[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
zebre  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
Maniacu
Junior member

Joined: 10/08/2010 11:57:15
Messages: 21
IP:
Offline

Salutare,

Duminica am devenit si eu posesoul unui acvariu de 63L si am cumparat mai multe specii de pesti (guppy, zebre, neoni, molly, platy , sanitari si beta) ca accesorii am un aerisitor jbl, un filtr extern hydro bravo 300 si un filtru intern care nu`i stiu firma (a venit o data cu acvariul) . Neoni nu au supravietuit nici macar 24 ore... iar in aceasta seara am vazut ca si o zebra a disparut...Am cautat in tot acvariu dar nimic nici urma de mascul... Ma gandesc ca la mancat beta....Este posinil ?

Multumesc
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

1. Betta este mascul ?
2. Imediat ce ai umplut acvariul cu apa ai si adaugat pestii ?
3. Sanitarii sunt cumva ancistrusi ? Sau Corydoras?
Treci si tu pe la sectiunea "Despre noi" si eventual rugam un admin sa mute postul asta la "Coltul incepatorului" pentru ca sincer nu are nici o legatura cu cyprinidele.
L.E. ReBella sa inteleg ca suntem amandoi cu acelasi program de insomnie ?

This message was edited 1 time. Last update was at 11/08/2010 01:14:54


Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salutare si tie.
Ai mult prea multi pesti pentru acvariul acela, plus ca nu l-ai ciclat cu siguranta. Citeste acest articol cu mare atentie http://www.acvariu.ro/generalitati/-/asset_publisher/uA9v/content/15819?redirect=%2Fgeneralitati ... apoi du toti pestii inapoi de unde i-ai cumparat si ia la schimb pe ei 4 corydoras si niste mancare pentru pesti. Asta daca nu vrei sa iti moara si cei pe care ii mai ai din cauza amoniacului si a nitritului care se formeaza in apa in perioada de ciclare. Dupa 2-3 saptamani poti incepe sa achizitionezi cativa pesti de talie mica in fiecare saptamana. Pana atunci ai timp si sa te documentezi, sa te hotarasti ce pesti iti doresti pentru a nu face iar o ciorba in acvariu, etc.

PS Betta nu mananca alti pesti, insa se tine singur pentru a nu fi muscat de inotatoare de alti pesti sau pentru a nu le sfasia el inotatoarele altor pesti voalati cum ar fi guppy, etc.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/08/2010 01:11:47


Until you find someone worth dying for, you never really live.
Maniacu
Junior member

Joined: 10/08/2010 11:57:15
Messages: 21
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri. Da betta este mascul.. si din pacate am aflat de aceasta ciclare luni seara... mult prea tarziu. Ce ma intriga cel mai mult este faptul ca am intrebat la acel magazin dupa ce perioada pot adauga pestii in acvariu si am primit urmatorul raspuns : "Cumpara si o sticla de Aqua Safe si pune in apa... iar dupa 5 minute poti adauga si pestii...". Din pacate nu pot duce pestii inapoi pentru ca i`am luat dintr`un magazin destul de mare dar care nu face retur la astfel de "produse"..... Greseala mea pentru neinformare.

ps: sanitarii sunt corydoras
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Banuiam ca asta va fi raspunsul daca vei incerca sa ii duci inapoi. Acum pana nu este prea tarziu pentru ei toti incearca sa scapi de ceea ce a mai ramas (in afara de corydoras). Pune un anunt pe forum la sectiunea vanzari/donatii/schimburi poate totusi reusesti sa ii adopte cineva iar cand iti pui acvariul pe picioare vezi ce ai de facut.
Presupun ca stii dar pentru orice eventualitate iti mai scriu aici o data: guppy, molly si platy sunt vivipari care te vor umple de pui. Acvariul tau deja cred ca este cam tare populat asa ca o data cu aparitia puilor situatia o sa fie "verde" rau de tot.
Citeste ce ti-a dat ReBella la care eu zic sa adaugi si "Volumul acvariului si numarul pestilor" http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/220.page si "Tabel compatibilitate pesti" http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5241.page .
In acvariu ai si plante ? Substrat ?
Plantele cu crestere rapida ajuta foarte mult la ciclarea unui acvariu, corydoras ii poti tine cat timp e cicleaza acvariul iar apoi daca te mai lasa inima ii poti vinde/dona. Se poate face ciclarea unui acvariu si cu pesti, dar nu cu pesti pretentiosi si nu cred ca vrei sa faci inventarul la sfarsit sa vezi cati mai traiesc

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com