[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
sfaturile voastre pt un acvariu 100(L) x56,2(l) x42(h)  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Cardinal
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/09/2005 23:54:24
Messages: 10
Location: ITALIA
IP:
Offline

deci cu siliconu am inteles ,acum mai trebuie sa ma sfatuiesc cu voi in alte privinte....,saptamana viitoare imi fac rost de ultima bucata de geam care ar fii fundul acvariului si aveam intentie sa fac doua gauri in el pt tuburi de scurgere si de bagat apa dar mie cam frica sa nu am probleme mai tirziu ..sau sa se sparga fundul( laturile vin sprijinite pe fund) ,sau ...sau...
Geamul are o grosime de 10 mm, latimea este mai mare ca inaltimea,mai trebuie sa _i pun intaritoare sau il pot lasa fara?
Ca filtraj ma gindeam sa fac cu sistemul "sump"(nu stiu daca iam zis bine),chestia aia cu inca un acvariu dedesupt
Uitam sa va intreb ce e mai important: geamul este din ala TEMPERAT (adica se face in mii de bucatele daca se sparge)este bun pt acvarii sau nu? fundul acvariului o sa fie geam normal ( cele 4 bucati de geam le_am gasit l amine la servici si le_am intrebat daca vor sa vina cu mine ,si ele au zis ca vin doar daca vreau sa_mi fac acvariu )

Nu sint expert dar o sa devin!
[Yahoo!]
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cardinal wrote:.. TEMPERAT (adica se face in mii de bucatele daca se sparge)este bun pentru acvarii sau nu?)...


Acest geam se mai numeste si geam Securit sau geam Tensionat, este geamul care se foloseste la masini pe laterale sau in spate la luneta. Asa cum i-i spune si numele este un geam cu o tensiune interna foarte mare si este creeat astfel ca atunci cand a fost atins sa se sfarame in milioane de bucatele. Dupa parerea mea ar fi o copilarie sa pui la un acvariu asemenea geam, din trei puncte de vedere:
- la un soc primit din exterior instantaneu acvariul tau se va golii de apa si pesti
- aceste geamurii nu se pot taia sau slefuii
- sunt mai putin rezistente decat celelalte geamurii

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
Cardinal
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/09/2005 23:54:24
Messages: 10
Location: ITALIA
IP:
Offline

Madalin Dorobantu wrote:
Cardinal wrote:.. TEMPERAT (adica se face in mii de bucatele daca se sparge)este bun pentru acvarii sau nu?)...


Dupa parerea mea ar fi o copilarie sa pui la un acvariu asemenea geam, din trei puncte de vedere:
- la un soc primit din exterior instantaneu acvariul tau se va golii de apa si pesti
- aceste geamurii nu se pot taia sau slefuii
- sunt mai putin rezistente decat celelalte geamurii





zici ca trebuie sa cumpar alte geamuri? eram asa bucuros ca le_am gasit pe astea...

Nu sint expert dar o sa devin!
[Yahoo!]
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Esti bucuros acum ca le-ai gasit pe acestea dar mai tarziu o sa fi suparat ca vei pierde pestii, vei inunda casa, etc. Mai ai putina rabdare, mai strange ceva bani si cumpara niste geamuri adevarate.
Acvaristica se face cu multa rabdare si cu"ceva" bani.

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cardinal wrote:
zici ca trebuie sa cumpar alte geamuri? eram asa bucuros ca le_am gasit pe astea...

Parca vad ca daca ramii cu geamurile pe care le ai acum o sa trebuiasca sa-ti pui un afis mare linga acvariu - PERICOL DE EXPLOZIE. - dupa modelul de la Zoo. :sic: E mult prea riscant si nu se merita. Mai bine faci o investitie, dar stii ca nu trebuie sa calci in virful picioarelor pe linga acvariu.
Cardinal
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/09/2005 23:54:24
Messages: 10
Location: ITALIA
IP:
Offline

in sfarsit am terminat de siliconat geamurile,..dar am o problema ,sunt bule mici de aer in silicon poate crea vreo problema? pot sa injectez silicon numai acolo unde este bula de aer sau trebuie sa desfac tot si sa il fac din nou?

Nu sint expert dar o sa devin!
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Daca bulele nu sunt multe si sunt mici (sub un mm) atunci n-ar trebui sa fie problema mare (desi mai bine nu aveai deloc). Iar faza cu "umplutul" bulei cu silicon nu merge, pentru ca aerul ramane acolo, deci nu scapi de bula. Poate daca extragi aerul... desi nu am imaginatie sa iti zic cum ai putea face asta.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
AOL
Member
[Avatar]

Joined: 08/01/2005 16:13:17
Messages: 210
Location: Timisoara, Bucovina...
IP:
Offline

in sfarsit am terminat de siliconat geamurile,..dar am o problema


"Geamurile" alea sunt tot alea securizate? Daca da, aia e marea ta problema! Sa strangi si niste bani pt cheltuiala care o vei avea cand va trebui sa zugravesti apartamentele vecinilor (in caz ca ai vecini ). O a doua problema pe care o vad eu din proprie experienta este lungimea, care este cea mai nepotrivita, un 1,2m - 1,3m ar fi fost bestial. Si lumina bate altfel la o asa lungime...
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

AOL wrote:
in sfarsit am terminat de siliconat geamurile,..dar am o problema


"Geamurile" alea sunt tot alea securizate? Daca da, aia e marea ta problema! ....va trebui sa zugravesti apartamentele vecinilor (in caz ca ai vecini ). ...


Si daca are vecini si va citi acest topic se pare ca va ramane singur...

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
Cardinal
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/09/2005 23:54:24
Messages: 10
Location: ITALIA
IP:
Offline

Madalin Dorobantu wrote:
AOL wrote:
in sfarsit am terminat de siliconat geamurile,..dar am o problema


"Geamurile" alea sunt tot alea securizate? Daca da, aia e marea ta problema! ....va trebui sa zugravesti apartamentele vecinilor (in caz ca ai vecini ). ...


Si daca are vecini si va citi acest topic se pare ca va ramane singur...
:

=)) Stau la parter,pot inunda doar garajul care este sub apartamentul meu ...si este tocmai al meu )
m_am dus la un geamgiu si mia zis ca nu este securizat ,este geam normal deaceea am continuat sa_l fac

Nu sint expert dar o sa devin!
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ce mi se pare ciudat , e faptul ca pe un forum strain , oamenii foloseau numai geam Tempered.Daca "tempered" este la fel cu geam temperat de care vorbiti voi atunci oamenii aia erau nwebuni?Si e un forum foarte serios.
Mai am o curiozitate , cum si-a dat seama geamgiu ca geamul nu e securizat, l-a spart sa vada?

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

johnny6600 wrote:cum si-a dat seama geamgiu ca geamul nu e securizat, l-a spart sa vada?
Din cite stiu eu geamu' securizat nu se poate taia cu diamantu'.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
johnny6600 wrote:cum si-a dat seama geamgiu ca geamul nu e securizat, l-a spart sa vada?
Din cite stiu eu geamu' securizat nu se poate taia cu diamantu'.


Geamul securizat nu se mai poate prelucra sub nici o forma mecanica!

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
Cardinal
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/09/2005 23:54:24
Messages: 10
Location: ITALIA
IP:
Offline

da esta adevarat geamul securizat nu se poate taia!
In magazinele de aici (Italia) acvariile mari si frumoase sunt facute din geam securizat deci nu cred ca ti_ar cere 1200€ pe un acvariu de 200 l daca geamul nu ar fii sigur,dau si garanzie pe ele ....

Nu sint expert dar o sa devin!
[Yahoo!]
Madalin Dorobantu
Member

Joined: 16/06/2003 07:04:48
Messages: 244
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Si un Juvel de 200 L poate ajunge la 800EUR si nu are geam securizat!

Nu fi trist vor veni si vremuri mai bune!

[Email]
Cardinal
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/09/2005 23:54:24
Messages: 10
Location: ITALIA
IP:
Offline

Exista si acvarii cu geam securizat ..si sint facute de firme care se respecta ..dar oricum geamul meu nu este securizat !
Va multumesc la toti pt sfaturi !
acvariul este terminat astept inca doau zile si o sa bag apa in el dupaia vom vedea...Va multumesc inca o data!

Nu sint expert dar o sa devin!
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

propunerea si sfatul meu ...
alea 2 zile, lasa-le sa se faca macar o saptamana, sau chiar 2 ...

cum era si in reclama aia de la tv...
patients is everything.... mai ales in acvaristica
Cardinal
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/09/2005 23:54:24
Messages: 10
Location: ITALIA
IP:
Offline

razvan wrote:propunerea si sfatul meu ...
alea 2 zile, lasa-le sa se faca macar o saptamana, sau chiar 2 ...

cum era si in reclama aia de la tv...
patients is everything.... mai ales in acvaristica


ok,il voi lasa pina duminica viitoare
Nu stiu la ce reclama te referi,eu vad doar pro tv int. :-)

Nu sint expert dar o sa devin!
[Yahoo!]
yoyo
Junior member

Joined: 09/06/2003 19:01:03
Messages: 86
Location: Romania/Alba/Blaj
IP:
Offline

Si eu vreau sa fac un acvariu din securit..
Oare securitul chiar daca se face bucatzele la un soc puternic el nu rezista prin definitie la un soc mai mare decat alta sticla normala?
Daca e sa se sparga oricum se pierde acvariul... dar siguranta cred ca e mai mare in securit.
yoyo
Junior member

Joined: 09/06/2003 19:01:03
Messages: 86
Location: Romania/Alba/Blaj
IP:
Offline

http://www.alumaxbath.com/tech/tgp.htm

http://computer.howstuffworks.com/question508.htm

Tempered safety glass is a single piece of glass that gets tempered using a process that heats, then quickly cools, the glass to harden it. The tempering process increases the strength of the glass to five to 10 times that of untempered glass.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com