. capacul superior oricum nu face contact decat in zona suruburilor cu cel de jos pe care sunt prinse componentele. Trebuie desfacut si vazut ce e acolo. Ai o parghie acolo care opreste apa si sigur pe acolo scapa. Ca apa curge prin zona de la cablu e ca acolo marginea aceea este cel mai jos fata de restul. Am desfacut pana acum doua capace la doua tipuri de filtre de la firme diferite. Nu e mare branza, asa cum le ansambleaza chinezoii poti si tu sa le desfaci.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Pompa de amorsare cred ca e cea cu probleme. Probabil garnitura ei a sarit din locas sau e deja prea uscata, subtiata etc. Daca e prea uscata, rezolvarea se stie: baie in glicerina. Desi e probabil ca si O-ringurile de la robineti sa aiba o problema. Cu ceva indemanare se poate rezolva.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Revin cu noi info. Am desfacut capacul pana in cele mai mici amanunte...sper sa nu-mi ramana ceva suruburi dupa asamblare
Pun niste poze.
Prima poza: capacul in ansamblu, in interior, cu pompa de amorsare desfacuta. Nu prezinta sparturi, ciupituri sau alte defecte.
image
A doua poza: se pot observa cele doua garnituri de cauciuc, singurele existente in capac, situate in pompa de amorsare, chiar deasupra motorasului / rotorului. Am uns acele doua garnituri, desi nu prezentau semne de ciupire sau alte defecte.
image
Poza nr 3. Locul de insertie a furtunelor. Se observa acel ansamblu gen "valva antiretur", absolut normala, fara defecte:
image
Poza nr. 4: detaliul acestei "valve", fara defecte:
image
Poza 5 - locul de iesire a firului electric din capac, fara absolut nici o garnitura. Asta pledeaza ptr imposibilitatea ajungerii apei in interiorul capacului...si totusi, pe unde intra la mine? Intrucat, mi-e foarte clar; prin acel loc iese apa din capac. Deci, ea ajunge IN capac. Daca circuitul e etans, pe unde intra? Nu e nici o crapatura sau alt defect in capac.
image
Poza 6 - pompa de amorsare. Fara defecte. Cele doua orificii vin suprapuse peste cele doua garnituri din poza a doua...sincer, nu am vazut nici o garnitura la pompa de amorsare, in afara celor doua mititele, din interiorul ei. Pe margine, nu are, e lipita de suportul acela gri, pe toata marginea membranei de cauciuc.
image

Uploaded with ImageShack.us


Practic am terminat operatiunea de explorare a capacului. Am uns pe acolo ce era de uns, am mai strans suruburile. Maine ii voi da drumul. Daca mai aveti sfaturi, le ascult.
Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 11/09/2010 21:03:24


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
ezatemi
Member

Joined: 29/01/2010 20:45:10
Messages: 245
Location: Iasi
IP:
Offline

Cele spuse in postul meu raman valabile.
Ce se poate face: TOATE garniturile O-ring scoase din locasul lor si inlocuite cu altele putin mai groase sau...in locasul acelor garnituri adaugi banda de teflon, apoi montezi garnitura peste ea (garnitura va iesi putin din locas - 0,5 mm - si va etansa mult mai bine zona).
Eu am aplicat aceasta metoda la filtrul meu. De ce? Frica pazeste bostanaria.
Ideea este ca acele garnituri sunt destul de solicitate in momentul desfacerii filtrului pentru curatare (pompa de amorsare lucreaza, iar stuturile la care cuplezi robinetii sunt rasuciti sau tractionati).
Cand montezi toate componentele la loc, ai multa grija. Unge garniturile si toate stuturile cu vaselina siliconica (care nu afecteaza vietuitoarele acvatice) sau, in lipsa ei, cu saliva sau...substanta din baia fiecaruia (???) care contine glutaraldehida.
Acum mai e un lucru: sper ca nu ai curatat din prea mult zel toate componentele. Ideea este ca in locul pe unde scapa apa din filtru vei vedea urme de depunere organica mai dura sau calcaroasa. Asta ca sa despicam firul in patru.
Iar daca scapa apa pe la garnitura aceea alba, sub forma unui disc, din pompa de amorsare....rezolvarea e alta: un "shiret" subtire din silicon (intins bine cu degetul, inlaturand excesul) in locasul unde calca acea margine a garniturii, adica in componenta din plastic alb a pompei de amorsare (pe marginea "discului" alb, pe partea cealalta a lui, cea care nu se vede in ultima fotografie). Pentru alte nelamuriri...PM sau telefon.
Inca un lucru: "tratamentul" garniturilor cu glicerina inseamna imbaierea acestora intr-o cantitate generoasa din aceasta substanta, timp de cateva ore.
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

minnardy wrote: Am desfacut capacul pana in cele mai mici amanunte...sper sa nu-mi ramana ceva suruburi dupa asamblare



nu trebuie sa-ti faci griji. producatori pun multe in plus ca sa justifice pretul produsului. eu de fiecare data cand repar ceva imi raman piese.
in plus, dupa ce mai repari cateva filtre, o sa-ti ramana destule piese ca sa-ti faci unul nou.

Acvariul meu
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Va aduc pe aceasta cale la cunostiinta ca, dupa o tunare serioasa a filtrului (teflonarea tuturor locasurilor garniturilor, ungerea tuturor garniturilor, montare de coliere pe furtune, etc), acesta nu a mai curs deloc 24 de ore post-montare. Interesant va fi cand o sa vreau sa scot dispozitivul cu furtunele din locasul lui
Multumesc de opinii. Mi-au fost de ajutor.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Vesti bune . Iti dai seama ca ne-au trecut sudori reci pe toti posesorii de Eheim Pro 3 si ca toti am dat o fuga sa verificam daca n-avem balta linga filtru. eu de-abia ce-l pusesem in functiune de o zi ...si ai venit cu "bomba"...surpiza totala. Incepusem sa ma intreb daca nu mai bine optam pentru 2 x Sunsun de 1400l/h + 9W UV-C pentru africani in loc de 2080.
Ar fi fost si mai interesant de stiut EXACT pe unde curge, ca sa iei tot capacul la bibilit e o solutie dar nu cea mai fericit (e cem mai sigura in schimb). La 2080 e mai simplu, nu are fineturi gen pompa de amorsare.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Bad news...filtru curga iarasi!
O sa-l re-tunez cu teflon, untura si tot ce trebe. Daca nu-l rezolv, un filmulet la Eheim sa vada si ei cum le curge un filtru si apoi cumparat capac nou.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Nasoala treaba!
Deci si Mercedesul filtrelor are belelele lui
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@minnardy Nasol sa aud asta. Re-tunare grabnica iti doresc.

@LUPmic Nici Mercedesul nu mai e ce a fost, d-apai un filtru, fie el si Eheim. Se duce dreaqu tot - se construiesc produse la o calitate din ce in ce mai slaba ca sa fie rapid si ieftin de livrat.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Deci sa o luam, "mosnegeste "
si logic
Pe unde este firul nu are ce cauta apa ....asta este clar
deci trebuie sa vezi pe unde circula apa in capac -traseele apei-
Sa pui adaosuri de teflon pe rind
In locul A si sa pui in functiune filtrul sa vezi daca mai curge
Dupa aia in locul B sa vezi daca mai curge
Si asa ajungi la concluzia finala prin eliminare
asta este parerea mea
mult mai usor mi-ar veni daca as avea filtrul in fata

Ogar batrin dar.... cu miros fin
florinel
Junior member

Joined: 14/10/2010 19:33:56
Messages: 60
Location: Baia Mare MM
IP:
Offline

Si mie imi pare rau sa aduc aceste lucruri despre filtrele Eheim,dar sunt sigur ca este un caz izolat,ca si in cazul filtrelor tetratrec,se stie ca au o problema garnitura,dar nu toate filtre tetratec curg...acuma sunt curios ce ve-i face pe viitor,cum o sa-l repari daca o sa-l repari!Numa bine!
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Prima data am facut asa cum mi-a indicat Ezatemi...am scos toate garniturile de la locul lor, am pus banda de teflon in santul lor, am pus vaselina. Filtrul a functionat fara probleme o luna. Zilele trecute insa l-am miscat ca am montat un UV pe el. O sa-l desfac din nou; singurul loc unde a ramas data trecuta ne-tunat a fost garnitura de la pompa de amorsare, loc pe udne apa ar putea ajunge in capac.
Daca nu voi reusi nicicum sa-l fac sa nu mai curga, o sa iau un capac nou, cu adaptor ptr furtune cu tot, chestie care face circa 100 euro. Adica la aproape jumatate pret (184 - 195 E pe site-uri nemtesti) as avea filtru, practic, nou. Si tare ma tem ca asta va fi rezolvarea. Bineinteles, cu-n filmulet trimis la Eheim sa-si vada filtru curgand, cascada, pe langa cablu de curent
Multumesc tuturor de sfaturi....si eu cred in Eheimuri, mai mult ca-n orice filtru. G-urile, 3 si 6 de la fluval m-au dezamagit ca aspect si jet produs. Poate doar FX5-ul tine piept unui Eheim de mare capacitate. Dar, cum ziceati mai sus....si Mertzanurile sunt tot masini

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
bobiciupe
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/06/2010 23:37:52
Messages: 826
Location: Gherla-Cluj
IP:
Offline

zicea colegul clau truta de ceva site nemtesc cu filtre second. nu ai incercat sa cauti acolo?

ma gindesc ca ai iesi mai ieftin....

Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

www.quoka.de De la mine stie de el.
Am deviat un pic de la subiect, dar l-am pus aici ptr informarea oamenilor....nu gasesc acolo capace. Eventual filtre intregi. Dar nemtalaii nu trimit in Ro, decat daca trimiti tu amic care aduce masini, dupa el., acasa la neamt.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Eu zic sa le trimi-ti un e-mail cu un film la Eheim
sa vezi ce zic ?

Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com