[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
koala - The Return  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

pt domnul ciprian care intreba daca e bun gainatul de porumbei pentru copepode,gainatul se foloseste intensiv in acvacultura pentru cresterea zoo si fitoplanctonului deci cu siguranta e bun pentru copepode doar ca intr un acvariu de recif ar crea probleme cu nitratii si fosfatii in cazul in care cantitatea de gainat e mai mare decat poate sistemul sa proceseze
ionutlatcan
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/04/2008 11:49:14
Messages: 753
Location: Focsani
IP:
Offline

Pescarie tata...nu gluma...
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:Nitrati 20, cu reactor de pelete.


Asta e chiar un semn bun. Eu am invatat ca atata timp cat ai nitrati, prin cresterea debitului la reactor si/sau cantitatea de pelete , se pot aduce usor la zero, cu avantajul ca trag in acelasi timp in jos si fosfatii. Doar sa te asiguri ca exista suficienta oxigenare pt atatea bacterii.


Reef 600L / Planted
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am depasit faza cu Cyano, definitiv (cred!).

Acum sunt la faza aia cu algele verzi paroase...
- un covor verde, moale si "frematator" , se unduie lasciv in bataia pompelor de valuri
- am 1 litru de PhosGuard (la ciorap), bagat in sump... nu ma intrebati "Da' fosfatu? Fosfatul cat e?"
- pe unde trece ariciul, ramane "piatra curata"... problema este ca mi-ar trebui 5-10 arici din aia, la cat de mare e acvariul si la cat de multa suprafata este "de acoperit".

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru algele verzi umbla la nitrati.Se vor topi de indata ce ii aduci la <5.

Reef 600L / Planted
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Plm, in reactorul de biopelete pe care-l am eu, nu intra mai mult de 1 litru (hai, sa zic 1,5 litri).
- Deja am bagat 1 litru de pellete inauntru, asa ca o sa incerc sa mai completez... sa vad care e "maximul" suportat de reactor. E vorba de volum, nu de pompa!

- Pe de alta parte, ar trebui sa ma abtin sa le dau de mancare atat de mult (asa cum le dau acum: alge de 3 ori pe zi, cate 8 cuburi de congelatura, o masa de mixtura home-made).
- In conditiile de acum, nitratii imi stau in jurul valorii de 20.

- Daca reusesc sa ma mobilizez exemplar, cred ca pot sa fac rost de bidoane, butoaie etc si "sa reusesc" un schimb masiv de apa... neavand corali, cred ca pot schimba fara probleme vreo 200-250 litri apa.
- Teoretic, ar trebui sa cobor nitratii in jurul valorii de 7-10... teoretic.
- Mai am "pe teava" inca vreo 5-7 litri Matrix (am o rezerva de spatiu disponibil, in sump)...

Cu un hei-rup din asta, plus vreo 3-4 zile de intuneric total, cred ca as reusi sa depasesc momentul actual... nu stiu, ma mai gandesc.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2855
Location: Targu Mures
IP:
Offline

La scaderea nitratilor si phopsfatilor cred ca te-ar ajuta si NOPOX-ul, e o solutie pentru noi astia care nu rupem hamul
[Email]
Akaiu
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 1007
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si biopelete si nopox.....risc de dureri de cap suplimentare.

http://www.carmultimedia.ro
[Email]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Draga Koala, eu zic sa te bucuri de algele paroase si sa zici ca asa doreai de la inceput sa arate. Condidera-le un algae turf scrubber integrat, foloseste-le ca metoda de export nutrienti. Daca vrei sa schimbi apa, fa asa: periuta de dinti intr-o mana, furtunul in alta. Dupa ce ai facut sifon si ai capatul celalalt al furtunului fixat la recipient, astupa cu un deget celalalt capat si dai cu periuta de dinti, aspiri cu furtunul. In acest fel schimbi apa mai putina si faci si exportul nutrientilor.
Singura problema cu algele la tine in acvariu, avand in vedere ca nu ai corali, este ca daca incep sa moara iti umpli acvariul cu nitratii si fosfatii pe care i-au absorbit deja.
Eu nu cred ca algele tale se datoreaza excesului de nitrati (20 e super ok, eu aveam 50 si nu aveam GHA in peninsula, dar in primele cateva luni am avut si acolo desi atunci nitratii erau sub 10). E un pas in maturizarea acvariului tau si cred ca o data depasita etapa o sa ai piatra pregatita pentru corali multi.

Stiu ca nu vrei corali, dar americanii scot tot mai multi corali de pe lista celor disponibili, iar CITES le cam respecta deciziile si le face internationale. Asa ca daca vrei un fragspawn coral e timpul sa te grabesti sa-ti rezervi unul, in curand nu vor mai fi disponibili in hobby.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici eu nu ma ingrijorez foarte tare pe tema asta... stiu ca e o etapa, in cadrul "maturizarii" acvariului.

- corali n-am, ca sa ma tem ca mi-i "sufoca" pletele alea verzi.
- pestii, ii vad ca sunt ok: grasi, veseli, mancaciosi...
- ariciul se plimba si lasa piatra "curata" in spatele lui... e adevarat, mi-ar fi trebuit mai multi arici (cred ca 3 - 4 exemplare ar fi "numarul corect")
- crabul "foarfeca" de mama focului, toata ziua... salariasii aia doi ciugulesc, fericiti, peretii.

Plm, nu prea am a ma plange de ceva!... mai mult, acvariul asta s-a comportat EXACT asa cum scrie-n carti : ciclare -> diatomee -> cyano -> alge verzi.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

koala wrote:
Plm, nu prea am a ma plange de ceva!... mai mult, acvariul asta s-a comportat EXACT asa cum scrie-n carti :ciclare -> diatomee -> cyano -> alge verzi.

ciclare -> diatomee -> cyano -> alge verzi -> SPS

Apropos de Salarias, uite ce vindeau la Windsor:
[Thumb - Screenshot_2014-09-22-20-43-24.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 22/09/2014 22:02:00


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

biopeletele sunt la fel ca si nopox sau alte chestii dinastea minune,toate se bazeaza pe introducerea de carbon in sistem sa hraneasca bacteriile anaerobe,otet alcool sau zaharuri in cazul biopeletelor tot carbon e,se pot folosi impreuna si biopelete si nopox(trebuie neaparat un skimmer bun) sau otet vodca,zahar,e ca si cum ai turna in acvariu alccol amestecat cu zahar si otet (nopox ) daca e calculat bine carbonul nu ar trebiu sa fie vreo problema,eu studiez chestiile astea la nivel industrial in apa dulce
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Robinetul de la biopellets este deschis la maximum? Teoria spune ca un debit mai mare creste eficienta, la acelasi volum de pelete.
Ai pesti grozavi, cred ca ar fi pacat sa-i infometezi pentru atata lucru.

Eu sincer nu cred ca vor disparea de la sine, fara un surplus de bacterii care sa le taie nitratii. Si bacteriile astea au nevoie, in afara de spatiul de colonizare(matrix) de muuuult carbon...

Reef 600L / Planted
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, parca-mi citesti gandurile!

- incerc sa ma conving, pe mine insumi, ca ar fi inregula sa am pietrele curate... si pestii nemancati! Nu-mi iese, deloc!
- robinetul ala e deschis 3/4 (cred)... o sa il dau "blana", ca e destul loc de intors - in ceea ce priveste debitul pompei si dansul peletelor.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hmm, daily news

- am mai pus niste pelete in reactor... sa zic asa, ochiometric, cantitatea de pelete a ajuns pe la 1.3-1.5 litri.
- debitul de iesire (efluentul care merge la skimmer) este dat "la maxim",
- debitul pompei e reglat in asa fel incat TOATE peletele se misca... unele mai violent (alea din treimea inferioara a reactorului), altele mai domol (cele de la "suprafata").

- am facut niste curatenie in bazin, la modul ca am frecat, cu peria, peretii de piatra... i-am "suflat".
- nu vreti sa stiti cata mizerie se aduna in piatra!
- am pus "ciorapul" la treaba si-am adunat o mana zdravana de alge paroase si detritus (tot ce-a supt overflowul).
- o sa reiau operatiunea, timp de cateva zile la rand...
- am in vedere un butoi de 225 litri (de la Radu, imprumutat de la Dan)... poate ma rog de nevasta, ca sa ma lase cu el in casa vreo 2-3 zile . Nu de alta, da' sa fac si eu un schimb de apa mai sanatos.

Am facut teste la apa:

- NO3 = 15
- pH = 8.1
- KH = 9

De la ultima masuratoare, nitratii par a fi in usoara scadere... ma rog, se prea poate sa fie la mijloc si o eroare de apreciere a culorii (pe cacatul ala de test).
- ma tenteaza sa bag si niste otet... cred ca o sa incep cu 10-15 ml/zilnic, urmand sa monitorizez nitratii saptamanal.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

otetul e bun da e posibil sa influenteze um pic ph ul vodka si zaharul nu influenteaza ph ul,daca bagi otet te uiti sa vezi cate grade are ,daca are 5 grade acetice inseamna ca tre sa bagi de 8 ori mai mult decat vodka care are 40 de grade,zaharul are carbon 100 la 100 e egal cu alcoolul de 99 grade,dezavantajul dozarii de otet zahar sau vodka comparativ cu biopeletele este ca biopeletele actioneaza doar in reactor pe cand restul actioneaza in acvariu si e posibil sa alimenteze cyano,poti sa cauti volumul de dozaj pentru vodka si calculezi in baza la cate grade are otetul sa torni cantitatea de carbon care trebuie,neaparat trebuie un skimer care sa mearga non stop cand torni carbon sa scoata bacteriile
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

2smokes wrote:daca bagi otet te uiti sa vezi cate grade are ,daca are 5 grade acetice inseamna ca tre sa bagi de 8 ori mai mult decat vodka care are 40 de grade,


Si daca otetul are 30 grade? (pe bune, intreb ca sa stiu... nu e caterinca) Scuze Koala de interventie....
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

n am auzit de otet de 30 de grade ,exista? gradele acetice reprezinta cantitatea de carbon la fel ca la vodka si zahar e foarte important sa te uiti cate grade are otetul daca are 9 grade acetice pui mai putin decat ala de cinci,de 5 grade tre sa torni aproape dublu cat ala de 9,gradele otetului si alcoolului sunt comparabile iar zaharul e 100 la 100
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2smokes wrote:otetul e bun da e posibil sa influenteze um pic ph ul vodka si zaharul nu influenteaza ph ul,daca bagi otet te uiti sa vezi cate grade are ,daca are 5 grade acetice inseamna ca tre sa bagi de 8 ori mai mult decat vodka...

Yeap, stiu teoria... am mai incercat metoda cu otet, pe vremea celuilalt set-up.
- am skimmer Beckett, cu pompa de 9000 l/h, care merge non stop.
- am depasit faza cu cyano, nu cred sa mai aiba "forta" sa revina... deja, acvariul are alte tulpini de bacterii care competitioneaza eficient.
- am in casa otet industrial, de 9 grade.
Nimeni wrote:Si daca otetul are 30 grade? (pe bune, intreb ca sa stiu... nu e caterinca) Scuze Koala de interventie....

Nici nu stiu daca exista otet de 30 grade.
Eu am vazut doar de 5, 6 si 9 grade...


Insa, calculul se face matematic:

- intre votca (40%) si otetul (sa zicem, de 5%), diferenta de tarie este de 8 ori (8x5=40).
- ca atare, dozajul clasic de votca se inmulteste cu 8 si aia e cantitatea de otet.

- in cazul otetului (teoretic) de 30 grade, diferenta intre tarii este de doar 1.33 ori.
- ca atare, inmultesti cu 1.33 cantitatea de votca => cantitatea de otet (de 30 grade).

-----------

Metoda aditiei de carbon a fost dezvoltata (initial) cu votca, de aceea tabelele sunt facute pe baza ei.
- Ulterior, au aparut pompele de dozare... iar oamenii au constatat ca votca, in timp relativ scurt, le fute aparatele...
- Asa a aparut ideea "diluarii" -> utilizarea otetului -> s-a trecut si la amestecuri de otet+diversi inhibitori de pH.

----------

Este recomandat ca aditia de carbon sa se faca in timpul ciclului diurn.
- se poate observa o scadere temporara a pH-ului,
- se poate observa aparitia unui bloom bacterian.


Singura parte (a acestei metode) care ma scoate din minti este obligatia ca dozajul sa fie facut zilnic... in comparatie, biopeletele isi fac treaba, indiferent daca eu sunt (sau nu) langa bazin.
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

2smokes wrote:n am auzit de otet de 30 de grade ,exista?


Eu unul zic ca exista.....
image

tu ce zici? Intrebam ptr a calcula si eu in viitorul apropiat ;)

Mersi Koala de explicatii.... Otetul intradevar exista si cam asta folosesc renii pe aici la marine: otet din Estonia... ca votca e scumpa cu draci (50-75€ - 700ml sau litrul)
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com