[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou - sugestii de plantare si amenajare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Horatius
Junior member

Joined: 25/09/2005 22:51:41
Messages: 62
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

De 2 zile acvariul meu nou a inceput sa fie locuit si aproape toate instalatiile functionale. Am pus cateva plante cat sa nu fie gol bazinul, in ideea sa plantez restul nu cu ce gasesc in magazine acum, ci cu ce vreau, si sa adaug treptat vegetatia.

La ce m-am gandit pana acum. In spate sa pun o perdea de plante care sa acopere toata sticla, dar sa aiba si volum, nu plante cu frunze lungi. Pe laterale niste plante care sa creasca sub forma de tufe, 10-20cm inaltime maxim. In fata pe laterale in fata pietrelor o planta gazon cu frunze subtiri. Pe mijloc intre pietre pana la peretele de plante din spate sa las gol, neplantat, doar nisipul sau daca arata bine gazonul sa acopar tot. In acest sens va solicit cateva sugestii de plantare si de specii de plante. As prefera plante fara pretentii mari de lumina si cu crestere usoara.

Cateva detalii despre acvariu:
- dimensiuni: 100X45X45cm, coloana de apa 38cm, deci vreo 150 litri de apa inauntru
- iluminare: 4X30W T8, 2 Osram TLD 965 si 2 TLD 865, in capac home made
- filtrare: JBL e900 (1 cos burete, 2 cosuri de jbl sintomec, 1 cos burete)
- substrat: JBL aquabasis, cam 2 cm grosime, acoperit cu nisip 2-3mm cuartos 3-5cm grosime
- incalzire: 2 incalzitoare Sera 100W, inca neinstalate
- pesti: momentan 3 colisa lalia, 1 trichogaster leeri si 1 puntius conchonius, toti transferati din vechiul acvariu. In viitor vreau sa mai pun inca vreo 3 colisa lalia si vreo 10 neoni sau 10 rasbora, vreo 3 ancistrusi din acvariul vechi, si vreo 2 sae
- CO2: nu exista si nu vreau sa introduc, momentan
[Thumb - SP_A0030.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 03/09/2010 23:34:59

pajeroking
Junior member
[Avatar]

Joined: 23/06/2010 19:34:34
Messages: 62
Location: Bucuresti
IP:
Offline

salut.Imi place ce incerci sa faci tu acolo.totusi la cat de plantat vrei sa fie bazinul...eu zic ca merge o instalatie co2.sau o bomba ceva.Ape limpezi

Filmul e o arta, zic unii; e industrie, ii contrazic altii.Nici una, nici alta!Vreti neaparat sa stiti ce e? Ei bine, ascultati-ma pe mine! E un mister! (Jean Luc Godard)
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mi se par contradictorii intentiile tale: ai 120 W la 150 litri si totusi vrei plante fara pretentii mari de lumina. Lumina de care dispui cere CO2, fertilizare si plante iubitoare de lumina.
Nu inteleg de ce ai doua incalzitoare de 100 W, e suficient unu' daca nu cumva e foarte frig in camera.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Horatius
Junior member

Joined: 25/09/2005 22:51:41
Messages: 62
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Ideea e ca vreau un acvariu mai low tech in privinta intretinerii plantelor, fara nevoi mari de intretinere, dar in acelasi timp sa fie plantat cat de cat si sa arate bine. Cand am facut instalatia de lumina am pus 4 neoane pe principiul ca sa fie, ca prea putin nu e bine si poate voi mai introduce vreo planta mai pretentioasa. Fertilizare o sa mai fac, dar CO2 momentan nu mai pun in special din cauza pretului unei instalatii complet automate care cred ca e cam exagerat fata de ce face, iar sa numar bulele, sa verific ph-ul zilnic si sa introduc chimicale nu am chef si nici timp. Am incercat sa automatizez tot ce se poate, lumina, hranirea pestilor, filtrare buna si substrat bun tocmai pentru a da un start bun unui acvariu, care sa mearga relativ de la sine, fara multe interventii. Neoanele sunt grupate cate 2 pe droser si se aprind si se sting separat cu 2 prize cu programare, deci se poate regla cat de cat lumina si perioadele de iluminare. Incalzitoarele sunt 2 pentru ca iarna in weekenduri cand nu se lucreaza nu prea merge centrala si ajunge temperatura pe la 15 grade, poate mai putin, iar in timpul saptamanii nu trece de 20 grade. In plus fiind 2, incalzirea apei se face mai bine.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Horatius wrote:CO2 momentan nu mai pun

In cazu' asta io zic sa aprinzi doar cele doua tuburi 965, e suficient .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com