[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Rezultate IAPLC  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Noaptea trecuta s-au afisat rezultatele concursului IAPLC ,cu 1819participari din care 5 pentru Romania,momentan sunt doar listele in format PDF,din care am selectat romanii participanti:
- Sorin Tuta locul 191;
-Narcis Bratulescu locul 677;
-Alexandru Atodiresei locul 1264
-Bogdan Timofty locul 1359;
-Valy Avram locul 1614
Poate se indura si ne dau si pozele sa le vedem cat mai curand...
Felicitari participantilor!
[Email]
onur99
Junior member

Joined: 31/01/2009 17:53:40
Messages: 83
Location: constanta
IP:
Offline

Bravo Narcis felicitari.
[Email] [Yahoo!]
orly
Member
[Avatar]

Joined: 08/12/2009 22:57:26
Messages: 126
Location: Bucuresti - Ozana - Balta Alba
IP:
Offline

Felicitari.
Asteptam si pozele.

Rabdare si tutun 0722.731.565
[Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Bravo Sorin, primii 200 e ceva!

fost cesrobis
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Alex.B wrote:Bravo Sorin, primii 200 e ceva!


Multumesc Alex, pentru mine chiar este ceva. Din pacate aceasta (cel mai probabil ultima) participare la cel mai mare concurs de aquascaping a fost intr-un moment de criza de timp majora, posibil s-ar fi putut ceva mai bine, dar nu cu mult. Trebuie sa ai o inspiratie exceptionala sa intri in top 20. Cum am spus si cu alte ocazii nu l-am ascultat pe George in urma cu multi ani cand am comandat acvariul si de atunci ma lupt cu o profunzime de 40cm care mi-a creat mari probleme si cel mai probabil m-a limitat mult in posibilitatile creative. In rest ce sa zic, in lista participantilor de anul acesta am vazut nume mai mari in urma mea, asa ca pentru mine (si indraznesc sa spun si pentru acest forum ) cred ca rezultatul este rezonabil.

Se intrebau unele persoane pe aici (dar mai ales prin alte parti) de ce am participat de-a lungul timpului la aceste concursuri. Am promis ca voi raspunde. Sunt cateva motive, in primul rand mi-au stimulat ambitia de a progresa (in timp la ADA, unde stii exact pe ce loc esti in lume am fost pe 1200 si ceva, apoi 400 si ceva, acum 191), m-au ajutat sa inteleg mai multe despre stilurile de aquascaping, despre asocieri de plante, compatibilitati, lumina, viteza si sincronizare in dezvoltare, variatia culorii aceleiasi plante pentru armonii cromatice, tehnici de trimming si hardscape, crearea iluziei profunzimii in 40 cm adancime acvariu, etc. Nu in ultimul rand am vrut ca si numele Romaniei sa fie acolo (da, am vazut cum sunt priviti romanii afara si de cate ori am putut si pe linia profesiei mele si cu acest hobby am incercat sa arat ca suntem la fel ca ei nu doar cu "salutul romanesc" ). Pe de alta parte, de ce sa nu recunosc am sperat sa stimulez continuarea formarii unui nucleu de aquascaperi romani de performanta aici la acvariu.ro (si tinand cont de ce acvarii am vazut in ultima vreme aici as zice ca s-a reusit, evident meritul nefiind doar al meu, am numit cu alte ocazii pe formatorii de opinii profesionale in acvaristica plantata ). Daca vedeti posturile mele din trecut (cu micile mele glume de rigoare, dar fara a eluda adevarul) am spus ca am predat stafeta unei noi generatii....

Cred ca la ce gasim pe piata acum in materie de soluri, fertilizanti profesionali, echipamente CO2, etc, (fata de cativa ani in urma) nu mai avem motive sa ne plangem ca nu putem creste bine (aproape orice )plante. Cu mici eforturi gasim aproape orice plante (de altfel acvariul meu pentru concursul IAPLC 2010 am vrut sa il fac cu plante obisnuite care se gasesc constant), deci logic pasul urmator este accentul crescut pe estetica acvariului (pur si simplu pentru propria noastra placere, pentru camera noastra, etc, iar daca este sa doriti sa il trimiteti la un concurs, dupa o autoapreciere critica, , de ce nu?). Asa cum am procedat si in trecut voi pune si aici imagini in premiera cu acvariul trimis la concurs (sa vad cum stau cu spatiul la galerie, nu as vrea sa il cazez extern).

Desi spuneam ca prabusirea dramatica a timpului meu liber din cauza problemelor de serviciu (am ramas 9 din 16, sper sa nu sting eu ultimul lumina...) cat si schimbarea spatiului arhitectural alocat acvariului, ma forteaza sa fac o pauza (nu stiu cat de lunga inca, dar am spus o pauza), in acvaristica, oricum voi fi in continuare pe aici cu voi si sper la anul sa vad participanti din acest forum cu acvarii frumoase si apreciate aici si "acolo" O vacanta placuta si inspirata tuturor!

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Imi pare rau ca nu ne am intalnit niciodata la GG, sau poate ne am intalnit dar nu ne am cunoscut. Sau cel mai bine poate daca timpu iti permite sa vi intr o duminica la intalnirile noaste, eu unu as fi onorat. Eu unu ma asteptam sa am locul asta, se putea si mai bine dat fiind faptul ca poza a lasat mult de dorit, prima participare, acvariul dimensiuni foarte mici, etc. Dar coc unu de 120 de litri acum, sper ca asta sa fie mai reusit. Va fi cu Power Sand Special, Amazonia, si gama ADA.

Poza cu care am participat eu la ADA este asta:

image

fost cesrobis
Intros
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/02/2004 00:00:07
Messages: 823
Location: Bucuresti Titan
IP:
Offline

Acvariul nu este rau, are o compozitie echilibrata, atat ca specii cat si ca geometrie. Sunt convins ca va fi mai bine cu un acvariu mai mare. La acestea miniaturale asiaticii sunt imbatabili. Cu intalnirile forumistice "live", sper sa prind candva o duminica libera, eu lucrez si sambata (uneori si toata sambata noaptea) asa ca duminica matinal... . Cum spuneam si la jurnalul cu acvariul meu (Lumini si umbre ...) nu am reusit sa ma loghez pentru upload la galerie dar am cazat imaginea acvariului meu de la IAPLC 2010 pe un server extern. Poate fi vazut acolo.

Acei care cer minuni nu se indoiesc ca ei cer naturii intreruperea minunilor ei.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Felicitari domnilor. Nu pot decat sa admir si sa laud performantele voastre.
Ma bucur sa vad ca aveti curaj, ca aveti inspiratie, simt estetic, artistic si nu in ultimul rand pricepere in lucrul cu plantele. Pricepere care se capata prin studiu, munca asidua, si investitii. In aparatura, plante, soluri si fertilizanti, lumina si fel de fel de teste. Fara toate acestea performanta este departe, imposibil de atins. Nu are rost sa mai vorbim de timpul alocat intretinerii si crearii unui acvariu, timp care trebuie "luat" din cel alocat familiei. Ca nu cred ca sunt prea multi care-si intretin acvariile de concurs pe sub birouri sau prin mansarde pline de dosare.
Comentarii asupra compozitiilor nu pot face, limitarile mele artistice impiedicandu-ma sa o fac. Dar ce am vazut la voi mi-a placut si nu cred ca doar mie.
Inca odata felicitari, si la mai mare. Sau la mai mic. Numarul care reprezinta locul
Alex.B wrote:Imi pare rau ca nu ne am intalnit niciodata la GG, sau poate ne am intalnit dar nu ne am cunoscut. Sau cel mai bine poate daca timpu iti permite sa vi intr o duminica la intalnirile noaste, eu unu as fi onorat.

Subscriu cu doua maini. As fi si eu la randul meu onorat sa-l cunosc pe unul dintre putinii colegi care au muncit din greu pentru ca acvaristica din Romania sa fie acolo unde este si se straduieste in continuare s-o si mentina.
Multumim, Intros.

Celor care vi se pare ca am spus cuvinte prea mari, nu va spun decat ca va inselati. Amarnic





"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Intros wrote:am vrut sa il fac cu plante obisnuite care se gasesc constant

Si ti-a iesit de minune ....... ai reusit sa faci astfel incit sa nu se simta ingustimea acvariului .


Alex.B wrote:se putea si mai bine dat fiind faptul ca poza a lasat mult de dorit

Intr-adevar poza nu-i de cea mai buna calitate. De fapt nici poza lu' Intros nu mi se pare foarte reusita. Sint f.f.f.f.f.f convins ca daca pozele erau de cea mai buna calitate ati fi fost clasati mult mai sus.

Stie cineva cine-s cei doi care nu stiu cine-s ? Vorbesc de locurile 1359 si 1641.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Felicitari tuturor pentru participare si pentru locurile destul de fruntase pe care v-ati clasat.
Acvariile arata foarte, foarte bine!
[Yahoo!] [ICQ]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com