[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta Island Kingdome  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutari,

Dupa indelungi "framantari" si o perioada de asezare a acestui setup va prezint o incercare cu adevarat timida de aquascape realizat in acvariul meu de 25 litri.
Refacerea setupului am facut-o pe acvariul deja stabilizat si totul este in echilibru, dat fiind faptul ca fauna este light: 1 mascul crowntail, 3 melci (1 neritina, 2 anetome helena).
A fost chiar funny ca exact in mijlocul operatiunii am avut placerea unei pene de curent, dar am continuat la lumina lumanarii si ... iata ce a iesit

PS Puteti vedea in semnatura mea comparativ ce a fost in setupul vechi.



[Thumb - pic2.jpg]

[Thumb - pic1.jpg]

[Thumb - pic4.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2010 11:19:44


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Mie imi place cum a iesit Insa o poza de aproape cu bettanul nu ne arati ? Pare foarte frumos

Until you find someone worth dying for, you never really live.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Este un frumos! Este rasfatatul casei si se simte faptul ca avem o legatura cu el. De fiecare data cand intram in casa sau cand trecem prin living, el vine la geam sa ne vada. Si noi ne jucam cu el

De fapt asa l-am si luat. M-am dus la Reef pentru ca vazusem mai multi betani si cand am intrat pe usa, el a fost singurul care s-a intors efectiv si a venit spre mine.
Cand l-am vazut cat de vioi si bine crescut este nu am rezistat tentatiei. Am avut primul betan luat din Hornbach si era si el un simpatic, insa nu se compara cu asta, un exemplar superb.

Il hranesc numai cu Atison Betta Pro si o data pe saptamana ii dau si freeze-dried de la Ocean Nutrition (numai 2-3 bucati mici de brine shrimp, ma feresc de viermi).
La fiecare schimb de apa conditionez apa cu Atison Betta Spa cat sa-l fac sa se simta bine, jumatate de doza. Ce mai, domnul in cauza este un rasfatat si tinem mult la el.

O sa fac si o poza, eventual cand oi face rost de un aparat mai serios, momentan bag si un film. Imi pare nespus de rau ca nu am scule f performante, dar macar ideea sa se vada.

Numai bine

This message was edited 2 times. Last update was at 26/07/2010 17:40:55


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Frumos acvariul, imi place cum ai pus plasa. Bafta in continuare!

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Multumesc pentru filmulet, l-am savurat! Intr-adevar e frumos pestele sau poate sunt eu prea indragostita de Betta Cred ca e fericit la cat rasfat primeste si la ce casuta are Esti un exemplu de proprietar de betta care nu isi chinuie pestele, bravo!

Until you find someone worth dying for, you never really live.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Regatul betanului a murit. Traiasca noul regat al betanului!
Recunosc, setupul asta are mai mult de 3 luni. dar am asteptat sa se maturizeze oleaca.

Si desigur un filmulet cu "dinamica" ecosistemului






Si mai jos niste poze.

[Thumb - beta5.png]

[Thumb - beta1.png]

[Thumb - beta3.png]

This message was edited 3 times. Last update was at 09/03/2011 23:49:30


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Dapa parerea mea arata mai bine acum. Nu stiu de ce, dar ma cam enerva bariera aia de pietre.
Tine-o tot asa

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Domnu Alber, pai asta era tot fasonul aquascape-ului anterior. Delimita o insula
Insa, exact pietrele alea au degradat in final setupul. S-a strans prea multa materie in descompunere si in final algele au castigat!
Mersi de urari.

PS Plantele alea din fata sunt HC Uite ca se poate si fara CO2 si super schema de fertilizare. Ce-i drept cu un bec de 23W 6500K la cei 25 de litri (plasa mai taie din lumina, dar e multa). Si mai am obiceiul sa schimb random apa cate 3-4 litri la 2 zile. Dar trebuie sa le mai tund si sa refac covorul, ca s-au dublat si nu mai respira.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2011 18:12:35


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

bobesku wrote:PS Plantele alea din fata sunt HC

N-as baga mana in foc, dar poate ma inseala...poza. As fi licitat pentru H micranthemoides. Si chiar daca ar fi Hc, pot fi de acord ca supravietuieste acolo, dar nici covor nu vei face cu el.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2011 22:58:18


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Alber, nu bagi tu mana in foc, o bag eu.
Ala nu e HC (Hemianthus Callitrichoides), ci e Hemianthus Micranthemoides.

Primul e mult mai mic si muuult mai scund, al doilea creste ca o planta stem adevarata, inalt si face tufa frumoasa daca e intretinut bine.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vedeti?! De-aia nu m-am bagat prea tare la plantate si imi voi pune baza in ciclide africane. Sunt varza! Am confundat denumirile. Am gresit nu e HC e HM.
Dar va multumesc pentru promptitudine Oricum ar fi, tocmai am tuns-o si am facut un inceput de covor din ea. Promit sa nu mai incerc sa fac covor din ea.

Numai bine si va multumesc ca existati

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Betta-ul tau intradevar este rege si face pe multi alti betta gelosi ca ei au doar un amarat de borcan
Doar de curiozitate, ai ceva filtru / pompa in acvariul asta? Nu intreb pentru peste, ci mai degraba pentru plante care din cate stiu eu cam au nevoie de un pic de curent care sa le curete frunzele si sa le aduca nutrienti.

Edit: uitandu-ma apoi la clipuri mi se pare ca am vazut un filtru intern, dar plantele tot stau nemiscate.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/03/2011 04:38:55


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Betanul meu iti multumeste pentru aprecieri si da se simte ca un rege.
Si asta cred ca se vede si in comportamentul lui. Nu am vazut peste mai relaxat si jovial decat in videoclipuri. Cumva a invatat vibratia vocii mele si va jur, este suficient sa stau ascuns si sa incep sa-l alint verbal cu glas tare si vine la geam si se gudura ca un catel. Nu am vazut asa ceva si acum , ca mi-a venit ideea, cred ca o sa o pun pe nevasta-mea sa filmeze sa vedeti si voi. Este incredibil. Nu mai zic de faptul ca ori de cate ori umblu prin acvariu, cum a fost aseara cand am stat 30 de minute cu mana in apa sa replantez "covorul"; a stat cu mine, langa mine pas cu pas, ba se ducea langa mana mea sa vada ce fac, ba venea la geam si se gudura in fata mea. Asta este un peste pe care nu am cum sa nu il tin aproape la inima, pur si simplu este pet-ul casei, bucatica vie a livingului.

Legat de filtrare: am un filtru intern de putere mica, la care am adaptat si un spraybar pe care ulterior l-am schimbat cu spraybar care sa nu mai obtureze prea mult curentii, insa este orientat inspre peretele din spate.
Este o granita fina intre confortul pestelui care vrea o apa aproape fara curenti si confortul plantelor care e posibil sa vrea un curent mai mare. Intrucat pun pret pe confortul pestelui mai mult decat pe restul (desi am investit si in aquascape ceva efort), curentul este mai redus dar exista. Si la 20 de litri utili de apa cred ca un flow de 2-3 ori mai mare pe ora ar trebui sa fie suficient. Stiu, plantele ar trebui sa aibe un curent in care sa se unduiasca un pic ca sa le fie bine, dar mai bine schimb setupul de 2 ori pe an decat sa terorizez REGELE

Multumesc inca odata pentru aprecieri si sper ca si alti iubitori de betta sa se inspire din setupul meu sau altele asemanatoare, pentru ca oameni buni - NICI UN PESTE NU MERITA SA TRAIASCA IN BORCAN!!

Numai bine si ape limpezi

This message was edited 2 times. Last update was at 11/03/2011 12:37:48


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Superb betta, frumos acvariu si nimic mai adevarat decit afirmatia de mai jos.
bobesku wrote:NICI UN PESTE NU MERITA SA TRAIASCA IN BORCAN!!



P.S. Seamana ingrozitor de tare cu al meu!
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc, apreciez cuvintele frumoase.

Reply la PS: Pai daca seamana....hm... or fi frati....sa fie oare luat tot de la Reef

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bobesku wrote: Multumesc, apreciez cuvintele frumoase.

Cuvinte frumoase se cuvin oricui da dovada de o asemenea atitudine.
bobesku wrote:Reply la PS: Pai daca seamana....hm... or fi frati....sa fie oare luat tot de la Reef

Aici m-ai prins. Exact - sursa e aceeasi.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mic update, am adaugat neshte plante si o mana de creveti RCS care s-au obisnuit cu Regele si incearca sa nu-i stea in cale.




Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Pushkatu
Senior member
[Avatar]

Joined: 14/09/2010 09:25:50
Messages: 1149
Location: Bistrita, B-N
IP:
Offline

Un acvariu ce imi incanta privirea. Norocos bettan! Sa te bucuri cat mai mult timp de el.

Seris venit usus ab annis.
[Yahoo!] [MSN]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Tare mult imi place, felicitari!

In opinia mea, desigur subiectiva, un acvariu de genul asta reprezinta exact o incununare a ideilor de la care a plecat acvaristica:

- un colt de natura la noi in casa.
- o reprezentare "naturala" si "fireasca" a mediului acvatic.


Fara a dori sa intru in polemici si fara a vrea sa critic pe cineva, marturisesc cinstit ca acvariile plantate "modern" (pline de peisaje "montane", cu munti, cascade, copaci si poteci), mi se par false si ireale. In acele acvarii se vede munca "de chinez batran" a acvaristului si priceperea sa extraordinara in "domesticirea" plantelor, dar nu e Calea ce mie mi se pare a fi dreapta & naturala.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/05/2011 09:01:03


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc pt aprecieri.

Adevarul e ca acest acvariu merge doar din schimburi de apa. Un schimb major luni sau marti si inca unul de improspatare joi sau vineri.

Recunosc faptul ca nu am abilitati si experienta de aquascaper, dar cel mai important pt mine e sa am un colt de natura in casa. Iar momentele petrecute in fotoliu langa aceasta lampa vie imi dau satisfactie si ma relaxeaza.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com