[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pete albe guppy  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
buryck
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/08/2010 15:38:25
Messages: 75
Location: Buftea
IP:
Offline

Salut!

Am un acvariu de 50l, l-am ciclat, i-am pus o pompa de aer, o planta (anubis nana), filtru n-am, dar apa e ff curata!
Schimb saptamanal 20% din apa... temperatura aprox. 24C...

Mi-am luat pt inceput 6 guppy si 2 sanitari! A observat ca, din pacate, unul dintre sanitari era bonlav...ii aparusera niste pete albe mari, ca niste cosuri si i se raspandisera pe tot corpul! Bineinteles ca si-a luat zborul si el si amicul sau! Au ramas doar guppy care au trait fericiti si ff vioi o saptamana (timp in care o femela a facut si pui), dar astazi am observat ca 4 dintre ei au niste pete forte mici si albe pe cozi si pe aripipioare! Nasol... acum nu stiu ce sa cred, daca s-au inbolnavit de la sanitaru' ala sau e alta boala! Tind sa cred ca e altceva, pt ca petele albe de pe sanitar erau mari si iesite in relief (ca niste cosuri) extinse pe tot corpul , in timp ce petele de pe guppy sunt mici, dese si doar pe aripioare! Inca un simptom ar fi acela ca se freaca de decor!
Inca ceva, acum 3 zile am mai cumparat 2 ancistrusi, nu par a fi bolnavi!

Care ar fi problema?!
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Cred ca au gris. Ai incalzitor la acvariu?
Fiind perioada mai rece temp. apei scade mult si deaia apare boala "grisului". Incearca sa cresti temperatura apei si probabil vor disparea problemele.
Nu e ok sa nu ai filtru, nu-mi dau seama cum ai ciclat acvariu fara filtru. Buretele filtrului gazduieste bacteriile rezultate prin ciclare.
buryck
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/08/2010 15:38:25
Messages: 75
Location: Buftea
IP:
Offline

Am termometru, temperatura n-a scazut sub 24C, variatia de temperatura a fost de 3 grade 27-24C! De ciclat s-a ciclat in conditii naturale...a durat o luna! Incalzitor nu mai am, s-a spart! Daca e gris, se vindeca doar prin ridicarea temperaturii? Adica 28-30C? Si inca ceva, ancistrusii nu sunt afectati de gris si de cresterea temperaturii pana la 30C?! Stiu ca nu e ok fara filtru, dar nu am, asta e, cand am ocazia o sa imi achizitionez unul!
alexacv
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2010 10:45:23
Messages: 277
Location: Bucuresti - Brancoveanu
IP:
Offline

Incearca sa maresti temp la 28g, nu cred ca vor avea probleme ancistrusii.
Mai exista si medicamente in comert pentru popularul "gris" cum ar fii verde de malachit dar nu ti-as recomanda.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

buryck wrote:Am un acvariu de 50l, l-am ciclat, i-am pus o pompa de aer.............filtru n-am

buryck wrote:De ciclat s-a ciclat in conditii naturale...a durat o luna!


Sunt total in ceata. Spune-mi, te rog, ude s-au fixat bacteriile necesare ciclului azotului? Ai cumva un burete bolborositor? Asta numesti tu pompa de aer?
Vezi aici ce probleme au pestii tai. Poti identifica usor boala, apoi dai click pe poza si afli tratamentul.
Dar te mai intreb o data. Esti sigur ca bazinul ala este ciclat?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com