[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Combinatie  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

in 40 litrii am 2 gurami de cca 6 cm si 3 cory mici (2 cm)...pot pune langa ei si 2 betta? sau macar o femela?..:-?

This message was edited 1 time. Last update was at 04/09/2010 21:23:58

[Yahoo!]
pajeroking
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/06/2010 19:34:34
Messages: 62
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Esti cam la limita.Nu prea...daca vrei ca pestii tai sa aiba spatiu cat de cat eu zic sa nu si oricum cory aia s-ar putea sa mai creasca 2-3 cm(depinde de rasa).Acu nici nu stiu daca sunt compatibili betta cu ce ai tu

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, ii contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister! (Jean Luc Godard)
[Email] [Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

cory sunt albino... si 2 sunt pui mici....iar gurami sunt destul de mari...o sa iau totusi o femela de betta....sau sa iau un mascul?...
[Yahoo!]
harpalete
Junior member
[Avatar]
Joined: 09/06/2010 00:06:12
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mascul in niciun caz... o sa-ti omoare toti pestii.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

atunci o femela o sa fie de ajuns....:X o sa caut una superba..:X...
[Yahoo!]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Mai bine lasa doar ce ai acolo.

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
pajeroking
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/06/2010 19:34:34
Messages: 62
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asta ziceam si eu e cam inghesuit daca mai pui si betta

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, ii contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister! (Jean Luc Godard)
[Email] [Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

cred ca renunt la gurami....si sa vad ce o sa bag.... ...preferabil tetra... sunt prea mari guramii..
[Yahoo!]
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

stie cineva unde as putea gasi ramirezi in ploiesti?....imi doresc foarte tare...si as cam renunta la tot ce am in acvariu pentru o pereche... (scuzer de off topic, dar nu mai poluez cu un nou topic pentru o singura intrebare))
[Yahoo!]
HumanFace
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/03/2010 21:15:04
Messages: 961
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Hotaraste-te pe o singura specie. O pereche de reamirezi s-ar simtii f. bine in 40L cu multe plante.Si daca ai grije bine de ei poate o sa depuna.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/09/2010 13:06:31


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/40/13235.page Amazon
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20174.page Nano plantat
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16583.page Nanoreef
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

exact...si in plus ramirezii sunt superbi....dar nu stiu udne sa gasesc...eu asta am vrut...ramirezi...insa nu am gasit si am luat gurami....
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gourami nu se vor simti niciodata bine in 40l. Ei au nevoie de bazine mari, spatiu de miscare. Daca ii tii asa, ori nu se vor dezvolta normal, iar cind va veni perioada de imperechere, nu o vad bine pe femela. Iar tetra sunt ei pesti de cird. Si ei au nevoie de bazine mai mari.
Ai putea tine fie o pereche de xipho, fie molly, fie platy, fie citiva neoni. Dar nu toti acestia gramada. Ai de unde alege. Si sa stii ca pestisorii mai micuti par mai vioi, mai ales intr-un acvariu bine si superb plantat.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

momentan am 2 gurami, 1 guppy, 1 betta femela, 4 cory si un melc....
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

luci92050 wrote:momentan am 2 gurami, 1 guppy, 1 betta femela, 4 cory si un melc....

Vezi sa nu li se "piarda" coditele unora dintre ei. Nici n-ai idee ce pofticila e betta...chiar daca pare o micuta inofensiva. Macar opreste-te la atitia, ca se vor ciocni botic in botic si pofta de a degusta va fi si mai mare. Cred ca ai inteles la cine ma refer.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

am priceput....aici ma voi opri...
daca o sa reusesc sa dau acei gurami...probabil ca o sa mai iau ceva...nu stiu acum ce anume..si nici nu ma chinui sa aflu....
momentan sa-mi iau substrat....sa-mi cresc plantele..si apoi...mai vedem noi pesti..)
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa mai merge! Excelent pt ca nu ar fi rezistat, sa stii. Cu totii am facut greseli si am omorit probabil o gramada de sufletele care nu au cum sa-si strige durerea. Dar, unii inteleg mai repede - ca tine , altii mai greu, iar altii never ever...Ei numai de noi depind.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

multumesc..
asta e prima mea preocupare...substratul..vad pe zi ce trece ca plantele fie cresc...fie unele din ele...tind sa moara..... si nu am nici un chef sa dau banii aiurea pe plante......deci substratul primul..
cat despre pesti...hm...momentan zic ca ajunge...chiar daca nu o sa dau guramii...cel mare este superb.......imi place de mor....si de cand am pus lampa cu neon.. toate culorile se vad de parca ar fi desenate..
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Treaba cu substratul e destul de simpla. Ia ceva de calitate, chiar daca e mai scump. Si nu uita de fertilizant, sistem CO2 pt ca altfel plantele nu au cum sa creasca si sa se dezvolte. Despre pesti, eu am incercat doar sa-ti dau o idee sau sa-ti impartasesc din pataniile mele de demult. Eu mi-am invatat lectia. Acum - e acvariul tau tau, gustul tau, aranjamentul tau. Dar eu nu pot uita nici acum clipele in care gaseam cite un peste mort in fiecare zi si nu pricepeam de ce. Ei, acum stiu. Si nu mai fac.
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

am patit si eu treburi din acestea...nasoale rau cei drept.....
dar ca si co2...e ok o "bomba" home made ca si la toata lumea nu?..
adica totusi...sunt licean....de unde bani si de instalatie de co2......
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

luci92050 wrote:adica totusi...sunt licean....de unde bani si de instalatie de co2......

Daca ai asigurare la casa, poate merge. Dar nu stiu cit de incintati vor fi parintii tai daca bomba face "booom" pe vreun perete. Stii cum se zice - frica pazeste pepenii.

So, good luck!

Si am o mare rugaminte la tine - daca mai ai nelamuriri strict legate de acvaristica este foarte bine sa intrebi. Vezi ca suntem cu totii dispusi si doritori sa ne ajutam unii pe ceilalati. Asta este o comunitate. Dar sa nu divagam in chat, ca nu se cade, ok?

Hai, spor la mestereala si pune niste poze superbe! Sunt sigura ca ne vei incinta pe toti! :-)
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com