[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sfaturi pentru filtru....  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

am un filtru resun mini 200l/h care are ca mediu filtrant un simplu burete.... si nu sunt multumit pentru ca apa nu este limpede...este putin tulbure...
mentionez ca acvariul este unul de 40 litrii...cu 2 gurami si 3 cory
ce ar fi de facut?...astept raspuns
[Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Un filtru identic ca al tau am avut eu la bazin de 60 litri. Si a functionat foarte bine. Altundeva cred ca este problema. Le dai pestilor prea multa mancare/acvariul nu este ciclat/nu aspiri nispul/ai prea multi pesti in bazin... variante sunt destule. Nu iau apararea chinezariilor dar acel mini filtru chiar isi face treaba la volume mici de apa.

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In mod cert filtrul nu este ciclat. Cand il vei curata, doar clateste-l in apa scoasa din acvariu. In 2-3 saptamani, lucrurile vor arata mult mai bine
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Este mult prea mic pentru acvariul tau, ca debit, iar acel micro buretel este enorm de subdimensionat pentru ce iti trebuie tie acolo.

Iar legat de partea de filtrare mecanica fina, nu o sa ai niciodata cu acel filtru in configuratia aceea. Stiu ce zic ca din nefericire am si eu printre echipamentele care stau acuma la cutie in debara doua bucati. Pentru alte scopuri inafara de filtru principal sunt foarte bune : reactor activ co2, skimer de suprafata, etc.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

bun...si in concluzie ce-i de facut?...
acvariul a stat la ciclat o saptamana, probleme am avut cand a fost o pana de curent....si mi-a murit o pereche de tetra....in rest...mancare in limite normale...si apa am schimbat-o pana acum odata la saptamana, cate 20 litrii (50 %).... acum o sa schimb 10 litrii la 3 zile...sa vad cum evolueaza treburile..

This message was edited 1 time. Last update was at 06/09/2010 10:19:02

[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Filtru mai bun. Citeste si tu despre ciclul azotului si filtrarea biologica. Fa legatura intre ele si vezi ce iti lipseste. Se poate face acvaristica si cu produse low end, dar iti spun ca sunt si oameni mai, cum sa zic sa nu se inteleaga gresit, mai fixisti pe anumite treburi legate de buna functionare a acvariului indiferent de dimensiune. Iti dau un mic exemplu, se gasesc poze pe net cu duiumul, de la o sala de lucru si expozitie a domnului Amano in care sunt prezente cateva acvarii de 20 litri cu filtru extern. Si filtru sanatos, nu gluma. Crezi ca de grandomanie sau de mai stiu eu ce foloseste asa ceva?

Tie iti trebuie un filtru cu suficienta filtrare mecanica si biologica care sa fie si practic bazinului tau. Iti recomand unul cascada, HOB. Sunt cateva produse pe piata la preturi chiar decente. Ai loc pentru materiale filtrante. Sau unul intern dar cu volum pentru medii mai mare. Dupa cum se stie acvariile mici sunt mai instabile chimic si biologic si de la pocnitori de filtre din alea o sa ai surprize mereu. Cum ai precizat si tu putin mai sus - o pereche de tetra moarta. Poate ca nu te intereseaza asa mult, dar ia considera acei doi pesti ca niste membri din familia ta/rude/persoane apropiate. Ce faci?


Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

incerc sa alfu de ce au murit....dar deja banuiesc.. a fost o pana de curent de dim de la 8 pana seara la 10....deci....fara filtru...fara incalzitor...fara foc in soba->temperatura de maxim 20 grade in casa...si in acvariu cam la fel...deci....sa fie de ajuns astea?
[Yahoo!]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Temperatura mi se pare cam joasa. Mentine-o la 25 *C.
Ai incalzitor cu termostat?

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

poi tocmai asta a fost....ca in general temperatura este la 27 grade.....dar atunci din lipsa de electricitate...a scazut la temperatura camerei neincalzite...aprox 20 grade....
[Yahoo!]
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Temperatura a influentat cu maxim 20% moartea pestilor. Opinie personala din urma acelorasi neplaceri cu electrica. Un peste sanatos intr-o apa curata, propice dezvoltarii normale, poate sa reziste si mai mult de 48 ore la temperaturi in jur de 18 grade. Isi incetineste procesele vitale.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

am inteles....
chestia este ca nu am mai avut probleme...in fara de cei doi...nu am fost acasa...si nu i-am vazut....nu stiu daca au fost raniti...sau zgariati..sau ce s-a intamplat...m-a sunat mama si mi-a zis ca au murit 2 pesti...si atat....
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com