[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iaz pentru Carasi""piranha15  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
piranha15
Junior member

Joined: 27/11/2008 16:32:46
Messages: 45
Location: zalau
IP:
Offline

Buna tuturor!!!am facut in gradina un iaz, si primind 5 carasi i-am plasat in el, neavand un acvariu suficient de mare.iazul nu a mai avut pesti , dar cred ca pestilor le place, deoarece de cand i-am primit(2-3 luni) sunt de 3 ori mai mari, iar azi am descoperit pui(7 la numar) .pesti sunt mici si sunt gri inchis-spre negru.am apelat la voi pentru ca am urmatoarele intrebari:cand se coloreaza puii si cum?avand in vedere ca parinitii sunt albi cu capul rosu/portocaliu.apropo:iazul are doar 2m pe 2m.
ce plante as putea pune in iaz?
ce hrana sa le dau(acum le dau hikari gold baby, si nu stiu daca e buna aceasta "firma"), la adulti le dau tot hikari dar lionhead.
e bine sa las pui in iaz?
cata mancare sa le dau?(stiu ca e o intrebare stupida,dar ma gandesc daca ajung la mancare)
le ajunge spatiul?il mai maresc?(5 adulti 7 pui)
am sistem de filtrare, nu e periculos pentru pui?
ph apei este 7(asta am inteles ca e bun, dar totusi mai bine ma ascigur)
Va multumesc!!

piranha
piranha15
Junior member

Joined: 27/11/2008 16:32:46
Messages: 45
Location: zalau
IP:
Offline

ok..prea tarziu...din pacate puii au fost mancati...se pare ca am gresit forumul.Va multumesc!!!

piranha
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

Ai pus prea multe intrebari deodata si din cauza asta era greoi raspunsul. Nu dispera,carasii depun de mai multe ori pe an. Trebuia numai sa le oferi ascunzisuri din plante plutitoare(la urgenta erau bune si alea din plastic) Nu ai dat marimea bazinului, capacitatea lui(2x2x?)...
piranha15
Junior member

Joined: 27/11/2008 16:32:46
Messages: 45
Location: zalau
IP:
Offline

pai nu era obligatoriu sa raspunda cineva la toate, doar la cate stia..pai pondul are asa:2 metrii latime 2 lungime si 90 cm adancime

piranha
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

Atunci ai 3600 l de apa cea ce este suficient pentru 10 carasi adulti. Ca plante iti recomand 1 nufar si cateva fire de stanjenel plantate in ghivece si lasate pe fundul iazului. PH-ul este bun dar cred ca stii ce ph prefera carasii. Daca o sa mai ai pui, nu trebuie sa-i hranesti cu nimic special,ei procurandu-si hrana ,fara probleme ,din iaz pana cresc un pic si incep sa roada din mancarea adultilor. Lasa natura sa-i selectioneze si eventualii carasei vor fi cei mai frumosi si rezistenti pesti din iaz.
E foarte bine ca ai filtrare insa nu ai spus ce filtru detii.
Pestii pot fi lasati in iaz si la iarna.
Pune niste poze helesteul tau.
piranha15
Junior member

Joined: 27/11/2008 16:32:46
Messages: 45
Location: zalau
IP:
Offline

aa...am gresit am aproximat marimea si am avut o marja de eroare colosala iazula e asa: adancime:85 cm/lungime:350 cm/latime 230 cm, volumul ar fi cam 6000 de litrii(aproximat caci e in scari.)Acum 20 de minute am mai gasit 3 pui, probabil ca au supravietuit.Filtrul e clear control 25.Poza urmeaza cat de repede, cand fac rost de o camera buna

This message was edited 1 time. Last update was at 14/07/2010 13:45:16


piranha
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

Oo...foarte bun!
Daca helesteul e asa de mare ,eu as pune in el crapi koi(vre-o 5-6). Sunt spectaculosi fata de carasi, mai ales cand sunt peste 1 kg/buc. Imagineaza-ti o namila de asta mancand din mana ta...
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

"Oo...foarte bun!
Daca helesteul e asa de mare ,eu as pune in el crapi koi(vre-o 5-6). Sunt spectaculosi fata de carasi, mai ales cand sunt peste 1 kg/buc. Imagineaza-ti o namila de asta mancand din mana ta...
"

Ce ma enervezi .... in mod pozitiv !
Cam la ce suma se ridica un helesteu asemanator cu al tau ?
Intretinerea helesteului e costisitoare?

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

ai id-ul meu de mess pe profile
piranha15
Junior member

Joined: 27/11/2008 16:32:46
Messages: 45
Location: zalau
IP:
Offline

ovidiualn wrote:Oo...foarte bun!
Daca helesteul e asa de mare ,eu as pune in el crapi koi(vre-o 5-6). Sunt spectaculosi fata de carasi, mai ales cand sunt peste 1 kg/buc. Imagineaza-ti o namila de asta mancand din mana ta...
pai daca as lua crapi koi de pe amu*ii alb*.ro ar fi ok? iarasi acel lin ornamental chiar ajuta pestii?se freaca de ei si ii ajuta sau e doar un chestie de "vanzare mai usoara"? link: http://www.amuriialbi.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1133&Itemid=479

piranha
ovidiualn
Junior member
[Avatar]

Joined: 07/07/2010 18:48:58
Messages: 90
Location: Iasi - Nicolina I
IP:
Offline

Am fost acolo si pot sa-ti spun ca nu sunt 100% sinceri. Pozele din link-ul tau sunt luate de ei de pe net,pestii lor avand un colorit maxim pana la orange,rosul lipsind cu desavarsire!
Oricum, crapii de acolo nu sunt indicati pentru tine pentru ca sunt crescuti in iazuri mari,de mii de ori mai mari decat ce ai tu;in conditiile astea,pestii nu s-ar acomoda niciodata in helesteul tau.Poti lua puiet de-o vara de la ei,numai ca nu vand la bucata...
Despre lin,pana nu-l vad frecandu-se,nu cred!
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com