[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
HELP Xifo bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Pletila
Unripe member

Joined: 09/09/2005 17:27:45
Messages: 4
IP:
Offline

Salut tuturor!

Sunt nou aici dar vreau sa va consult in legatura cu un xifo bolnav.

Am un acvariu de 80 de litri in care traiesc o pereche de molinezi si un xifo.Acum doua saptamini mi-a murit pereche din cauze necunoscute.Xifo care a ramas insa este si el bolnav.Stiu ca e doar un xifo dar totusi este al meu si as vrea sa stiu de ce e bolnav , deoarece nu ma simt prea bine cind patesc asa ceva.

Mentionez ca in ultima vreme nu am adus schimbari acvariului si nici modului de alimentatie.

Pestele este apatic, incearca sa se hraneasca, se deplaseaza greu si se pare CA ARE O PROBLEMA CU ECHILIBRUL.Nu reusese sa stea in pozitie normala,ca si cind cineva l-ar trage cu burta in sus.Se vede clar ca face eforturi sa isi pastreze pozitia orizontala normala.De asemenea vad ca sta cu coada "pliata" tot timpul.

Stie cineva cum l-as putea vindeca? Cu ce substante ?

Va rog sa incercati un raspuns pana nu e prea tarziu!

Multumesc!
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cu ce frecventa faci schimburile de apa si ce cantitate schimbi odata? Ce temperatura ai in acvariu? E constanta? Pentru aripioare lipite poti sa incerci sa pui niste sare, 1 lingura la 10L apa si Sera Backtopur Direct(tablete) plus marirea temperaturii cu 2 grade. Fa un schimb de apa de 30% inainte sa pui sarea si pastilele apoi tratamentul dureaza cinci zile, timp in care nu schimbi apa. Daca ai carbune activ in filtru, scoate-l.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Pletila
Unripe member

Joined: 09/09/2005 17:27:45
Messages: 4
IP:
Offline

La doua saptamini scimb o treime.Nu am filtru cu carbune activ, am un filtru Aquael din acela cu bureta ,care scoate si un jet de bule.Temperatura e in jur de 28-30 si e constanta
atomis
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/08/2005 20:08:25
Messages: 54
Location: suceava
IP:
Offline

eu unul as spune sa sa incerci tratamentul de mai sus dar fara sa mai cresti temperatura. deja temperatura la tine e mai mai mare decat ar trebuii sa fie. 24-28 grade C.

fishy, fishy, fishy
[Email] [Yahoo!]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Opresti aerarea sau filtrarea noaptea?
[Yahoo!]
beauty
Junior member

Joined: 19/09/2005 13:21:28
Messages: 44
IP:
Offline

de care termometru ai?. daca e de acela lipit pe acvariu , pe exteriorul lui, e posibil sa nu-ti indice corect temperatura. ....
[Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com