[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Voi ce parere aveti!!  XML
Forum Index » General info
Author Message
Netzu
Junior member

Joined: 06/09/2005 11:35:25
Messages: 48
Location: Bistrita/Cluj
IP:
Offline

Se pare ca Americanilor le este frica de bolile transmisibile din acvarii!!!
http://www.aquarticles.com/articles/management/Lawler_Diseases%20Transmitted%20to%20Humans.html
Voi ce credeti? Este un lucru de care sa ne fi frica?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Netzu wrote:Se pare ca Americanilor le este frica de bolile transmisibile din acvarii!!!
O mare parte din ei cred in extraterestri, ca pamintul e plat si soarele (88) se invirte in juru' nostru ........ imi amintesc de cineva care-mi explica cit e de toxic untul ....... asta in timp ce fuma cu pofta .
Cred ca sint lucruri mult mai periculoase pe care nu le bagam in seama.



On topic: a fost un topic destul de consistent si interesant pe forumu' vechi - nu-l mai gasesc .

Poze: smilie ... Poze cu plante
muscalu
Membru banat
[Avatar]

Joined: 27/05/2004 19:30:25
Messages: 374
Location: Timisoara (Girocului+Agronomie)
IP:
Offline

la fel ne putem infecta si intr-un fast-food, la o halba de bere, facand baie la strand, in rauri, etc.
Nu zic ca nu e adevarat ce scrie acolo, dar sa fim seriosi, riscul sa patim la fel este extrem de redus.
Normal ca orice intepatura poate fi periculoasa, nu uitati de tetanos.
Cu o minima atentie nu cred ca pot aparea probleme la acvaristi.

era sa uit
[Email]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

Inainte de a-mi lua iguana ma speriasem foarte tare datorita unui articol citit pe net in care se spunea ca poate transmite salmonella, boala mortala pentru copii mici si cum am doi nepotei acasa...Asa ca am inceput sa caut mai multe detalii despre reptile si salmonella si am gasit niste studii facute pe loturi de 2-3000 de oameni pe perioade cuprinse intre 5 si 10 ani si dintr-un astfel de lot se gaseau doar 7 persoane infectate cu salmonella de la reptile, procent mult prea mic dupa parerea mea. Mult mai multi se imbolnaveau datorita mizeriei, mainilor nespalate sau fructelor si legumelor nespalate. Dupa cate am observat studii de genul asta, alarmante dar fara fundament stiintific sunt o practica destul de frecventa la americani.

ride free
[WWW] [Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

Apropos de asta, am gasit undeva, nu mai stiu unde, sau chiar pe discovery am vazut o statistica cum ca probabilitatea de a muri intr-un accident de avion este mult mai mica decat probabilitatea de a muri din cauza lovirii pamantului de catre o cometa (explicatia este ca atunci cand o cometa ar lovi pamantul, impactul ar fi atat de puternic incat ar muri mult mai mult de jumatate din populatia globului).
Probabilitatea de a lua o boala de la pestii din acvariu este mai mica decat de a muri intr-un accident de avion deci.... :rulez: , ar trebuii sa ne uitam pe cer dupa comete.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E de-a dreptul lugubru. Daca e sa o luam asa, pesti nu putem sa tinem in casa pentru ca exista riscul bolilor transmisibile. Ciinii pot turba. Pisicile zgirie. Hamsterii musca. Papagalii ne fac creierii tandari. Si asa mai departe...

Sa fim seriosi. Daca iti iei un animal, atunci te stradui sa-i oferi conditii de viata decente si nu se ajunge la astel de calamitati.
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Netzu wrote:Se pare ca Americanilor le este frica de bolile transmisibile din acvarii!!!

Nu cred ca LE E FRICA! Nu ii am la inima in mod deosebit ca sa le iau apararea, dar in acel articol sunt doar niste rezultate ale unor cercetari (cred), si doar explica ce bacterii se pot transmite si cum.

Nu exista acolo nici o analiza de impact sociologic (nr de cazuri depistate, transmiterea om-om, etc), asa ca articolul trebuie privit doar ca o analiza, nu ca un avertisment.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

nu te lua dupa americani ca nu are rost ei sunt genul de oameni care mananca la fast-fod o portie dubla de cartofi prajiti si pe urma cu siguranta vor comanda un diet-cola.
asta spune totul despre ei.

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com