[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sanitari cruzi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Salut . Astazi ma aflam in oras cand ma suna sotia sa imi spuna ca un sanitar ( ncistrus dolichopterus) e cu burta in sus pe fundul acvariului. Apa am schimbat o duminica asa ca ma tot gandeam ce sa fie. Dupa cateva minute ma suna iar sa imi spuna ca un alt sanitar (sunt 3 exemplare in acvariu din aceeasi specie ) i a sfasiat in cateva secunde burta celui mort si vroia sa ii manance maruntaiele. Asta s a pertrecut foarte repede ca pana sa se duca sotia sa ia minciogul sa il scoata pe cel mort celalalt in sfasiase deja. Am ajuns acasa si am bagat un test 5 in 1 si valorile sunt ok. Ce sa fie ? Specia asta de sanitari este violenta si se pot bate intre ei pana la moarte? Voi ce credeti ?
[Thumb - Ancistrus-dolichopterus-sanitar.jpg]


ACVARIUL MEU scape by @fanta
Giany
Membru de baza

Joined: 23/05/2010 11:27:22
Messages: 407
Location: Bucuresti, zona Brancoveanu
IP:
Offline

ancistrusii sunt printre cei mai pasnici pesti... deobicei pestii bolnavi sau morti sunt mancati de ceilalti pesti
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Giany wrote:ancistrusii sunt printre cei mai pasnici pesti... deobicei pestii bolnavi sau morti sunt mancati de ceilalti pesti

Iar moartea Ancistrusului mancat, este posibil sa fi survenit din varii motive. Nu doar proasta calitate a apei. Varsta, vreo boala pe care nu o putem observa, etc sunt cauze ce pot duce la moartea unui peste.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com